Kategoriler
Manşet Siyaset

DSP 17 Ağustos 1999’u unutmadı

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Demokratik Sol Parti İstanbul İl Başkanı Çiğdem Mercan yaptığı açıklamada;

“17 Ağustos 1999 Marmara depreminin 21. Yıldönümünde de yaşanan felaketi unutmadık. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz. Geçen bu süre içerisinde deprem çalışmalarının takipçisi olduk ve bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Marmara depremini unutmadık, unutturmayacağız!’ ifadelerini kullandı.

17 Ağustos 1999 da saat 03.02’de 7,4 büyüklüğünde meydana gelen ve 45 saniye süren Marmara Depremi, Kocaeli, Sakarya, İstanbul, Düzce ve Yalova ile civar il ve ilçelerde yıkıma yol açmıştı Merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesi olan 7.4 büyüklüğündeki Marmara Depremi, resmi rakamlara göre 17 bin 480 kişinin ölümüne, 23 bin 781 kişinin yaralanmasına ve 505 kişinin sakat kalmasına neden olmuştu. Depremde 285 bin 211 ev ile 42 bin 902 iş yeri büyük hasar gördü.

Depremin üzerinden 21 yıl geçti. Geçen zamana rağmen, olası bir depreme karşı alınan önlemler hâlâ yetersiz. Depremden sonra alınan pek çok önlem ve yapı güvenliği ile ilgili çıkarılan yeni yasalara rağmen, aradan geçen 21 yılın ardından ülkedeki yapıların yarısı hâlâ depreme karşı güvensiz ve tehlikeli. Buna rağmen yapılaşmada hala deprem bilinci tam olarak sağlanabilmiş değil.

Geçen 21 yılda Türkiye deprem önlemleri konusunda yeterli performansı gösterememesinin altında kentsel dönüşümün rant alanın olarak değerlendirilmesi yatıyor. 17 Ağustos sonrası yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın en kalabalık kentlerinden biri olan 15 milyon nüfuslu İstanbul’da 493 toplanma ve çadır kurma alanı belirlenirken, geçen süre zarfında bu alanların dörtte üçü imara açıldı; çoğu AVM ve gökdelenlere dönüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir