Kategoriler
Gündem

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde cemevi polemiği!

SARİYERGAZETESİ.COM- ÖZEL HABER

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat ayı oturumunda Sarıyer Cumhuriyet Mahallesi’ndeki İmam Hüseyin Cemevi’nin üzerinde bulunduğu parselle ilgili imar değişikliği gündeme geldi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde cemevinin yapıldığı arazinin, imar planlarına işlenmesi beklenirken Ak Parti grubu, 3 Nolu Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan çıkan ve komisyondan gelen “olumsuz görüş” doğrultusunda red oyu kullandı.  SİT alanında kalan cemevi arazisinde imar planlarında değişiklik yapılamaması nedeniyle AK Partililer ve CHP’liler arasında söz düellosu yaşandı.

AK Parti adına İBB ve Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Saim Kadıoğlu, CHP adına da ise İBB Meclis Üyesi Nizamettin Günel söz aldı. Konuyla ilgili olarak taraflar bir birini suçlayan ifadeler kullandı.

NİZAMETTİN GÜNEL; “PLANLARA İŞLENMELİYDİ”

CHP Meclis Üyesi Nizamettin Günel konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “102 nolu gündem hakkında söz almış bulunuyorum. Sarıyer Meclis üyesiyim şimdi Sarıyer’de bir cemevi yapıldı. Sarıyer’de yaklaşık 400 bin nüfus yaşıyor. Bu nüfusun en az üçte biri alevi. Alevi vatandaşların yaşamış olduğu bir bölge, burada sivil toplum kuruluşlarının, Milliyetçi Hareket Partisi’nin, AK Partililer’in ve orada yaşayan insanların bir araya gelerek yapmış oldukları mahalledeki çalışmalar da dahil Cumhuriyet Mahallesi’nde tüm esnafların gezilerek bir karar alındığı ve bu kararla ilgili olarak da şöyle bir şey söylendi. Dendi ki buraya cemevi yapılması için oy birliğiyle, o bölgede ki insanlar tarafından onaylandı. Buranın alanı 22 bin 832 metrekare. Bunun üzerine yapılacak olan cemevinin olduğu yeri 830 metrekare. Karar Sarıyer ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nden oy birliği ile geçti. Bu karar kimse tarafından karşı çıkılmadan oy birliği ile alındı. Maalesef bunun planlara geçirilmesi gerekiyordu…”

KADIOĞLU; “PLAN BÖYLE GEÇERSE KURULDAN GERİ DÖNER”

AK Parti Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Saim Kadıoğlu da konuyla ilgili söz alarak şunları söyledi; “Çok değerli meclis üyeleri. Nizamettin Bey’in eksik anlattığı Sarıyer bölgesindeki bu parsel SİT alanında olan bir parsel. Yani planlar yapılıyorken önce Büyükşehir daha sonra kurul dediğimiz plana bakan kurul tarafından bir plan sürecimiz var. Yani Büyükşehir’de evet oy birliğiyle beraber evet bu yapıldı. Burada plandaki yeri birinci derece doğal SİT alanında kalan kapsamında ancak planlandıktan sonra bu süreç devam ederek yasal mevzuat çerçevesinde  3 Nolu Kültür ve Tabiat Koruma Kuruluna giden plan orada 99 tarihinde alınanda da doğal SİT alındı. Ve özellikle birinci derecede doğal SİT alanda olduğundan dolayı da reddediliyor. Yani bu bizim Büyükşehir Meclisiyle alakalı bir konu değil, mevzuat gereği gitmesi gerekilen bir kurul. Kültür ve Turizm Bakamlığı’na bağlı bir kurul. Ve oradan mevcut planlar da birinci derecede doğal SİT olduğundan dolayı reddediliyor. Bizim buradan ıslah etmemizin manası yok, buradan ıslah kararı gidildiği zaman tekrar aynı şekilde iade olacak. Buradan ben bir öneride bulunmak istiyorum. Sarıyer Belediyesi yönetimine birinci derece doğal SİT alanına alınan bir  bölgenin doğal SİT alanından çıkarılması için arazide gerekli bir çalışma yapılsın, raporlama yapılsın, bu 3 Nolu Kültür ve Turizm ve Tabiat Kuruluna sunularak buranın 1. derece doğal SİT alanından çıkarılarak bu plan sürecin devam etmesi gerekiyor. O yüzden burada kararı ısrar etmemizin bir manası yok plan tekrar oradan geri döneceğinden dolayı biz yasal mevzuat gereği bu planı bu şekilde yapmak zorundayız teşekkür ediyorum”

İŞTE MECLİSTEKİ O KONUŞMALAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir