Kategoriler
Kültür-Sanat Manşet

Atatürk resimleri BKSM’de sergileniyor

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Sergiyi gezmeye gelen vatandaşlarla birlikte Atatürk resimlerini inceleyen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, 29 Ekim kapsamında düzenlenen sergide yaptığı konuşmada: “Cumhuriyet bir yaşam biçimine dönüştürülerek benimsenmeli. Bunu yapabildiğimiz ölçüde biz de görevimizi yerine getirmiş oluruz” mesajı verdi.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere bıraktığı en kıymetli miraslardan biri olan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının üçüncü günü Sarıyer Belediyesi Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nin ev sahipliğinde gerçekleşiyor. Sarıyer Belediyesi kursiyerleri tarafından hazırlanan “Atatürk Resimleri Sergisi” ile devam eden etkinliğe toplam 9 sanatçı birbirinden farklı eserleriyle katıldı. 15 Atatürk fotoğrafı, 2 nakış üzerine işlenmiş siluet, 3 cam altı boyama tekniği çalışması, 5 kâğıt rölyef, 38 karakalem, sulu boya ve yağlı boyadan oluşan toplam 48 eserlik sergiyi 30 Ekim’e kadar ziyaret edebilirsiniz.

CUMHURİYET VE ATATÜRK’ÜN ANLAŞILMASI GEREKİYOR

Sergiyi görmeye gelenler arasında olan Başkanı Şükrü Genç, “Sarıyer Cumhuriyet Bayramı’nı sıradan bir bayram gibi kutlamak yerine, hissettiği gibi kutluyor” dedi. Konuşmasında bedeller ödenerek kazanılmış bir ülkede olduğumuzu unutmamamız gerektiğine vurgu yapan Genç sözlerini şöyle tamamladı: “Atatürk’ü yâd etmek çok önemli. Bu sergi Sarıyerli sanatçıların fırçalarının yansıması ile oluşan önemli bir sergi. Böyle bir döneme denk gelmesi üzücü tabi. Sergiler ziyaretçileri ile önem kazanır. Ama pandemi dolayısı ile insanlar daha temkinli artık. Ben sergiye emek veren, eserleriyle katkı sunan herkesi kutluyorum. Cumhuriyetin ve Atatürk’ün anlaşılması gerekiyor. Bir ülkenin bağımsızlığının ve sonraki yaşamlarının ülke, ulus olabilmelerinin sorumluluğunun algılanması gerekiyor. Cumhuriyet bir yaşam biçimine dönüştürülerek benimsenmeli. Bunu yapabildiğimiz ölçüde biz de görevimizi yerine getirmiş oluruz.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir