Kategoriler
Manşet Sağlık Sektörel

Dijital ortodonti nedir?

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Denta Vita’dan Ortodonti Uzmanı Ali Gördeal, dijital ortodontiyle ilgili merak edilen tüm detayları gazetemize anlattı.

Dijital Ortodonti nedir?

Dijital ortodontiye geçmeden önce ortodontiyi açıklayalım. Ortodontinin temel amacı, diş yapıları üzerinde görülebilecek bozuklukları ortadan kaldırmak ve bunu yaparken aynı zamanda estetik bir görünüm de sağlamak olarak özetlenebilir. Diş yapılarındaki problemler, sağlığın yanı sıra hayat kalitesini de bir hayli etkiliyor. Ortodonti ile diş konumlanmalarındaki sorunlardan çene yapısına, ağız kapama zorluklarından temas etmemeye kadar birçok rahatsızlık, kolay bir şekilde çözüme kavuşturuluyor.

Ortodonti tedavisinin dijitalleşmesi neler sağlıyor?

Ortodonti tedavilerinin dijitalleşmesi ile alakalı bahsedilmesi gereken ilk nokta, simülasyon olanaklarının gelişmesi ile birlikte tedavi sürecinin tamamında hissedilen kolaylık ve yeniliklerdir. Kolay takip imkanının yanı sıra modelleme alternatifleri de sunabilen dijital ortodontide analizler de dijital ortama taşınır. Bu sayede ağız ve diş yapısının tarihlere bağlı dönüşümü, kolay bir şekilde incelenebilir. Ayrıca 3D dijital renkli tarama da diş yapılarının bütüncül bir analizini sağlar. Şeffaf diş plakları, dijital ortodonti tedavisini ön plana çıkaran bir başka detaydır. Dijital ortodonti tedavileri her yaş grubuna uygulanabildiği gibi pek çok avantajı da beraberinde getiriyor.

Peki, dijitalleşme öncesinde ortodontik tedavi süreci nasıldı?

Önceden hem arşiv amaçlı hem de tedavi planının oluşturulabilmesi için hastaların alt ve üst çenelerinin alçı modelleri çıkarılırdı. Dijital diş hekimliğiyle artık bu modeller 3 boyutlu tarama ile sanal ortamda elde edilebiliyor. Bu sayede tedavi planını oluşturmak için gerekli olan ölçümlerin çok daha hızlı ve doğru yapıldığını aktarılabiliyor. Ayrıca büyük metal kaşıklar kullanılmadığından özellikle öğürme refleksi olan kişiler çok daha rahat ediyor. Ayrıca hastaların arşivi daha kolay korunuyor ve kaybolma olasılığı da ortadan kalkıyor.

Ölçü alınması ve modelleme süreci nasıl ilerliyor?

Ortodontik tedavi öncesi hem arşiv amaçlı hem de tedavi planının oluşturulabilmesi için hastalarımızdan alt ve üst çenelerin alçı modelleri yapılıyordu. Dijital diş hekimliği ile artık bu modeller, 3 boyutlu tarama ile sanal ortamda elde ediliyor. Büyük metal kaşıklar kullanılmadığından özellikle öğürme refleksi olan kişiler tercih ediyor.

Invisalign veya şeffaf plaklarla yapılan tedaviler nasıl oluyor?

Invisalign tedavisi diş teli kullanılmadan yapılan ortodontik tedavilerdir. Tam anlamıyla dijital diş hekimliğinin bir ürünüdür. Dijital tarama ile alınan çenelerin ölçüleri yurt dışındaki laboratuvarlara ulaştırılabiliyor. Invisalign tedavi planlaması tamamen dijital sistem üzerinden yapılmakta olup, şeffaf plaklar 3 boyutlu yazıcılar ile oluşturulan modellerden elde ediliyor. Bu sayede gerek yurt dışı gerek yurt içi laboratuvarlarına erişim sağlanabiliyor.

Incognito tedavisi (Lingual ortodonti) detaylandıracak olursak neler söylersiniz?

Incognito tedavisi; yurt dışında bulunan laboratuvarlara 3 boyutlu tarama sistemi ile dakikalar içerinde ulaşılmakta olup, lingual ortodonti tedavisinde malzemelerinin gelme süresini hızlandırma hedeflenir.

Ortodontik dijital arşivin tedavi sürecinde önemi nedir?

Ortodontik tedaviniz bittikten sonra çiğneme işlemi yapan arka dişleriniz yaklaşık 6 ay kadar daha kapanışın oturması için hareket edebilir. 6 aydan sonra alt ve üst çenelerin üç boyutlu taraması yapılır ve arşivlenir. 6 ay sonundaki ortodontik tedavi sonrasında dişlerde tekrar bir bozulma hareketi görünür ise arşivde bulunan modellerin üzerine şeffaf plaklar üretilir ve diş teli kullanmadan bozulan dişler tekrar tedavi sonrasındaki pozisyonlarına getirilir.

Dolphin 3D dijital cerrahinin tedaviye katkıları neler?

Ortognatik çene ameliyatlarında kullanılan bu program sayesinde alt ve üst çenelerin ameliyatı sanal ortamda 3 boyutlu olarak yapılıyor. Sanal ortamda yapılan ortognatik cerrahi sonuçları hayata geçiriliyor. Bu sayede hassas ölçümler ve tedavi planlamaları yapılabilmektedir.

Ortodonti Uzmanı Ali Gördeal

Adres: Meserburnu Caddesi No: 105 K: 2 Sarıyer / İstanbul

Tel: 0212 242 12 24

www.dentavita.com

info@dentavita.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir