Kategoriler
Manşet Sektörel

Botoks ile Diş Sıkma ve Gıcırdatma (Bruksizm) tedavisi

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

BOTOKS (BOTOX) NEDİR?

Botoks (botox), colustridium botulinium adlı bir bakteriden üretilen bir toksindir.

DİŞ SIKMA VEYA DİŞ GICIRDATMA (BRUKSİZM) NASIL OLUŞUR?

Diş sıkma ve diş gıcırdatma tıpta ‘’bruksizm’’ denilen hastalıktır. Özellikle geceleri olur ve hastanın sabah mutsuz, huzursuz ve çenede, kulakta ağrılarla uyanması gibi durumlar ortaya çıkar. Dişlerin bu şekilde sıkılmasınınen büyük sebebi psikolojik nedenlerdir. Çeneyi gece sıkarak dişlerin birbirine çok sıkı basmasına neden olan kas alt çene çiğneme kasıdır. (Masseter kası). Daha ağır olgularda şakak kasları da(Temporal kaslar) işin içine girer.

DİŞ SIKMA VEYA DİŞ GICIRDATMA (BRUKSİZM) TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLABİLİR?

Bu hastalığa (bruksizm) müdahale edilmediği takdirde ilerde diş kaybına kadar gidebilen dişlerde aşınma, çene eklemi rahatsızlıkları, soğuk hassasiyeti gibi sağlık sorunlarına davetiye hazırlanmış olur. Mutlaka tedavi sürecinin içine psikolojik desteğin girmesi ve/veya dişlerin birbirine temasını önleyen ve geceleri kullanılan diş sıkma aparatları kullanımı başarıyı artıracaktır.

BOTOKS DİŞ SIKMA VEYA DİŞ GICIRDATMA (BRUKSİZM) TEDAVİSİNDE NASIL KULLANILIR?

Botoks uygulamasında toksin çift taraflı olarak bu kas (Genelde masseter ve nadirende temporal kaslar) içerisine yapılır.Botoksun enjekte edileceği noktaları bulmak için hastaya çenesini kuvvetlice kapatıp sıkması söylenir ve sertleşen masseter ve temporal kaslara belirlenen dozlarda botoks enjekte edilir. İşlem süresi çok kısadır ve botoksun etkisi geçtiğinde (yaklaşık 3-6 ay ) işlemin tekrarlanması gerekir. Çiğneme ve konuşma fonksiyonlarında en ufak bir bozulma olmayacak çünkü diğer kaslar görevi paylaşacaklardır. Kasılma gücü azalan kaslar çeneyi sıkı bir şekilde kapatamayacak ve dişlere olan baskı azalacaktır. Bu sayede gıcırdatma ortadan kalkabilir.

BOTOKS İLE DİŞ SIKMA VEYA DİŞ GICIRDATMA (BRUKSİZM) TEDAVİSİ SONRASI SÜREÇTE NE GİBİ OLUMLU ETKİLER ORTAYA ÇIKAR?

Botoks uygulaması hemen sonrasında hiçbir etki ortaya çıkmayacaktır. Bu tüm botoks uygulamalarında böyledir. Botoks işlemini takip eden 2-5 gün içerisinde dişlerimiz sıktığımızda ya da çenemizi kuvvetlice kapattığımızda artık çene kaslarımızın eskisi kadar sert ve büyük olmadığını görmeye başlarız. Sabahları çene ve boyun ağrısı ile kalkıyorsak bu durumun yavaş yavaş düzelmeye başladığını görürüz. Kulak önü çene eklemimizin (Temporomandibuler eklem) baskısı azalacağından eklem ağrılarında ciddi bir azalma meydana gelmeye başlayacak. Varsa eklem sesi (klik)azalacak. Daha ileri dönemlerde ise eğer oluşmuşsa diş erozyonu ve eklem içi erozyonun ilerlemesi duracaktır.

BOTOKS İLE DİŞ SIKMA VEYA DİŞ GICIRDATMA (BRUKSİZM) TEDAVİSİ YAPTIRDIM, ACABA ÇİĞNEME VE KONUŞMA FONKSİYONLARIM BOZULUR MU?

Hayır. Botoks ile diş sıkma veya gıcırdatma(bruksizm) tedavisi yapıldı demek eğer doğru uygulandı ise genelde çenemizdeki çiğneme kaslarından sadece biri olan masseter kasına ya da nadiren şakaklardaki temporal kasa botoks yapıldı demektir. Bu kaslar işlevini hiçbir zaman %100 kaybetmeyeceği gibi diğer çiğneme kasları görevi devam ettirebileceklerdir. Konuşma ile ilgili bir kas olmadığı için konuşma bozukluğu kesinlikle oluşmayacaktır.

BOTOKS İLE DİŞ SIKMA VEYA DİŞ GICIRDATMA (BRUKSİZM) TEDAVİSİ AĞRILI BİR İŞLEM MİDİR?

Uygulama öncesi cilt üzerine sürülecek olan lokal anestezik kremler ve işlem esnasında buz uygulaması ağrıyı çok ciddi anlamda bertaraf etmektedir. Yine de hepimiz biliyoruz ki ağrı eşiği kişiden kişiye çok değişmektedir.

BOTOKS İLE DİŞ SIKMA VEYA DİŞ GICIRDATMA (BRUKSİZM) TEDAVİSİ KİMLER İÇİN UYGUN DEĞİLDİR?

Botoks ile diş sıkma veya diş gıcırdatma (bruksizm) işleminin uygun olmadığı hasta grubu tüm botoks uygulamalarının yapılmasında sakınca oluşturan nedenlerin neredeyse tamamını içerenlerdir. Nedir bunlar yine de kısaca belirtmekte fayda görüyorum: Hamile ve emziren kadınlara, uygulanacak bölgelerde cilt enfeksiyonu olanlara, kanser hastalarına, kanama bozukluklarına (hemofili gibi pıhtılaştırıcı faktör eksiklikleri olanlar) sahip hastalara, kas hastalıklarına (Myasteni gibi) sahip olanlara, ileri psikiyatrik bozukluklarda, kan sulandırıcı kullanılması gereken durumlarda, gerçekçi beklentisi olmayanlarda vs. uygulanmamalıdır. Bunun dışındaki kadın ve erkek her şikayeti olan hastaya botoks ile diş sıkma veya diş gıcırdatma (bruksizm) tedavi işlemi uygulanabilir.

BOTOKS İLE DİŞ SIKMA VEYA DİŞ GICIRDATMA (BRUKSİZM) TEDAVİSİ SONRASI DİKKAT ETMEM GEREKENLER NELERDİR?

Botoksla diş sıkma ya da diş gıcırdatma (bruksizm) tedavisi sonrası deriden iğne girişi olduğu için aynı gün makyaj yapmıyoruz. Kan damarlarını genişlettiği için aşırı alkol alımından uzak duruyoruz. Aşırı sıcak su ve buharlı ortamlarda bulunmuyoruz. Normal ısı ve sürelerde duş almamızda hiçbir sakınca yoktur. Çene hareketlerimizi kısıtlayıcı tarzda davranışlara da hiç gerek yok( Çenemi açmamam gerekiyor, daha az konuşmalıyım, ekmek yemiyeyim vs). Size hiçbir artı sağlamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir