Kategoriler
Köşe Yazıları Manşet

Tedbirimizi alalım korona’yı yenelim!

BEKİR BATU yazdı

Dünya bugüne kadar hiç görmediğimiz, duymadığımız ve yaşamadığımız bir virüsle karşı karşıya. Covid 19 denilen koronavirüs ülkecek bizi de vurdu. Bu ölümcül virüse yakalanmamak için adeta seferberlik ilan ettik. Evden çıkamıyoruz, sokağa zorunlu olmadıkça çıkamıyoruz, kimseyle görüşemiyoruz. Tam bir kabus yaşıyoruz ve ilk kez tanık olduğumuz böylesi kapsamlı bir karantina dönemindeyiz. Belki sizler bu yazıyı okurken, olayların seyri daha da kötüleşerek değişmiş olacak. Şuan ölü sayısı 40’ya yaklaştı, vaka sayısı 2 bine dayandı. Bu yazıyı okuduğunuzda umarım bu rakamlar artmamış ve hiçbir değişiklik olmamış olur. Gerekli tedbirleri almaz, yetkililerin ve uzmanların uyarılarına kulak asmazsak durum daha da kötüleşebilir. Bu virüse karşı hepimizin dirençli ve uyanık olması gerekir. Temizlik her şeyden önemli. Ellerimizi sık sık iyice yıkamalıyız, yediğimize içtiğimize dikkat etmeliyiz. Elimizi mikroplardan korumalı ve yüzümüze, gözümüze ve ağzımıza sürmemeliyiz. Bu virüsü hafife almamak gerekiyor. Çin, İran, İtalya başta olmak üzere Avrupa’nın durumu ortada… Her gün günlerce insan ölüyor. Türkiye ve dünyamız umarım en kısa zamanda bu illetten kurtulur. İnşallah dünyanın yaşadığı bu kabus biter ve her şey en kısa sürede normale döner.

NEREDE KALDI BİZİM İNSANLIĞIMIZ!

Yaşadığımız bu acı olaylar bize toplum olarak kötü bir tarafımızı da gösterdi. Fırsatçıları ve insanların acizliğinden zengin olmak isteyen vicdansızları hep birlikte gördük… Nerde kaldı bizim insanlığımız, dinimiz, vicdanımız, Müslümanlığımız, Türklüğümüz… Bu süreçte toplumu değil de kendini düşünen, kısa yoldan zengin olmayı hayal eden fırsatçılara yazıklar olsun. 3-4 liralık kolonyayı 30 liradan satan, 50 kuruşluk maskeyi 10 liraya satan vicdansızlara yazıklar olsun. Fırsat bu fırsat deyip her şeye zam yapan ahlaksızlara yazıklar olsun. Devlet bu ahlaksızlara karşı gerekeni yapmalıdır. Toplumda bu nizamı bozanlar tespit edilip, en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.

HERKES KENDİ ÖNLEMİNİ ALMALI

Şunu unutmamak gerekir ki, aklımızı başımıza alalım ve bu beladan kurtulmamız için hep birlikte akıllıca hareket etmemiz gerektiğini bilelim. Bu süreçten toplum olarak hep beraber çıkabileceğimizi, gemisini kurtaran kaptan mantığının hiçbir işe yaramayacağını anlayalım. Devletimize güvenelim ve koordineli bir şekilde hareket etmekten vazgeçmeyelim. Koronayı yenebilmemiz, tedbirli olmamızla mümkün olabilir. Tedbirlerimizi alalım, bu illeti hep birlikte yenelim.

Bugünler mutlaka geçecek ve her şey zamanla normale dönecektir. Sadece biraz sabır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir