Kategoriler
Köşe Yazıları Manşet

Yüzde 120’lik felaket!

SARİYERGAZETESİ.COM – BEKİR BATU – KÖŞE YAZISI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul’da bazı ilçelerin isimlerini sayıp korona vakalarındaki korkutucu rakamları gözler önüne serdi. Bakan Koca, Sarıyer’de sadece bir haftada korona vakalarının yüzde 120 arttığını açıkladı. Dile kolay yüzde 120… Sarıyer, İstanbul’daki 39 ilçe arasında en güvenli 8. ilçe. Kısaca kötünün iyisi noktasındayız. Bakan’ın birinci ağızdan yaptığı açıklama, bizlere korona gerçeğini bir kez daha ciddiye almamız gerektiğini gösterdi. Durumlar hiç de iyi değil. İstanbul’da ve ilçemizde virüse yakalananların sayısı her geçen gün artıyor. İstinye Devlet Hastanesi ve Şişli Hamidiye Hastanesi’ne müracaatlarda artış var.

Sarıyer olarak coğrafyamızın diğer ilçelere göre biraz daha büyük olması, daha fazla ormanlık alana sahip olmamız bizi rehavete sürüklemesin. Zira Bakan Bey’in bizzat verdiği “yüzde 120’lik“ artış rakamı vahametin dehşetini anlatmaya yetiyor. Üstelik bu rakam sadece bir haftalık süreyi kapsıyor. Artık hepimizin aklını başına alıp kendi önlemimizi alması gerekir. “Maske, mesafe ve temizlik” üçlüsüne titizlikle uymalı, ne kendi ne de başkalarının geleceğiyle oynamamalı. Çünkü son pişmanlık fayda vermez.

2021 BÜTÇESİNDEKİ EKSİKLER!

Sarıyer Belediyesi’nin 2021 yılı bütçesi belediye meclisinden geçti. Buna göre Şükrü Genç gelecek yıl tam 530 milyon liralık bir bütçeyi yönetecek. Bütçe görüşmeleri sırasında AK Partili meclis üyeleri belediyenin borçlarının 800 milyona dayandığını ve bu borçların geri ödenmesine yönelik bütçede bir planlama yapılmadığını söylüyor. Sarıyer Belediye bütçesinde eğitime, kadınlar ve gençlerimize yapılması düşünülen yatırımların dışındaki pek çok yatırım, rakamsal olarak eleştirilebilir. Bütçeye göre belediyenin gelecek yıl ciddi bir yatırım yapmayı düşünmediği anlaşılıyor. Bütçenin büyük bir kısmı araç kiralama, çöp toplama ve maaş ödemesine gidecek. Bu üç kalemin bütçeye oranı neredeyse yüzde 80.  Sarıyer’in çözüm bekleyen onca sorunu varken bütçedeki büyük pastanın bu kalemlere gitmesi büyük bir talihsizlik. Kiralık araçlar konusunda belediye artık cesur bir hamle yapmalı bu israf kalemini belediye hizmetlerini aksatmayacak şekilde en düşük seviyeye düşürmelidir. Bütçeye konulan ucu açık ödeme cetvellerini kontrol altında tutmalı, birimler arasındaki bütçe artırımlarına ciddi disiplin getirmelidir. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in tüm birimlerin harcama cetvellerini yeniden gözden geçirmesi ve öncelik bekleyen hizmetlere daha çok ödenek ayrılmasını sağlaması gerekiyor. Bütçedeki ciddiyetsiz, israf içeren, keyfi kalemlere artık dur denilmeli. Belediye artık üzerindeki ölü toprağını atıp hizmet üretmelidir.  Yoksa belediyenin borçları 2021 yılı sonunda 950 milyon ile 1 milyar liraya kadar çıkabilir.

İYİ PARTİ SARIYER’DE SON DURUM

İYİ Parti Sarıyer’de, Ayazağa’da yapılan kongre sonrasında Mustafa Yazıcı yeniden ilçe başkanı seçilmişti. Kongreden sonra ortaya çıkan parti içindeki sıkıntılar ve fikir ayrılıkları henüz giderilmiş değil. İYİ Parti’deki bu görüntü hoş bir görüntü değil. Kimi zaman parti içi meselelerde gazetemiz olarak bizlerin de adının geçmesi şahsen beni rahatsız ediyor.  İYİ Parti kendi içindeki bu sıkıntıları yine kendi içinde üreteceği çözüm önerileriyle aşacaktır.

SARIYER’DEKİ DİLENCİLERE DUR DEYİN!

Sarıyer adeta dilenci cenneti oldu. Daha bebek diyeceğimiz yaştan başlayıp en yaşlısına kadar her yelpazeden dilencimiz mevcut. Her gün farklı bir numarayla insanların karşısında çıkıp duygu sömürüsü yapıyorlar. Kimi zaman mendil satıcısı, kimi zaman kundaktaki kardeşini gezdiren zavallı çocuk, kimi zaman okul önlüğüyle dolaşan küçük kız, kimi zaman da sakız satıcısı… Sarıyer halkı bunları biliyor ama özellikle ilçemizde dışarıdan gelenler bu dilencilerin tezgahına düşüyor. Durum artık kontrolden çıktı. Sarıyer polisi, zabıtası bu ayıba dur demeli, Sarıyer dilenci cenneti olarak ünlenmemeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir