Kategoriler
Köşe Yazıları Manşet

Doğru beslenin, bağışıklığınızı arttırın

SARİYERGAZETESİ.COM – UZM. DYT. MERVE SAATÇİ – KÖŞE YAZISI

Ülkemizde ve dünyada korona virüs salgını gün geçtikçe artarken, sağlamamız gereken en önemli unsurlardan biri de güçlü bir bağışıklık sistemi! Güçlü bir bağışıklık sisteminin temelinde ise yeterli ve dengeli beslenme ile birlikte antioksidanlardan zengin besinlerin tüketilmesi yer almaktadır. Beslenmenizde dikkat edebileceğiniz bu püf noktalar sayesinde sağlam bir bağışıklık ile birçok hastalığa savaş açmanız mümkün…

—En güçlü antioksidanlardan biri olan C vitaminini beslenmenizde eksik etmeyin. Limon, kırmızı-yeşilbiber, domates, ananas, çilek ve maydanoz en zengin C vitamini kaynakları arasında yer almaktadır.

— Soğangiller içeriklerindeki sülfürlü bileşikler sayesinde antioksidan görevi görerek vücuttan toksinlerin atılmasına yardım eder. Soğan, sarımsak, pırasa gibi besinlerin yapısında bulunan allisin isimli madde hem antiviral hem de antibakteriyal etki göstermektedir.

—Omega 3 ve proteinden zengin balık, içerdiği A ve B grubu vitaminler sayesinde bağışıklığı güçlendirmektedir. Özellikle balık mevsimi olan kış aylarında haftada 2–3 gün ızgara, fırın veya buğulama balık tüketerek grip ve nezleye karşı vücut direncinizi arttırabilirsiniz.

—Grip ve diğer enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırmak için, en iyi E vitamini kaynaklarından olan yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve ceviz gibi yağlı tohumlar, kuru baklagiller gibi besinleri her gün tüketmeye özen gösterin.

—Arıların bitkilerden ürettiği, kovan içi temizlikte ve kovanın yalıtımında kullandıkları bir madde olan propolis aynı zamanda doğal bir antibiyotik olarak görülmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren propolis genelde damla şeklindedir. Yetişkinler için günde 20 damla, çocuklar için ise 10 damla kullanılması önerilir. Ancak arı ürünlerine karşı herhangi bir alerjiniz varsa dikkatli tüketmelisiniz.

—Yoğurt, peynir, kefir gibi probiyotik besinler bağırsak florasını besleyerek vücudun savunma mekanizmasını destekler. Düzenli olarak probiyotik tüketin.

—Güçlü bir antioksidan içeriği olan zencefil bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekler. Yapılan çalışmalar taze zencefilin kuru zencefile göre enfeksiyonları önlemede çok daha başarılı olduğunu ortaya koymuştur. Zencefili bitki çaylarına ekleyeceğiniz gibi yoğurt ve çorbaların içine de katabilirsiniz.

—Özellikle griple birlikte gelebilecek olan yüksek ateş, ishal gibi durumlarda yüksek sıvı kayıplarına karşı günlük 2–2,5 litre su tüketmeye özen gösterin. Ayrıca bol su içmek vücudunuzdaki toksinlerin daha kısa sürede atılmasını sağlar.

—Üst solunum yolları tedavisinde zengin C vitamini ve antioksidan içeriğine sahip olan ekinezya çayını; boğaz ve ağızdaki iltihaplanma için ise adaçayını tercih edebilirsiniz. Bir tutam ekinezya ya da adaçayını kaynamış suya atıp 5 dakika kapağı kapalı bir şekilde demleyin. Ancak günde 1 fincan fazla tüketmemeye dikkat edin.

—Yeterli uyku ruhsal ve fiziksel sağlığı koruduğu gibi bağışıklığı da arttırır. Yapılan araştırmalar düzensiz ve 5 saatten az olan uykunun bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ve obezite, kalp hastalıkları, diyabet gibi birçok kronik hastalığa da zemin hazırladığını göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir