Kategoriler
Manşet Sağlık Sektörel

20 yaş dişleri neden çekilmelidir?

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ 

Sarıyer Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Adıgüzel; “Adı 20 yaş dişi olmasına karşın; 16 yaşında da çıkabileceği gibi 70 yaşında total protez kullanan bir kişide bile 20 yaş dişinin sürdüğü görülmüştür. Bu dişler mümkün olduğunca erken yaşlarda çekilmelidir” dedi.

 Dişler neden gömülü kalabilmektedir?

Dişlerin gömülü kalması ile ilgili pek çok teori söz konusudur. Ancak dişlerin neden gömülü kaldığı ile ilgili kesin ve tek bir cevap yoktur. Bazen gömülü dişlerin olmasında genetik etkenlerin rolü büyük olabildiği gibi bazen de üst ve alt çene büyümelerindeki uyumsuzluğa bağlı olabilmektedir. Bu konuyla ilgili dayandırılan bir diğer teori ise, diğer diş yapılarının ağız içindeki yerleşiminin sonradan ağız içine dahil olan yirmilik dişlerin çıkması için yer kalmaması ya da çene darlığı gibi sebepler dişlerin gömülü kalmasına neden olabilmektedir. Bunun anlaşılması için mutlaka ağız-diş ve çene cerrahı uzmanının muayenesi gerekmektedir.

20 yaş dişleri neden çekilmelidir?

20 yaş dişleriyle ilgili sıkıntıların bir kısmı antibiyotik tedavisiyle giderilse de aşağıdaki durumlarda mutlaka çene cerrahı tarafından çekim işlemi yapılması gerekir. Bu durumlar:

– Çene kavisi içinde yer bulamayan gömük ya da yarı gömük dişlerin etrafındaki yumuşak dokularında enfeksiyon

– Çene kavisinde yer olduğu ve dişler tamamen sürdüğü halde, yeterli temizlemenin yapılamaması sonucu çürüme ve diş eti hastalığı

– Sürmekte olan 20 yaş dişinin yandaki dişe baskısı sonucu ağrı

– 20 yaş dişinin etrafında oluşan kist ve tümörler

– 20 yaş dişleri yanındaki dişlerin köklerine yaptığı baskı sonucu oluşan kök problemleri ve çürükler

– Sürmeye çalışan 20 yaş dişlerinin ön dişlerde yaptığı çapraşıklık

– Ortodontik tedavi sonrasında nüksün engellenmesidir.

Sorun yaratmadığını hissediyorsanız yine de gömülü dişlerin çekilmesi gerekli midir?

Hastaların bizlere en çok yönelttiği sorulardan biri “Gömülü dişim bana bir sıkıntı vermiyor. Yine de çektirmek zorunda mıyım?”dır. Bu sorunun cevabını kolaylıkla HAYIR olarak yanıtlayabiliriz. Ancak çektirilmemesi durumunda, mutlaka düzenli olarak bir çene cerrahının kontrolünde olunması gerekmektedir. Yine de gömülü dişlerin sorun oluşturup oluşturmayacağı yapılacak olan rutin kontroller sonucunda önceden kestirilebilir, fakat ne zaman bir sorun yaratacağı önceden tahmin edilemez. Bu durumda gömülü dişler her zaman küçük de olsa ağız sağlığı için bir risk taşımaktadır.

20 yaş dişi her yaşta çekilebilir mi?

Adı 20 yaş dişi olmasına karşın; 16 yaşında da çıkabileceği gibi 70 yaşında total protez kullanan bir kişide bile 20 yaş dişinin sürdüğü görülmüştür. Bu dişler mümkün olduğunca erken yaşlarda çekilmelidir. Çünkü ileri yaşlarda çene kemiği esnekliğini yitirdiği için çekim sonrası şişlik, ağrı, hissizlik gibi yakınmalarla karşılaşılabilir. Genç yaşlarda ise dişin kök gelişimi henüz tamamlanmadığı için bu tür şikayetlerin olasılığı azdır.

20 yaş diş çekimi nasıl yapılır?

Klinik ortamda lokal anestezi altında çekim yapılarak dişin bulunduğu bölge uyuşturulur, diş çekildikten sonra gerekli ise dikiş atılarak bölgenin kolay iyileşmesi sağlanır. Gerek duyulursa antibiyotik ve ağrı kesici kullanımı önerilir. Dikiş atılmışsa bir hafta sonra dikişler alınır.

Gömülü diş çekimi ile diş çekimi arasındaki fark nedir?

Yirmi yaş dişleri genellikle çene kemiği içerisindeki konumu, üzerinin dişeti veya kemikle kaplı olmasından dolayı gömük durumundadırlar. Bu durumlarda bu dişler, ağız içerisinde sürmüş görünür dişlerin çekiminden farklı olarak cerrahi müdahale ile alınır.

Gömük dişlerin çekimi esnasında oluşabilecek tehlikeler nelerdir?

Bütün cerrahi işlemlerde olduğu gibi, gömülü 20 yaş dişi ameliyatı esnasında veya sonrasında da bazı komplikasyonlar görülebilmektedir. Normal bir çekimde olabilecek kanama, ödem ve enfeksiyon riski bu dişlerde de vardır. Özellikle alt 20 yaş dişi çekimi sonucunda sinir zedelenmesi olabilir. Vakaların %10-12’sinde birkaç günlük, %1’inde birkaç haftalık bir hissizlik olabilir. Çok ender de olsa bazen bu hissizlik kalıcı da olabilir. Bu gibi nedenlerle bu tür işlemler, bir ağız-diş ve çene cerrahı tarafından yapıldığında cerrahi işlemin tehlike boyutu minimuma indirgenmektedir.

Adres: Merkez Mahallesi, Meserburnu Caddesi

No: 89 Yücel Apt. Daire:1 Sarıyer/İstanbul

Tel: 0546 566 47 57

 instagram: sarıyerimplant

www.sarıyerimplant.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir