Kategoriler
Manşet Sağlık

Koronavirüse karşı nasıl beslenmeliyiz?

SARİYERGAZETESİ.COM / ÖZEL HABER

Korona virüs salgını sebebiyle birçok firma evden çalışma kararı aldı. Karantinaya alınma durumu ile birlikte evde daha fazla boş zaman geçiriyor olmamız bizleri her türlü atıştırmalık ve sağlıksız besinlerin tüketimine yönlendirebilir. Peki, bu süreci hem bağışıklığımızı düşürmeden hem de kilo artışı olmadan nasıl geçirmeli, nelere dikkat etmeliyiz? Türk Kalp Vakfı Diyetisyeni Merve Saatçi, Sarıyer Gazetesi okurları için altın önerilerde bulundu.

İşte Merve Saatçi’nin koronavirüse karşı çok önemli önerileri:

– Öncelikle alınması gereken önlemleri evde kalarak ve kişisel hijyenimize dikkat ederek almalıyız.  Buradaki en önemli nokta, güçlü bir bağışıklığın her şeyden bol bol yemek anlamına gelmediğidir. Bağışıklığı arttırmak çok yiyerek değil, sağlıklı beslenerek ve ideal kilo aralığında kalarak sağlanacaktır.

– Evinizde sağlıklı besinler olduğundan emin olun. Market alışverişi öncesi plan yapın ve bu listeye göre yeterli miktarda alışveriş yapın. Gereksiz yere stok yapmak piyasada sıkıntı yaratacak ve daha ciddi sorunlara yol açacaktır. Marketten aldığınız paketli ürünlerin ambalajlarını mutlaka silin.

– Alışveriş listenizde sağlıklı ve bağışıklığınızı güçlendirecek besinlerden olan yumurta, kapalı yoğurt, kapalı peynir, paketli ekmek, kepekli makarna, bulgur, kurubaklagil, paketli kuru meyve, esmer pirinç, yulaf ezmesi, donmuş sebzeler, maden suyu gibi besinlere yer verebilirsiniz.

– Evde bilgisayar karşısında çalışırken bir şeyler atıştırma ihtiyacı duyabilirsiniz. Açlık ataklarını bastırmak için meyve ve çiğ kuru yemişler güzel alternatif olabilir. Ancak porsiyon kontrolü sağlanmadığında bu besinlerde tehlikelidir. 2-3 porsiyon meyve + 2-3 adet ceviz veya 10-15 adet çiğ badem-çiğ fındık günlük ideal porsiyon büyüklüğüne örnek verilebilir.

– Evde geçirdiğiniz dönemde hareketsizliğe bağlı olarak kabızlık ve ödem gibi sağlık problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Hem bu problemlerin önüne geçmek hem de iştah kontrolünü sağlamak için günde 2 litre su tüketmeye özen gösterin.

– Yine kabızlığın önüne geçmek ve bağışıklığınızı arttırmak için günde 1-2 porsiyon yoğurt veya kefir gibi bağırsak floranızı düzenlemeye yardımcı probiyotik besinleri tüketmeye özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir