Kategoriler
Manşet Sağlık Sektörel

Dental tomografi nedir?

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Bu görüntüleme sistemi sayesinde, normal görüntüleme yöntemi olan röntgen filmleriyle görüntülenmesi ve detaylı incelemesi gerçekleştirilemeyen kemik dokusu ve yumuşak dokunun incelemesi gerçekleştirilebilmektedir. Bu cihaz sayesinde sagital, koronal ve aksiyel planlardan birden fazla kesit alınabilir. Kesitler alındıktan sonra düzey yazılımlar yardımıyla tekrardan dilimlenerek yapılandırılıp istenen bölgenin tüm açılardan görüntülenmesi sağlanmaktadır. Hasta çok az miktarda radyasyona maruz kalacak şekilde istenilen bölge tomografik olarak 3 boyutlu olarak görülebilir. Diş ve çene hastalıklarında, dental implant uygulamalarında ve çene-yüz bölgesi travmalarında sıklıkla kullanılır. Diş ve çene patolojilerinde ayrıntılı teşhis imkanı sağlar.

Dental implant uygulamaları yaygınlaştı

Dental Tomografi’nin en önemli kullanım yeri günümüzde çok yaygınlaşan dental implant uygulamalarıdır. Dental implantların yerleştirilmesinden önce dental volümetrik tomografi ile üç boyutlu olarak planlanma yapılması sonucunda hem ileride çıkabilecek komplikasyonların önüne geçilebilmekte, hem de hastaların estetik beklentilerine uygun cevap verilebilmektedir. Son zamanlara kadar implant planlamasında sadece panoramik radyografiler kullanılırken artık gelişen teknoloji ile Dental Tomografi’ler de implant planlamasında önemli bir yer edindi. İmplant uygulanacak kemiğin dikey ve yatay miktarlarının üç boyutlu olarak görüntülenmesi hekimin operasyona daha güvenli bilgilerle başlaması ve böylece implant operasyonlarında ortaya çıkabilecek istenmeyen komplikasyonlarının azalmasını sağlamaktadır. Sinir zedelenmeleri, sinüs yaralanmaları, kemik miktarının eksikliğinden dolayı operasyonun gerçekleştirilememesi gibi durumların önüne geçilebilmektedir.

Daha az radyasyonla çekim gerçekleşiyor

Dental Tomografi’lerdeki radyasyon oranlarının oldukça azaltılması ve maliyetlerinin düşürülmesi ile artık hemen hemen her diş ve çene operasyonundan önce rahatlıkla kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kafatasının hacimsel olarak görüntüsünü tespit ederek bu sayede kemik yapısı da tamamen incelenebilmektedir. Medikal bir tomografiye göre 1/6’ya varan oranda daha az radyasyon ile çekim gerçekleşir. Verilen ışın miktarı sadece 0.5 ile 1.5 panoramik röntgen kadardır. Görüntü kalitesi ve çözünürlük çok yüksektir.

Panoramik ve periapikal röntgen ile pozlanamayan alanları görüntüleyebilirsiniz. Çekilen görüntüden koronal, aksiyal, sagital (cross section) kesitler alıp daha detaylı teşhis yapabilirsiniz. Implant planlama ve cerrahi kılavuz hazırlama için yüksek çözünürlüklü data elde edebilirsiniz. Yumuşak doku tespiti, kemik yoğunluğu ölçümü, mandibular kanal mesafesi ölçümü gibi tedavi öncesi planlamalar yapabilirsiniz. Tedavi sonrası, protez sonrası ve implant sonrası postoperatif kontroller yapabilirsiniz. Gömük diş, çatlak, anormal sayıda kanal, kist yayılımı gibi tespitler yapabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir