Kategoriler
Manşet Röportaj

Cevahiroğlu: “SARIYER BİZİM İÇİN ÖZEL VE KIYMETLİDİR”

SARİYERGAZETESİ.COM – RÖPORTAJ – RUKİYE AY

AK Parti Sarıyer İlçe Binası’nda gerçekleştirdiğimiz röportajımızda Cevahiroğlu; “Biz bu dönemi çok çalışarak, halkımız için daha ne yaparız çabası ile geçirdik. Bu süreçte partimize üye mi değil mi bakmadan ilerledik. Sarıyer’de yardım oranlarına baktığımızda 1 üyeye karşın 2 üye olmayan vatandaşa yardım yapıldığını görebiliriz. Sarıyer’e daha ne katabiliriz ve Sarıyerliye nasıl bir konfor sunabiliriz bunun derdindeyiz. Yeni normal süreçte maske, mesafe ve temizliğe dikkat ederek hayatımızı yürüteceğiz” diye konuştu.

Sarıyer siyasetinde son günlerde “ucube” tartışmaları oldu. MHP Sarıyer İlçe Başkanı Ünsal Bilgiç belediyeye martı heykelinin kaldırılması için seslendi. Bununla ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

MHP Sarıyer İlçe Başkanı Ünsal Bilgiç kardeşimizin fikrini ben de destekliyorum. Hatta biz heykelin Sarıyer Meydan’a koyulduğu gün de bunu anlatmıştık. Sarıyer’in yapılması gereken çok daha önemli işleri varken bunlara zaman ve para aktarılması zaten abes bir durumdu. Seçim döneminde aktivite olsun mantığıyla konulan bir şeydi, gerçekten “ucubedir” katılıyorum.

Mart ayından bu yana koronavirüsle mücadele sürecine girdik. Sizce Sarıyer Belediyesi bu süreçte nasıl çalıştı?

Bu konuda Bekir Batu sosyal medyada en doğru şekilde söyledi. Ben de onun fikrine katılıyorum. Yani toplu kullanılan yerlerde ortam temizliği (dezenfektasyon) dışında yaptığı hiçbir şey yok! Kaldı ki Sarıyer’de bazı hastanelerde, başka belediyelerden yardım isteyerek yaptığımız dezenfektasyon dahi ağırına gitti. Sarıyer Belediyesi hastanelerimizi dezenfekte eden belediyelerin sosyal medyada yaptığı paylaşımları bile durdurttu! Biz bu duruma saygı gösterdik ve hiç üzerine gitmedik. Ondan sonra 3 kere daha dezenfekte yaptırdık ve bunu sosyal medyada yayınlamadık. Amacımız siyaset değil, Sarıyer’in daha temiz olmasıydı. Çünkü Baltalimanı ve İstinye’deki hastanelere günde 3 kere dezenfektasyon yapılsa dahi yine de yetmez. Biz Sarıyer’e daha ne katabiliriz ve Sarıyerliye nasıl bir konfor sunabiliriz bunun derdindeyiz. Sarıyer bizim için kıymetlidir bu yüzden yaptık, yine yaparız.

Bunun dışında Sarıyer belediyesinin en güzel yaptığı iş “EVDE KAL SARIYER” e uymak oldu. Ama bunu da yanlış anladı. Halbuki bu laf halk için ve bulaşığı azaltmak için söylenmişti. Bu dönemde AK Parti belediyeleri sokakların boşluğundan yararlanarak ilçelerini güzelleştirdiler ama Sarıyer Belediyesi EVDE KALDI.

Peki, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu süreçte Sarıyer için neler yaptı?

Sıfır! Çok net söyleyebilirim; sıfır… İBB Sarıyer’de koronavirüsle mücadele sürecinde beklentilere hiçbir şekilde cevap vermedi. Askıda fatura meselesinde bile inanılmaz yanlışlıklar ve yanlış yönlendirmeler var. Ben bu konuda tam belgelerini aldığımda sizlerle paylaşacağım. Bütün herkese sunuyor gibi göstermelerine rağmen yalnızca İBB’den sosyal yardım alanlara yapılan bir uygulamadır. Otobüse aynı duraktan 47 yolcu yalanı ifşa olunca “yanıltıldık” dediler. 1TL’lik maskeleri 2,86 TL’ye aldılar “su geçirmez” dediler, 15 TL’lik dezenfektanı 75 TL’den aldılar “özel” dediler, 150 tl lik erzak paketi 75 tl olduğu ortaya çıkınca “prototip” dediler… Koronavirüsle mücadele sürecinde bunlar ve daha sayabileceğimiz pek çok örnek İBB’nin başarısızlıklarıdır. Son zamanlarda da hizmet yapan ilçe belediyelerinin (Beyoğlu ve Esenler) çalışmalarına engel olmaya başladı ki eksikliği görülmesin.

Büyükşehir belediyesinin elinde müthiş tesisler var. Bu tesislerde yapılan sıcak yemekle ihtiyaç sahibi 10.000 lerce ailenin günlük yemek ihtiyacı karşılanabilirdi. Yapılmadı. Normal ramazanlarda verilen iftarlıklar ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılabilirdi. Yapılmadı. Yapılan sosyal yardımların götürüldüğü yerlerde hep şaibe çıktı. Sarıyer Yeniköy’de video ile sabitlenen görüntülere kimse cevap veremedi.

Olmayan görüntülerle kanı donan belediye başkanı İstanbul’a hizmet edemezdi, etmedi.

AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı olarak koronavirüsle mücadele sürecini nasıl geçirdiniz?

Kaymakamlığımızın kontrolünde Vefa Sosyal Destek Grupları kuruldu ve süreci çok güzel yönetti. Bize çok ihtiyaç olmadı desem yeridir. Ama teşkilatım halka yardım etmeyi kendine şiar edinmiş ve onunla mutlu olan güzel yürekli insanlardan oluştuğu için boş durmadı. Muhtarlarla beraber organizasyonlar yaptık. Sarıyer Müftülüğü kontrolünde Dedeman Camisi imamının camide başlattığı güzel örneğe hem destek verdik hem de birkaç mahallemizde uyguladık. Kurumlara, yardım dağıtılması konusunda destek verdik. Tüm muhtarlarımıza ve ilçe teşkilatımıza ekstra maske dağıttık. AK Parti İstanbul İl Başkanlığı, bu dönemde çok güzel çalışmalar yaparak geçen senelerdeki gibi hiçbir şekilde elden yardım kolisi dağıtımları yapmadı. Virüs bulaşığını en aza indirmek üzere telefonlarına kod gitti. Kodu alan vatandaşlarımız gidip evinin gerçek ihtiyaçlarını aldı. O listelerimiz içerisinden “Benim ihtiyacım yok, yardımı başkasına verin” diyen onlarca güzel yürekli çıktı. Bu süreçte partimize üye mi değil bakmadan ilerledik. Sarıyer’de yardım oranlarına baktığımızda 1 üyeye karşın 2 üye olmayan vatandaşa yardım gitti.

Dışarıya çıkamayan vatandaşlara yardım ettik. Sarıyer Kaymakamı’mız sağ olsun gerçekten çok başarılı bir çalışma yaptı. Bizi arayan yaşlı vatandaşlarımızın dertlerini ve ihtiyaçlarını Kaymakam beye aktararak hemen çözdürdük. Hayatımızın en güzel duaları aldık. Kıyafet dağıttık. Ekmek, pide dağıttık. Onun dışında muhtarlardan gelen yardım listelerini karşılamak üzere çalıştık.

Türkiye siyasetinde yeni kurulan partiler var? Bununla ilgili bir yorumunuz var mı?

Hiçbir yorumum yok, halkımız ne yapacağını bilir. Kimin ne için çalıştığını halkımız çok iyi bilir, görür. Ülkesine kimin yararı var, kim halk için çalışıyor, kim fitne için bunu ayırır.

2023 seçimleri için çalışmalarınız var mı? Nasıl bir hazırlık sürecindesiniz?

AK Parti hiçbir zaman seçim için çalışmadı. Biz önce bulunduğumuz mahalle, ilçe, ilimiz için neler yaparak halka ve ülkemize faydalı oluruz diye çalışırız. Seçim için özel bir çalışmamız yok. Biz samimi ve güvenilir şekilde halkın yanında olmaya devam edeceğiz.

Son sayımızda yer alan manşetimizle İhsan Yalçın döneminde Sarıyer’e kazandırılan ve Şükrü Genç döneminde kapatılan asfalt fabrikası gündeme geldi. Sizce bu fabrika kapatılmalı mıydı, görüşleriniz nedir?

Ben bu konuya detaylı olarak bakmadım, o nedenle belediyeyi bu konuda suçlayamam. Ama belediye başkanı olsaydım bu konuyu masaya yatırır “çalıştırılması ekonomik mi değil mi” araştırmalarımı yapardım. Örneğin ben 5 TL’ye mal ediyorum ama dışarıdan 4 TL’ye alabiliyorsam fabrikayı Sarıyer’in zararına niye çalıştırayım? Böyle bir şey varsa Sarıyer’e lütfen açıklasınlar. “Sarıyer’in parası yok onun için çalıştıramıyorum” diyorsa bilemem. Anlatsınlar ki insanlar da ikna olsunlar. Ama ben şimdi baktığımda çalışması gereken bu yatırım niye çalıştırılmıyor diye de sorusunu sorarım. İkna ederlerse ne ala…

Sarıyer Belediyesi’nin son 1 yılını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yine siyasi soruyorsunuz, ben de ne desem bazı kişiler kabul etmeyecek! Geçen “10 senede” bir şey oldu mu ki “1 senede” olsun. Belediyelerde en temel ve standart hizmet olan temizlik dışında ne oldu, Sarıyer’de, temizlik konusunda bile neler yaşandı mahallelerde… Sosyal medyada bunları sunduk ama kimsenin umurunda değil. Dolayısıyla 10 senede bir şey yapmayan bir belediyenin 1 senede hiçbir şey yapmayacağı çok net. Bu dönemde bahane de var: Pandemi! EVDE DEĞİL SINIFTA KALDI.

Koronavirüsle mücadele sürecini değerlendirecek olursak normalleşme sürecine girildi. Yeni normal süreçte hayatın gidişatıyla ilgili Sarıyer, İstanbul ve Türkiye için neler söyleyeceksiniz?

Yeni normal süreçte maske, mesafe ve temizliğe dikkat ederek hayatımızı yürüteceğiz. Benim bu dönemde en çok üzüldüğüm konulardan bir tanesi cenaze namazlarına katılamamaktı. Ölenlere Allah rahmet eylesin, haklarımızı uzaktan helal ettik. Cenaze namazlarına gidip helalleşmeyi, üzüntülerini gidermeyi yüz yüze tercih ediyorum. Bu süreçte ona çok üzüldüm.

Hükümetimiz geleceği düşünen ve ona göre yatırım yapan bir hükümet. Salgınla ilgili Nisan 2019’da bütün bilim kurullarının katıldığı bir çalıştay yaptığından dolayı, pandemi döneminde onun güzelliğini yaşadık. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin güzelliğini de yine pandemi dönemi gösterdi. Bilim kurulu pandemiyle ilgili ne dediyse Cumhurbaşkanlığı ve diğer bakanlıklar uyguladı. Sistem çok hızlı karar alarak çözümler getirdi. Yeni hastanelerimizi açtık bu dönemde. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin açılışına gittik. Gerçekten gururdan gözyaşları içinde kaldım. Dünyanın depreme dayanıklı en büyük binası ve teknolojisiyle müthiş bir hastane olmuş. Sancaktepe’deki Prof. Dr. Fikriye Öz ve Yeşilköy’de Prof. Dr.  Murat Dilmener Hastanelerimiz oda sistemi üzerinden ve hepsi yoğun bakım odasına çevrilebilir şekilde yapıldı. Herhangi bir salgın olduğunda o odadaki mikrop hiçbir yere çıkmayacak şekilde dizayn edildi. 101 odalı Hadımköy’de Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş Hastanesi de çok güzel bir yer oldu. Aynı zamanda isim seçiminde sn Cumhurbaşkanımız güzel bir vefa örneği gösterdi. Bu arada Baltalimanı Kemik hastanemiz de pandemi döneminde Türkiye’de en fazla ortopedi ameliyatı yapan hastanemiz oldu. Hem de az oda sayısına rağmen. Onu da çok odalı yaparak hizmeti daha da iyi hale getirmeye çalışacağız.

Sokağa çıkma yasaksız ilk hafta sonunda Sarıyer’de sahiller vatandaşlarca çöp yığınlarıyla kirletildi. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Gerçekten sahiller inanılmaz derecede kirletilmiş durumdaydı! “Ne yaptın kardeşim sosyalleşme olarak bunu mu özledin” diyesim geliyor. Sarıyer’i bizler korumadığımız sürece burada kimse temizlik beklemesin. İnsanlarımız, koronavirüsle mücadele sürecinde çevre ve bireysel temizliği konusunda daha hassas olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir