Kategoriler
Köşe Yazıları Manşet

Kolesterolünüzü Düşürmeye Yardımcı 8 Besin

SARİYERGAZETESİ.COM – TÜRK KALP VAKFI DİYETİSYENİ MERVE SAATÇİ – KÖŞE YAZISI

Yüksek kolesterol düzeyleri özellikle kalp-damar hastalıkları bakımından risk oluşturmaktadır. Bu riskin azaltılması için de beslenme ve gerektiğinde ilaç tedavileri önerilmektedir. Besinler birçok farklı yoldan kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı olabilir. Bunların bazıları içeriğindeki öğelerle bunu sağlarken bazıları da direk olarak kolesterolü bağlayıp, dolaşıma katılmasını engelleyerek bunu yaparlar.

Kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı 8 besin çeşidi:

1) Yulaf

İçeriğinde bulunan beta glukan sayesinde hem toplam kolesterolü (% 2-19) hem de kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolü (% 4-23) düşürdüğü görülmektedir. Yulaf iyi bir çözünür posa kaynağıdır ve çözünür posanın kolesterolü düşürme üzerine etkileri olduğu yapılan birçok çalışmayla gösterilmektedir.

2) Tam Tahıllar

Yulaf ve yulaf kepeği gibi tam tahıllar da kolesterolünüzü düşürmeye yardımcıdır. Özellikle de içeriğinde bulunan çözünür posa sayesinde bu etkiyi göstermektedir.

3) Baklagiller

Baklagiller de özellikle çözünür posa açısından iyi kaynaklardır. Yüksek posa içeriği sayesinde sindirimleri zaman alır ve bu nedenle de uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

4) Kuşkonmaz, Bamya, Brokoli, Patlıcan

Tüm sebzeler sağlığınızı olumlu şekilde destekler ve posa açısından iyi kaynaklardır. Ancak burada adı geçen sebzeler çözünür posa yönünden daha zengin olmaları nedeniyle kolesterolü düşürmede ön plana çıkan sebzelerdir.

5) Meyveler

Bu konuda elma, portakal, kayısı, incir, şeftali, armut, erik, çilek, mango gibi meyveler çözünür posa yönünden zengin olmaları nedeniyle kolesterol düşürme konusunda biraz daha öne çıkmaktadırlar. Ancak meyveleri tüketirken porsiyon kontrolünü sağlamayı unutmayın.

6) Yağlı Balıklar

Haftada 2-3 kez balık yemek kötü kolesterol olarak bilinen LDL düzeylerinizi düşürür. Balığın içerisindeki omega-3 yağ asitleri bu yararı göstermesinde etkilidir.

7) Yağlı Tohumlar

Badem, ceviz, fındık, keten tohumu gibi sert kabuklu yemişler ve yağlı tohumların da ortalama % 5 oranında LDL kolesterolü düşürdüğü yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Ancak yağlı tohumlar içerdikleri yağ oranından dolayı yüksek kaloriye sahiptir. Dolayısıyla miktarlarına dikkat ederek tüketmeye özen gösterin.

8) Bitkisel Yağlar

Tereyağı, iç yağ, kuyruk yağ gibi doymuş yağ yönünden zengin besinlerin yerine ölçülü şekilde zeytinyağı gibi bitkisel yağları tercih etmeniz LDL kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra fazla kilolarınızdan kurtularak, fiziksel yönden aktif olarak ve enerji alımınızın ihtiyacınızdan fazla olmamasına dikkat ederek sağlıklı kolesterol düzeylerine kavuşabilirsiniz. Ancak burada bahsedilen besinlerin tek başına mucizevî bir etkiye sahip olmadığı unutmayın ve beslenmenizde çeşitlilik sağlanmaya özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir