Kategoriler
Manşet Altı Yaşam

SARIYER’DE GEZİLECEK YERLER

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Sarıyer, İstanbul’un Karadeniz’e açılan uç noktasında yer almaktadır. Sarıyer gezilecek yerler ziyaretçilerine hem tarihi zenginlikleri hem de doğal güzellikleri ile keyif vermektedir.

Duatepe Parkı

Duatepe parkı; Rumeli Hisarı ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü manzarasına sahiptir. 19 bin metrekare alanda kurulan parkın içerisinde yürüme parkur, bisiklet yolu ve restoranlar yer alıyor. Çeşitli türden bitki ve çiçeklerin yer aldığı parka botanik tutkunları fotoğraf çekmek için sıkça geliyor.

Milli Parklar Kuş Gözlem Kulesi

Sarıyer’in en çok ziyaret edilen noktaları arasında kuş gözlem kulesi yer alıyor. Sarıyer gezilecek yerler arasında olan ve kuş gözlemcileri için inşa edilen, turistlik amaçlı da ziyaret edilebilen 30 metre yükseklikteki kule üzerinden yaban hayatı yakından izlenebiliyor.

Irmak Mesire Alanı

Irmak mesire alanında aktivite alanları ve piknik alanları bulunuyor. Ailece güzel bir piknik yapmak isteyenlerin Sarıyer’de ortak noktasıdır.

Atatürk Arboretumu

Sarıyer, park bakımından en zengin ilçelerimizden birisidir. Atatürk Arboretumu da Sarıyer içerisindeki yeşillik açısından zengin parklar arasında yer alıyor. Sarıyer gezilecek yerler arasında olan Arboretumun; gölet ve havuz gibi doğal güzellikler açısından zenginleştirilen atmosferi içerisinde piknik yapabilmeniz de mümkündür.

Emirgan Korusu

Emirgan, Sarıyer’in en çok ziyaret edilen noktaları arasındadır. Bu nedenle Emirgan Korusu, Sarıyer gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alır.

Sadberk Hanım Müzesi

Vehbi Koç Vakfı tarafından kurulan müze, Vehbi Bey’in hanımı olan Sadberk Hanım’a ithaf edilmiştir. İçerisinde Sadberk Hanım’ın özel koleksiyonlarının yanı sıra; arkeolojik eserler ve İslam medeniyetine ait yazılı ve estetik dekoratif objeler yer alıyor.

Belgrad Ormanı

Mimar Sinan tarafından yaptırılan su kemerleriyle bir dönem İstanbul’un su ihtiyacının Belgrad Ormanı sınırları içerisindeki ırmak üzerinden karşılandığı biliniyor. Bugün ise su kemerleri piknik ve gezi amaçlı ormana gelen kişilerin ziyaret ettikleri tarihi eserler arasındadır. Harika bir doğa havası almak için veya ailenizle piknik yapmak adına çeşitli mesire alanlarının yer aldığı Belgrad Ormanı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Sakıp Sabancı Müzesi

Dünya ünlü sanatçıların eserlerinin sergilendiği müzede, her dönem farklı sanatçıların koleksiyonları sergileniyor.

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

Sarıyer gezilecek yerler arasında olan ve klasik otomobil tutkunları tarafından mutlaka ziyaret edilmesi gereken müze içerisinde 1920’den 1970’e kadar çıkan otomobiller kronolojik sıraya göre sergileniyor. Otomobil teknolojisinin gelişimini ve değişimini yakından gözlemlemek adına en ideal müzeler arasındaki Ural Ataman müzesi, 100’den fazla klasik otomobile ev sahipliği yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir