Kategoriler
Manşet Siyaset

Kemal Abdullahoğlu: “Türkiye’de halkımız hariç hem iktidar, hem de muhalefet halinden memnun”

SARİYERGAZETESİ.COM – ÖZEL RÖPORTAJ: BEKİR BATU

CHP’den ayrılarak Yenilik Partisi’ni kuran Öztürk Yılmaz’ın Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Kemal Abdullahoğlu ile Toplumsal Eşitlikten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mimar Ayşe Ünlü gazetemizin misafiri oldu. Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu ile Haber Müdürümüz Rukiye Ay’ın misafiri olan partililer, ülke gündemine dair gazetemize özel değerlendirmelerde bulundu. Partilerinin misyonu ve vizyonu hakkında Genel Yayın Yönetmenimiz Bekir Batu’ya açıklamalarda bulunan Yenilik Partisi Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Kemal Abdullahoğlu, merak edilen tüm konulara da açıklık getirdi.

Sayın Abdullahoğlu öncelikle güzel Sarıyerimize hoş geldiniz. Kısa bir süre önce Öztürk Yılmaz liderliğinde Yenilik Partisi’nin kurulduğu haberi medyada yer aldı. Öncelikle Yenilik Partisi ülkemize milletimize hayırlı uğurlu olsun.

Çok teşekkürler. Ben de şu an Sarıyer’de bulunmaktan çok memnunum. Sevdiğim ve zaman zaman geldiğimiz çok şirin bir beldemiz Sarıyer. Bildiğim kadarıyla Sarıyer bu güne dek iktidarlardan yeterince ilgi görmedi ve sonuçta sanırım sorunları biriken, yeterince gelişmeyen bir Sarıyer var bugün.

Evet haklısınız. Sarıyer’de binaların yüzde 80’i tapusuz ve imarsız. Bu nedenle neredeyse 50 yıldır bina ve ev sahipleri binalarını yenileyemiyor, sağlamlaştırma yapamıyor. Bu yüzden de deprem tehlikesi nedeniyle ciddi bir risk altındayız.

Anlıyorum. Yenilik Partisi iktidarında ülkenin ve tabi ki Sarıyer’in de tüm sorunlarını makul bir sürede çözecek adımlar atacağız.

Sayın Abdullahoğlu hazır konuya girmişken ülkemizde çok sayıda parti olmasına rağmen neden Yenilik Partisi?

Güzel bir soru ve yanıtı da çok önemli. Yenilik Partisi’nin zorunluluktan kurulmuş bir parti olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. Mevcut sistem; partileri son 19 yıla yakın süreçte iktidarı da muhalefeti de adeta paylaşmış durumdalar. Dünyanın neresinde 18 yılda girdiği tüm seçimleri kazanan bir parti ve lideri, karşısında da girdiği tüm seçimleri kaybeden bir ana muhalefet partisi ve lideri var? Benzeri bir durumu çağdaş hiçbir ülke demokrasisinde göremezsiniz. Üstelik hep kaybeden bir lider hala partisinin başında mutlu mesut devam ediyor! Biri 18 yıldır millete ‘La Fontaine’den masallar anlatırken diğeri de aynı süreçte  ‘Andersen ‘den hikayeler’ anlatıyor seçmene. İlginç olan şu biri sürekli iktidarda kalırken diğeri hep muhalefette ve her ikisi de halinden çok memnun! Yürürlükteki seçim ve partiler yasasındaki antidemokratik maddeler ki bu yasa 12 Eylül darbesi sonucu askerin yaptığı yasadır, bugünün iktidar ve ana muhalefetinin temel dayanak noktası olmuş durumda. Ve sonuçta seçmene onca yıl kurgulanmış alternatifsizlik ve seçeneksizlik dayatılmış oldu.

Bu durumda Yenilik Partisi bu sistemin dışında bir parti mi olacak?

Yenilik Partisi yürürlükteki yasalara göre kuruldu ve faaliyetini bu kapsamda sürdürüyor. Bizlerin söylediği şey şu: Şu anda mevcut iktidar ve muhalefet ittifaklarındaki partilerden bu ülkenin bekleyeceği hiçbir şey kalmamıştır. İktidar iktidarından memnun, ana muhalefet de bulunduğu noktadan memnun. Ya onca yıl zor koşullarda bir yaşam dayatılan büyük çoğunluk? İşte Yenilik Partisi bu çoğunluğun sesi olacaktır. Yenilik Partisi’nin temel hedefi on sekiz yıldır seçeneksizliğe mahkum edilen millete doğru ve yeni bir siyasi seçenek sunarak tek başına iktidara gelmektir.

Sayın Abdullahoğlu partinizin en önemli ve farklı özellikleri nedir?

Sayın Batu partimiz şuan gündemde olan hiç bir parti ile ittifak arayışı içinde değildir. Tek hedefi tek başına iktidar olmaktır. Anayasanın ilk dört maddesi ve devrim yasaları Yenilik Partisi için kesinlikle kırmızı çizgi olup tartışılmasına bile müsaade etmeyiz. Ancak diğer maddelerin tümünü gözden geçirerek değiştirmeyi planlıyoruz. Bu yeniliğe ülkenin ihtiyacı olduğuna inanıyoruz. Çünkü mevcut sistem adil değil. Hiç bir partide olmayan yüzde elli kadın kotası ile kadın ve gençleri ön plana yani siyasetin vitrinine çıkarıyoruz. Z kuşağının adresi Yenilik Partisi olacak. Refahın artmasının özellikle üretim artışındaki süreklilik ve başta enerji olmak üzere önemli bazı alanlardaki dışa bağımlılığın bitmesi ya da azalmasıyla mümkün olduğuna inanıyoruz. Oysa AKP iktidarlarının üretime ilişkin hiç kaygısı olmadı. İthalat ekonomisi uygulamaya çalışıyorlar onu da tam beceremediler 18 yıl. İthalat ekonomisinden her alanda ‘sürekli artan üretim ekonomisine’ geçecek Türkiye. Bitme noktasına getirilen tarım ve hayvancılığı Hollanda modeliyle şaha kaldıracağız. Dijital paraya geçişi Türkiye’ de Yenilik Partisi başlatacak. İktidarımız birçok alanda ‘yenilikler iktidarı’ olacak. Tabi hepsi daha mutlu, daha özgür ve daha müreffeh bir Türkiye için.

Sayın Abdullahoğlu teşekkürler bu açıklamalarınız için. Ekleyeceğiniz bir şey var mı?

Sayın Batu, tabi ki çok şey var ama bu sınırlı sürede ancak kısa bir özetleme yapabildik. Ancak şu üç noktanın altını çizerek bitireyim izninizle: Ülkenin en önemli sorunlarından birinin Atatürkçülük, milliyetçilik ve dindarlık gibi çok önemli kavram ve değerlerimizin kesinlikle partiler üstü olması gerekirken belli partilerin adeta tekelinde olması ve sürekli siyasete alet edilmesidir. Yenilik Partisi işte bu üç çok önemli değerimizi hep ”miş gibi ”yaparak siyasi rant uğruna kullanan ve oy uğruna bu değerleri sürekli saptıran partilerin siyasi tekelinden bu değerlerimizi kurtaracağız.

Kemal Bey, çok teşekkür ederiz bu anlamlı ve kapsamlı röportaj için.

Bekir Bey, Yenilik Partisi adına ben teşekkür ederim bu imkanı verdiğiniz için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir