Kategoriler
Manşet Sektörel

Lazer neden önemli?

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ 

İşte merak edilen tüm bu soruları Sarıyer İmplant’tan Dr. Dt. Selin Saygınsoy Adıgüzel sizler için cevapladı.

Diş hekimliğinde neden lazer kullanılır?

Lazerin diş tedavilerinde kullanımı birçok avantaj sağlamaktadır. Ağrısız, anestezisiz ve kanamasız bir tedavi imkânı sağlayabilmektedir. Yara iyileşmesi daha hızlı olmaktadır. Lazerle diş beyazlatması geleneksel yöntemlere göre daha kısa sürede yapılabilmektedir ve lazerle daha iyi sonuç almak mümkündür.

Ayrıca lazer uygulamaları ile, halk arasında lazerli dolgu diye bilinen ve mavi bir ışık kaynağı ile sertleştirilen kompozit dolgu (beyaz dolgu) uygulamaları birbiriyle karıştırılmaması gerekir. Kompozit dolguda kullanılan ışık kaynağı lazer değildir.

 • Diş Hekimliğinde Hangi Alanlarda Lazer ile Tedavi Yapılır?
 • İmplant ve gömülü diş çekimi cerrahisi uygulamalarında başarıyı artırmak ve işlem sonrası şişlik ve ağrıyı minimuma indirmek için,
 • Dişeti hastalıklarının tedavisinde dişeti cebinin dezenfeksiyonu için,
 • Kanal tedavisi işlemlerinde başarı oranını artırmak amacıyla dezenfeksiyon için,
 • Kas spazmına bağlı çene kilitlenmesi ve eklem problemlerinde doku iyileşmesini arttırmak için,
 • Diş hassasiyeti tedavisinde hızlı çözüm için,
 • Uçuk, aft ve ağızda oluşan çeşitli yaraların tedavisinde,
 • Protez vurukları nedeniyle meydana gelmiş dişeti oluşumlarının tedavisinde,
 • Cerrahi işlemler sonrası iyileşme döneminin daha kısa ve konforlu olması için,
 • Ortodontik tedavilerde ağrıyı azaltmak için veya ortodontik tedaviler sırasında kötü ağız hijyenine bağlı ortaya çıkan dişeti büyümelerinin tedavisinde de kullanılmaktadır.

İmplant Uygulamalarında Lazer Destekli Uygulamanın Avantajları Nelerdir?

İmplant uygulamaları yapılırken en önemli noktalardan birisi bakterilerden arındırılmış bir ortam sağlamaktır. Diğer önemli bir nokta ise implantın yerleşeceği bölgede granülasyon dokusu dediğimiz diş etrafında vücudumuzun koruma amaçlı yaptığı iltihaplı yabancı dokuların kalmamasıdır. Doğru enerji değerleri ile kullanılan lazer sistemleri dokuyu seçerek çalışma kabiliyetine sahip olduğu için, implant yapılacak alanda kemik dokusuna zarar vermeden bu tür yabancı dokuların lazer ile güvenilir bir şekilde uzaklaştırılması mümkün olmaktadır. Bu sayede çekim sonrası iyileşmeyi uzun süreler beklemeye gerek kalmadan daha güvenli bir şekilde implant uygulamaları yapılabilir ve minimum ağrı ile hızlı bir iyileşme sağlanabilir.

Lazerler kanamayı azaltır mı?

Kanama olmadan dis etinin şekillendirilebilmesi dolgu ve protez uygulamalarında optimal sonucu sağlamaktadır. Bu işlem restorasyonun yapılabilmesi için dişeti altındaki diş dokusuna ulaşabilmek ve ortamın kuru olması gerekir. Bunun için bistüri, elektro cerrahi ve lazer teknikleri kullanılabilir. Bistüri kanamaya sebep olduğu için dolgu veya protez yapımını engeller. Elektrokoter yöntemi iyi bir kanama kontrolü sağlamasına rağmen aşırı ısı nedeniyle arzu edilenden fazla doku etkilenebilir ve dişeti çekilmesi ile kemik erimelerine sebep olabilir. Dişeti çekilmesi ise özellikle ön dişlerde protezin kenarlarının gözükmesine ve estetik olarak kötü bir görüntüye yol açabilir.

Cerrahi İşlem Sonrası Lazer Uygulamasının Faydası Nedir?

Çene kemiğinde yapılan tüm cerrahi işlemler sonrasında uygulanan düşük dozda lazer tedavileri ile kemik oluşumu uyarılarak iyileşme kalitesi artar, iyileşme süresi kısalır, şiş (ödem) ve ağrı azalır. Lazer ışınının biyolojik dokularda biyostimulasyon etkisi ile, canlı organizmanın kendi kendini tamir ve tedavi yeteneği uyarılır.

Lazer ile Gülüş Tasarımı Yapılabilir mi?

Tüm estetik uygulamalarda amaç kişiye yakışanı bulmak olmalıdır. Gülerken en az dişlerin görüntüsü kadar dişetlerinin seviyeleri ve simetrik görünmeleri de önemlidir. İşte bu noktada tercihen lazer ile dişetlerine müdahale etmek gerekir. Öncelikle fotoğraf üzerinde dişetlerinin hangi seviyede olması gerektiği, hangi dişler sebebi ile asimetri oluştuğu tespit edilmelidir. Sonrasında dişlerin diş-dişeti-kemik seviyeleri incelenir. Eğer sadece dişetlerine müdahale yeterli ise diyot lazer ile işlem yapılabilir. Ama daha ileri seviye bir düzenleme gerekli ise sert doku veya kombine lazer cihazı gereklidir.

Lazerlerin herhangi bir zararı var mıdır?

Lazerler diş hekimliğinde pek çok alanda kullanılmaktadır. Etkin ve doğru tedavilerin yapılabilmesi için lazerler hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Çünkü dikkatli kullanılmadığı zaman hasta, hekim ve sağlık ekibi açısından ciddi sorunlar oluşturabilecek cihazlardır. Bu nedenle lazer uygulaması ile ilgili uygun prosedürün iyi bilinmesi ve personelin lazerin kullanımı ile ilgili gerekli eğitimi almış olması gerekir. Bunun dışında;

 • Lazer uygulanma esnasında yansıyan ışınların sebep olduğu göz yaralanmalarından korunmak için lazerin çeşidine uygun olan gözlük takmalıdır.
 • Hastada termal hasar meydana gelmesini önlemek için tüm cilt kurutulmalıdır.
 • Uygulama için tavsiye edilen en küçük güç birimleri kullanılmalıdır.
 • Lazerlerle çalışırken en az 13 cm’ lik bakış uzaklığı ve 10 sn’ lik çalışma periyodu uygulanmalıdır.

 

 

Adres: Merkez Mahallesi, Meserburnu Caddesi

No: 89 Yücel Apt. Daire:1 Sarıyer/İstanbul

Tel: 0546 566 47 57

instagram: sarıyerimplant

web: www.sarıyerimplant.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir