Kategoriler
Köşe Yazıları Manşet

Yeni Yıla Güçlü Bir Bağışıklık İle Merhaba Deyin!

SARİYERGAZETESİ.COM – UZM. DYT. MERVE SAATÇİ YILMAZ – KÖŞE YAZISI

Bu yıl sağlık konusunda en çok duyduğumuz ve önem verdiğimiz konuların başında sosyal mesafe, hijyen ve güçlü bir bağışıklık geliyor. Aynı konuları 2021’de de konuşmaya devam edeceğiz gibi görünüyor. Bağışıklık sistemi güçlü olan, yeterli ve dengeli beslenen bireylerin birçok enfeksiyon hastalığına yakalanma riski azalmaktadır. Peki, güçlü bir bağışıklık için yeni yılda nelere dikkat edelim…

-Sofranızdaki besin çeşitliliğini arttırmaya özen gösterin. Tabağınızı göz kararı 4 eşit parçaya ayırın, değişik renk ve farklı besin gruplarından yararlanmaya dikkat edin.

-Yumurta, süt, balık, ıspanak, portakal, havuç, yeşilbiber, domates, kayısı gibi sebze ve meyveler, A vitamininden zengin besinler arasında yer almaktadır. Bu besinler vücuttan zararlı maddelerin atılması sağlarken vücudun savunma sistemini güçlendirir.

-Çinko, selenyum ve magnezyum gibi mineraller, E vitamini ve antioksidan içeriği açısından zengin olan kuruyemişlerin vücudu enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi vardır. Kuruyemiş seçimi yaparken kavrulmamış olanları tercih etmeye çalışın.

-Yapılan çalışmalar, düzenli kefir tüketiminin üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu etkisinin olduğunu ve içeriğindeki faydalı bakterilerin vitamin-mineral emilimini arttırarak bağışıklık üzerinde olumlu etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Her gün 1 bardak kefiri beslenmenize dahil etmenin tam zamanı.

-Zengin bir omega-3 yağ asiti, protein ve B vitamini kaynağı olan balık bağışıklık sistemini desteklerken vücut direncini arttırır. Izgara, fırın veya buğulama gibi pişirme yöntemleri ile haftada en az 2 kez balığa yer vermeye çalışın.

-Havaların soğumasıyla birlikte genelde sıcak bir şeyler içmek istiyoruz. Ekinezya, ada çayı, ıhlamur, kuşburnu, yeşil çay gibi bitki çayları C vitamini ve antioksidan deposudur. Günde 1 fincan bitki çayı tüketebilirsiniz.

-Vücuttaki toksin ve mikropların dışarı daha hızlı atılabilmesi için bol miktarda su tüketmek önemli. Günde en az 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin.

-Güçlü bir antioksidan içeriği olan zencefil bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekler. Yapılan çalışmalar taze zencefilin kuru zencefile göre enfeksiyonları önlemede çok daha başarılı olduğunu ortaya koymuştur. Zencefili bitki çaylarına ekleyeceğiniz gibi yoğurt ve çorbaların içine de katabilirsiniz.

-Eğer sigara içiyorsanız, sigara içmeyen bireylere göre iki kat daha fazla C vitamini ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Maydanoz, roka, tere, ıspanak gibi sebzeler yüksek C vitamini içerikleri sayesinde bağışıklığı destekler. Ayrıca maydanozu limon ile birlikte tüketerek vitamin değerini artırabilirsiniz.

-Bu dönemde en sık karşılaştığım cümle “Bağışıklığım düşmesin diye beslenmeme dikkat ettim, diyeti bıraktım ve her şeyden bol bol yedim.” Toplumumuzda maalesef diyet yapmanın bireyleri güçsüz düşüreceği ile ilgili bir yanılgı var.

-Diyet dediğimiz şey zaten size sağlıklı beslenmenin temellerini öğreten, günlük ihtiyaçlarınıza göre hazırlanan bir program. Bu sürece bir uzman yardımıyla devam ediyorsanız sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkün. Bağışıklığınızı hamur işi, tatlı ve paketli besinler ile arttıramayacağınızı, hatta ideal kilonuzdan ne kadar uzak olursanız bağışıklığınızın o kadar düşük olacağını lütfen unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir