Kategoriler
Kültür-Sanat Manşet

Umudun yazarı Orhan Kemal anıldı

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER: RUKİYE AY

“Ekmek Kavgası”, “Hanımın Çiftliği”, “Murtaza”, “72. Koğuş” ve “Gurbet Kuşları”nın da aralarında olduğu çok sayıda unutulmaz esere imza atan, roman, şiir ve oyun yazarı Orhan Kemal, vefatının 50’nci yılında anıldı. Gerçekçi Türk edebiyatının ölümsüz ustası Orhan Kemal, 2 Haziran 1970’te yaşamını yitirmişti. Bugün aramızdan ayrılalı tam 50 yıl oldu. Usta yazarın Cihangir’de yaşadığı evi oğlu araştırmacı yazar Işık Öğütçü’nün çabalarıyla “Orhan Kemal Müzesi” olarak kapılarını açtı günden bu yana okurları tarafından ilgiyle ziyaret ediliyor.

BAŞKANLARDAN MÜZEYE ZİYARET

59 eserini Türk edebiyatına kazandıran Orhan Kemal’i aramızdan ayrılışının 50.yılı için düzenlenen programla anıldı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül ve Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç müzeyi ziyaret etti. Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü belediye başkanlarını misafir ederek Orhan Kemal Müzesi’ni gezdirdi. Müze hakkında detaylı bilgiler vererek geçmişe yolculuk yaptıran Öğütçü, belediye başkanlarına ziyaretlerinden ötürü teşekkür etti. Belediye başkanları müzede bulunan hatıra defterine duygularını paylaştılar. Sanatçı Mehmet Esen de ziyarete gelen isimler arasındaydı.

DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI

Yazarın fotoğrafları, yapıtlarının ilk baskıları ve masasında kitaplarını yazdığı daktilosunun da bulunduğu çalışma odasıyla Orhan Kemal bir kez daha anıldı. Orhan Kemal Müzesi’nin alt katında bulunan İkbal Kahvesi ve Kitabevi’nde yazarı yad eden sohbetler edildi. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Işık Öğütçü’yle sohbet etti. Geçmişten bugüne anılarla Orhan Kemal yad edilirken duygusal anlar yaşandı.

Orhan Kemal’in aramızdan ayrılışının 50. yıl dönümünde yazarın Cihangir’deki Orhan Kemal Müzesi’nden anılara yolculuk ettiren tüm detayları sizler için görüntüledik.

RÖPORTAJIMIZ YAKINDA SARIYER GAZETESİ’NDE

Sarıyer Gazetesi için Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü’yle çok özel bir röportaj gerçekleştirdik. Özel röportajımız çok yakında sariyergazetesi.com ve gazetemizde olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir