Kategoriler
Köşe Yazıları Manşet

Her gününüz bayram güzelliğinde olsun

METİN AKMAN – SARİYERGAZETESİ.COM / KÖŞE YAZISI

Dostlarım; koronavirüs kısıtlamaları devam ediyor. Sokağa çıkabilenlerde maske kullanımı yüzdesi artmış durumda. El yıkama zaten yüksekti. Yüzde yüze yaklaştı herhalde! Sosyal mesafe kuralı en yüzdesi düşük görüyoruz. Kısıtlamaların esnemesi iyiye gitme anlamına geliyor ama herkes kendini kurallara uymaya mecbur hissetmeli ki toplum olarak başarıya ulaşalım.

Bu global salgında Türk milletinin sağlık ordusunun değeri ortaya çıkmıştır.Dünyanın büyük devletleri durumun vahametini kavrayamamış olmanın bence felaketini yaşadılar. Hala çok fazla ölümlerin yaşandığını görüyoruz. Ölüm yaşamın sona erdiği an, hiç kimse ölmesin istiyoruz ama maalesef ölümler oluyor. Tabi salgınla ilgili olan ölümlerden bahsediyorum, yaşamın kuralı herkesin bir gün öleceğidir.

İnsanların yaşamını sona erdiren binlerce sebep vardır. Pandemi’den (salgın hastalık) ölünmemesi için uğraşılıyor. Çünkü bu ölümlerin zamansız olduğunu ve insanların hayatlarının her döneminde çocuk, genç, orta yaşlı ve yaşlı ayırmadan yaşamdan koparıldıklarını görüyoruz. Ayrıca makam mevki ayrımı da yok; sadece bulaşma ve ölüm!

Görünmeyen düşmanla sistemli korunma kuralları konulmuş direnişle virüse bulaşma imkanını vermiyoruz. Hastanelerimizin yeterli ve tam teçhizatlı olması ihtiyaç duyulan bazı teknik gereçlerin de Cumhurbaşkanımızın isteğiyle mühendislerimiz, bilim adamlarımız tarafından iş adamlarımızın verdikleri imkanlarla yapılabildiklerini görmek hepimizi gururlandırmıştır.

Başta CB olmak üzere, Sağlık Bakanı’mızın ve sağlıkla ilgili en büyük profesörlerin, en uçtaki güvenlikçinin canlarını hiçe sayarak evlerinden ailelerinden çoluk çocuklarından uzak kalma pahasına yaşam kurtarma çabalarını gönülden alkışlıyoruz. Ölenlere rahmet diliyoruz. Onların bu çabalarını bizler kurallara uyarak desteklemezsek emekleri boşa çıkar bu yüzden milletçe el ele hep birlikte savaşacağız.

Bu hafta 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladık. Bütün kısıtlılıklara rağmen içimizdeki coşkuyla büyük Ata’mızın İstiklal ve bağımsızlığımızı kurtarmak için başlattığı ilk adım olan Samsun’a çıkışını kutladık. Vatanı kurtarmak için inanarak yapılan hem akıl dolu hamleler ve hem işgal güçlerine karşı ince siyaset ve vatan uğruna canlarını vermek için bir an bile düşünmeyen binlerce vatan severin sayesinde kazanılan İstiklal savaşımız.

Atatürk’ümüzü ve silah arkadaşlarını rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyoruz. Birkaç gün sonra Ramazan Bayramı’mızı kutlayacağız. Bu kutlama da kısıtlı kutlama olacaktır. Bayramdan sonraki günlerde virüsün ülkemizi terk etmesini bekliyorum. (dua ile) Ama virüsten korunma kurallarına uyulması ve sosyal mesafenin de en iyi şekilde korunmasının devam etmesi gerektiğine inanıyorum. Ayrıca kısıtlılık hallerinin de biraz daha esneyebileceğini ve bir müddet daha devam edeceğini düşünüyorum. Her şeyin iyi ve güzel olması dileğimle hoşça kalın, sağlıkla ve huzurla kalın. Bayramınız kutlu, her gününüz bayram güzelliğinde olsun… Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir