Kategoriler
Köşe Yazıları Manşet

Hep birlikte güzel günlere kavuşacağız

METİN AKMAN – SARİYERGAZETESİ.COM / KÖŞE YAZISI

Dostlarım;

Koronavirüs gündemi de yaşamı da değiştirdi. Sağlık, yaşamımıza devam edebilmek için en büyük değerimiz. Sağlığımız iyi değilse çok büyük bir sıkıntımız var demektir. Çin’den başlayıp bütün dünyayı saran bu salgın dünyaya hükmeder duruma geldi.

Daha salgın çıkar çıkmaz önce Çin’de bulunan talebelerden Türkiye’ye dönmek isteyenlerden başlayıp dünyanın her yerinden Türkiye’ye dönmek isteyen vatandaşlarımızı ülkemize getirdik. Bu dönüşler vatandaşların ülkelerin de salgına karşı daha güvenli olacaklarını düşünmelerindendir. CB vatandaşlarımızı anavatana getirmiştir. Şükürler olsun ki izolasyon çok faydalı oldu. Hem 65 yaş ve üzeri sokağa çıkma yasağı daha sonra da 20 yaş altı yasakları ve uygulamada gösterilen hassasiyet Covit-19’un bulaşmasını engelleyici çok önemli tedbirler oldular. Bunlar izolasyonla ilgili olanlar. Dünyanın büyük ülkeleri bu salgında şaşırmışlardır. Türkiye Cumhurbaşkanı “Dünya beşten büyüktür” derken Türkiye’nin de büyükler arasına girebileceğini bu ülkelere çok önemli tıbbi yardımlar yaparak göstermiştir.

Bu salgının yayılma başlangıcında daha ne olduğu anlaşılamamışken yurt dışından gelenlere karantina uygulaması ve bir kişide virüsün bulunmasıyla başlayan test ölçümleri ve hatta temasta olduğu kişilerin de bulunarak hem testlerinin yapılması ve izole edilmeleri çok önemli tedbirlerdi. DSÖ tarafından pandemi (salgın virüs) ilan edilmesi ile Sağlık Bakanlığı’nca kurulan bilim kurulu hemen sosyal mesafelerdeki açıklıklar ve salgının yayılmasını önleyici tedbirleri sıralaması maske kullanımının uzun tartışmalardan sonra herkes tarafından kullanılması kararları, halkımızın birtakım çıkarcılar tarafından kandırılmaması için alınan tedbirlerin yolunda gitmesi sonucunda bir başarı geleceğini ümit eder olmuştuk. Çok önemli bir karar olan filiyasyon kararının (hastayla irtibatlı olanların bulunup teste ve izolasyona tabi tutulmaları) salgının yayılmasının engellenmesinde ki başarıda büyük payı vardır.

CB, İsveç’teki bir vatandaşımızın yardım çağrısına karşılık olarak onu ambulans uçağıyla aldırıp Türkiye’de tedavisinin yapılmasını sağlamıştır. Bu çok önemli bir harekettir. Önceleri bu işi yapan ülkeleri hayranlıkla izlerdik. Şimdi çok daha iyisini biz yapar hale geldik. Alınan tedbirler hem hükümete hem bütün fedakarca çalışan sağlıkçılarımıza ve hem de kendimize olan güvenimizi arttırmıştı. Birbirimize güvenerek bu işin altından kalkacağımıza inanıyorduk. Sağlıkla ilgili şehir hastaneleri adı altında yapılan sağlık yatırımlarının spekülasyonlara sebep olduğuna hepimiz şahit olduk. Gel gör ki bu yatırımlarla birlikte salgında kullanabileceğimiz yoğun bakım yataklarının çok fazla olması ve gerekli ekipmanın başlangıçta da yeterli olması. CB tarafından ne yapılacağı konusunda alınan kararlarla kurulan konsorsiyumun önemli bir birliktelik sağlayarak salgında çok önemli ihtiyaç olan ventilatörleri kısa sürede imal etmeye başlaması çok büyük başarıya imza atılmasına sebep olmuştur. CB kararları Türkiye’nin neleri başarabileceğini dünya devleri arasında kendini kabul ettirebileceğini göstermiştir. Bilim kurulunu meydana getiren bilim insanlarımızın çok değerli olduğunu aldıkları tedaviyle ilgili kararların çok yerinde ve salgınla ilgili tam bir ilaç ve aşı bulunamamış olmasına rağmen daha önce benzer virüslerde kullanılan bazı ilaçlardan yeni müdahale teknikleriyle yararlanarak büyük başarı sağlamışlardır.

Sağlık çalışanlarımızın bazıları maalesef hayat kurtarırken hayatlarından oldular.

Başta Sağlık Bakanımız en bilgili deneyimli proflarımız her branş ve her unvandaki doktorlarımız, asistan, hemşire yoğun bakım doktor ve hemşireleri teknisyen ve sağlık camiasıyla ilgili bütün çalışanlarımıza gönül dolusu sevgiler. Onların başarılarıyla Türkiye’deki sağlıkla ilgili üniversitelerde yetişen doktor ve sağlık personelinin çok değerli yetiştiklerini öğrenmiş olduk gururlandık. Bugüne kadar bütün cumhuriyet hükümetlerinin bu başarıda payları olduğuna inanıyorum.

Önemli ve hatta tarihi bir 23 Nisan kutladık Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını ve ilk meclisi açan değerli büyüklerimizi saygı sevgi ve minnetle andık. TBMM’nin 100.yılını evlerimizden birlikteliğimizi kuvvetlendirerek aynı anda İstiklal Marşı’mızı söyledik, duygulandık, güçlendik ve “biz bize yeteriz” dedik.

Salgının kontrol altına alınmak üzere olduğunu günlük bilgilerden ve uzman doktorların görüşlerinden algılıyorum.  Ama hepsi tedbirlerin aynı hassaslıkta bir müddet daha devam etmesinin gerektiğini söylüyorlar, haydi Türkiye’min güzel insanları başarmaya az kaldı biraz daha sabır ve desteğe devam etmeliyiz çok büyük emeklerin ve sağlanmış olan güzel ortamın boşa gitmemesi için inadına kısıtlamalara devam, sonra inşallah hep birlikte güzel günlere kavuşacağız.

Hoşça kalın sağlıklı kalın hepinize sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir