Kategoriler
Eğitim Manşet

MEK’te Bursluluk Sınavı gerçekleştirildi

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Sarıyer’de başarıyı hedefleyen öğrencilerin yıllardır ilk tercihi olan Meridyen Eğitim Kurumları, Bursluluk Sınavı’nı gerçekleştirdi. Meridyen Eğitim Kurumları kurucularından Abdullah Alp, Sarıyer Gazetesi Haber Müdürü Rukiye Ay’a konuştu. Meridyen Eğitim Kurumları’nda bugün 10:00 – 13:30 – 16:00 saatleri olmak üzere 3 seansta yapılan Bursluluk Sınavı hakkında bilgiler veren Alp şöyle konuştu; “Meridyen Eğitim Kurumları olarak her yıl düzenli olarak düzenlediğimiz sınavlarımızın bu yılki sınavını 12 Şubat’ta yapıyoruz. 5-12.sınıftaki her öğrencimizin başarısını ödüllendiriyoruz. Bu bizim için bursluluk sınavından öte başarıyı ödüllendirme sınavıdır. Ortaokul, Anadolu Lisesi bölümümüzde ve kurs merkezimizde düşünen öğrenciler Bursluluk Sınavı’na girerek başarılarını ölçüyorlar. Hem de başarılarını ödüllendiriyorlar. Bugün 3 şubemizde de Bursluluk Sınavı yapıldı. Toplamda 450 öğrencinin katılımı oldu.”

SINAVLAR PANDEMİ KOŞULLARINA UYGUN YAPILDI

Alp sözlerine şöyle devam etti; “Pandemi koşullarında yüz yüze yaptığımız sınavımızda hijyen, maske ve mesafe kurallarını azami derecede dikkat ettik. Sınava girişlerde ateşler ölçüldü, mesafeler ona göre ayarlandı. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan izinler alınarak bu sınavlar yapıldı. Bursluluk Sınavı’nı yüz yüze yapmamızın sebebi öğrencinin online sınavlarda başarısını yüzde yüz yansıtamadığını düşünüyoruz.  Her ne kadar güvenlik tedbirleri alınsa da kopya durumları da olabiliyor.  Ama daha da önemlisi öğrenciler ev ortamında sınavda gerçek başarılarını gösteremiyorlar. Bu eğitim-öğretime de yansıyor. Online eğitimde öğrenciler kendi güvenli bölgelerinde hissetmedikleri için eğitim ne kadar kaliteli olursa olsun verimi düşük oluyor. Ders saatinin fazlalığı, kalitesi, dijital içeriğin fazlalılığı gölgede kalıyor. Öğrencinin mutlaka yüz yüze eğitimini alması gerekiyor. Eğitimler yüz yüze devam edeceği için sınavımızı da yüz yüze yapmayı tercih ettik.”

SONUÇLAR 19 ŞUBAT’TA AÇIKLANACAK

Abdullah Alp, MEK Bursluluk Sınavı sonuçlarının açıklanacağı tarihle ilgili detaylı bilgiler verirken sınavı kaçıranlar için de fırsat sunacaklarını söyledi. Alp; “Sonuçlar 19 Şubat Cuma günü itibariyle açıklanacak. Sınava giren her öğrenci yüzde 10 burs kazanacak. Sınav sonuçlarına göre kazandıkları bursları da Şubat sonuna kadar değerlendirebilecekler. Şu anda 1,5 yıllık kayıtlarımız devam ediyor. Bu 1,5 yıllık kayıtlarda Şubat sonuna kadar yaptırdıkları takdirde Bursluluk Sınavı’ndaki indirimlerinden faydalanabilecekler. Sınavı kaçırıp giremeyen öğrencilerimiz için de onların kendi taleplerine göre Bursluluk Sınavı değil ama değerlendirme sınavımız var. Öğrenci gelip sınava girerek başarısını bize ispatlamış oluyor. Her öğrenci, o sınava kendisi girebiliyor. Öğrenci geldiğinde ben başarılı bir öğrenciyim kendimi göstermek istiyorum dediğinde biz onu hemen değerlendirme sınavına alıyoruz. Orada başarısını görüp ona göre bir burs veriyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir