Kategoriler
Köşe Yazıları Manşet

HOŞÇA KAL 2020!

SARİYERGAZETESİ.COM – METİN AKMAN – KÖŞE YAZISI

Selamlar dostlarım; ömrümüzden bir sene daha geçmek üzere. Yaşamak güzel ama insanoğlu yaşarken nelerle karşılaşacağını bilemiyor hayatın sırrı burada ne olacağını bilseydik yaşamanın tadı olur muydu acaba? 2020’nin son günlerine gelirken geriye doğru baktığımızda hemen başından itibaren Pandemiyle (dünyayı saran bulaş) uğraştığımızı görüyoruz yani çok kötü bulaşıcı ölümcül bir virüs olan Covid-19’la savaştığımızı görüyoruz tabi hayatta kalabilmemiz için savaşmaya devam edeceğiz.

Çok sıkıntılı ve korkulu günler geçiriyoruz bütün halkımızla hatta bütün insanlık hep beraber yaşıyoruz büyük sıkıntıyı, bütün korkunçluğuna rağmen virüse yakalanmamak için çok basit (TMM) diye adlandırılan temizlik, maske, mesafe kuralı çok etkili korunma tedbiri olmaktadır.

Bu kurala çok sıkı bağlanmalı ve bütün çevremize de uygulatmalıyız. Hastalığı aldıktan sonra bizim yapacağımız bir şey kalmıyor artık sağlıkçıların çalışmalarına teslim oluyoruz. Bütün iş virüsü kapmadan önceki korunma kurallarına uymaktır.

Sağlık çalışanlarımızın cansiperane çalıştıklarını biliyoruz onlara gönülden teşekkür ediyoruz. Umudumuz aşıların peş peşe bulunmasıyla arttı, bizim aşımızın da Mart’tan itibaren yapılmaya başlanabileceğini duymak moralimizi yükseltti ama basit tedbirleri elden bırakmamak gerektiğini en azından bir müddet daha uygulamaya devam etmemiz gerektiğini biliyoruz.

İnşallah pandemi yeni yılda etkisini yitirecektir.

Yeni normalde ertelediğimiz planlarımızı uygulamaya çalışacağız Allah’ın hepimizin yardımcısı olmasını diliyorum.

Bir yandan hayat bütün hızıyla devam etmekte AB ile esen soğuk rüzgarlar şimdilik sağduyulu ülkelerin çoğunluğuyla durulmuş vaziyette Türkiye’nin savunduğu konularda haklılığını kabullenmiş oldular.

Soğuk rüzgarların estiği diğer bir ülke de ABD ile olan ilişkilerimiz kongrenin aldığı yaptırım kararlarıyla ne duruma girecek önümüzdeki haftalarda hatta aylarda göreceğiz. ABD ile de haklı olduğumuza inandığımız halde ABD’nin tutumu yüzünden sıkıntı yaşıyoruz.

ABD s 400 hava savunma sisteminden vaz geçmedikçe yaptırımları gerçekleştireceğini açıkladı. ABD başkanı kanunu veto edeceğini ama bu vetonun Çin’le ilgili olduğunu açıkladı. Türkiye’mizin menfaatleri her şeyin üzerinde olduğu için haklılığımızı savunmaya devam edeceğiz. Biz Sivas Kongresi’nde Amerikan mandasını kabul etmeyerek kurtuluş savaşını yapmış bu konudaki kararımızı o zaman vermiştik. Türk milletinin gücünü ve azmini Atatürk’ümüz bütün dünyaya göstermiştir. Ekonomimiz aynı düzeyde devam ediyor yeni senede iyileşme umudumuz devam ediyor en azından bugünkü durumdan daha kötüleşmeyeceği umudumuz var.

Siyasetçilerimiz taktik üretme çalışmaları içerisindeler. Muhalefet partileri iktidar olabilmek için birleşik hareket etmeye çalışıyorlar bugünkü sisteme göre üstün olabilmek için beraber hareket etmek gerekiyor.

Bu arada Sn. Kemal Kılıçdaroğlu katıldığı bir online toplantıda demokrat enternasyonelde bütün demokratlar birleşmeli dedi. Çok ilgimi çekti güzel bir çağrı diye düşünüyorum. Azerbaycan Karabağ’ı kurtarmış olmanın mutluluğunu yaşıyor bu mutluluğu bizimle paylaşarak kutluyor.

Meclis’in almış olduğu kararla Mehmetçik Azebaycan’a destek olmak için gitti, Cumhurbaşkanı’mızın katılımıyla zafer kutlaması yaptılar. İki devlet bir millet tezini daha da kuvvetlendirerek devam ettiriyoruz. Kardeş Azerbaycan’ı tekrar kutluyorum.

İstanbul’da suyumuz kritik bir duruma girdi yani üç aylık bir rezerv kaldığı açıklandı. Bu günlerde yağmur yağma olasılığı var gibi. Yetkililerin gerekli tedbirleri alacağına inanıyorum, ayrıca bu süre içerisinde yağacak yağmurlarda sıkıntıyı azaltacaktır umarım. Karamsar olmadan yarınlarımızın daha güzel olacağını düşünerek yaşama devam etmeliyiz. Yapabildiğimiz kadar ihtiyacı olanlara yardımcı olmaya çalışalım.

Önümüz kış sokak hayvanlarına yiyecek ve barınma konusunda yardımcı olmaya çalışalım.

Yeni bir yıl yeni umuttur diye düşünelim pozitif düşünce ortamı iyi yönde geliştirecektir. Herkese iyi ve mutlu huzurlu sevdiklerimizle beraber yeni bir yıl dilerim istediklerimizi gerçekleştirebileceğimiz bir yıl olmasını diliyorum 2021’in. Sevgilerimle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir