Kategoriler
Köşe Yazıları Manşet

Diyette Başarının Sırrı: Motivasyon

SARİYERGAZETESİ.COM – UZM. DYT. MERVE SAATÇİ YILMAZ – KÖŞE YAZISI

Uzun süredir fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışıyorsunuz ve her seferinde büyük bir kararlılıkla başladığınız diyeti birkaç gün sonra bozuyorsunuz. Ya da tam ideal kilonuza yaklaşmışken üst üste yapılan kaçamaklar sonucunda bir daha toparlayamayacağınızı düşünerek diyeti bırakıyor ve eski kilonuza geri dönüyorsunuz. Bu gibi benzer durumları yaşadıysanız diyet yaparken motivasyon eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. İşte yüksek bir motivasyona sahip olmak ve diyetteki başarınızı arttırmak için yapmanız gerekenler…

-Öncelikle, kilo verme sürecini sizi strese sokan katı ve yasaklarla dolu diyet listelerini uygulamak olarak görmeyin. Bu süreç, size sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandıracak ve bu alışkanlıkları yaşam biçimi haline getirebileceğiniz beslenme programları içermelidir. Bunun için de mutlaka bir beslenme uzmanından yardım alın.

-Kilo verirken kendinize gerçekçi hedefler koyun. Büyük hedefler koyup ulaşamamak motivasyonunuzu kaybetmenize neden olacaktır. Küçük ve ulaşılması kolay hedefler size güven verecektir.

-Acele etmeyin ve sabırlı olun. Aldığınız kiloları 1-2 hafta içinde almadığınız gibi kilo verirken de birkaç hafta içinde mucize beklemek yanlış olacaktır. Kısa süre aç kalarak bir an önce vermeye çalıştığınız kilolar ne yazık ki kalıcı olarak verilen kilolar değil. Uzun süren açlıklar sinirli bir ruh haline sebep olacak ve bu da motivasyonunuzu düşürecektir.

– “Diyet yapmak için artık çok geç, şimdi başlasam bile kilo vermem çok uzun sürecek” demeyin. Unutmayın, zaten yapmanız gereken şey diyet değil, sağlıklı ve yeterli beslenmek. Kendinize iyi bakmanın zamanı olmaz, sağlıklı bir yaşam sizin elinizde ve bunun için elinizden geleni yapmalısınız.

-Kilo verme sürecinde başlangıçta kilo kayıpları daha fazladır ve zamanla kilo verme hızınız yavaşlayabilir. Bu durumda motivasyonunuzu bozmak yerine, beslenme alışkanlıklarınızı tekrar sorgulayın ve pes etmeden devam edin. Vazgeçmediğiniz sürece başarıyı yakalamanın kaçınılmaz olduğunu göreceksiniz.

-Diyette mükemmellik yoktur. Bazen canınızın çok çektiği o çikolatalı pastayı yiyebilirsiniz. Önemli olan küçük kaçamakları büyük boyutlara taşımamaktır. “Ne de olsa diyetim bozuldu o zaman şunu da yiyeyim.” demeden günün geri kalanında dengeyi sağlayın ve sağlıklı beslenmeye kaldığınız yerden devam edin.

-Beslenmenizde çeşitliliği sağlayın. Diyetlerin yarım kalmasının en büyük nedenlerinden biri kişilerin tek tip ve çok katı olan beslenme modellerini uygulamaya çalışmasıdır. Bu tarz diyet listeleri kısa sürede fazla kilo kayıpları vaat etse de uzun süre uygulanamaması ve kişilerin çabuk sıkılması sebebiyle kalıcı kilo kaybı sağlamayacaktır.

– Diyet yapmak için pazartesi gününü beklemeyin. Diyet yapmaya başladığınız gün, kendinizi en iyi ve en hazır hissettiğiniz gün olmalı. Pazartesi dışında herhangi bir günü seçebilirsiniz. Eğer sağlıklı beslenmeye psikolojik olarak hazır değilseniz, hangi gün olursa olsun sağlıklı beslenme programınız size kısıtlayıcı ve yasaklarla dolu bir külfet olarak görünecek ve uygulanmayacaktır.

-Kendinize bir diyet arkadaşı edinin. Bu süreci size benzer hedefleri olan kişiler ile paylaşmak diyet programına uyumunuzu artıracak ve sizi daha çok motive edecektir. İradenizi kaybettiğiniz zamanlarda birbirinize destek olarak her iki tarafın da başarısını olumlu yönde etkileyeceğinizi unutmayın.

– Beslenme programınızı ve kilo verme hızınızı başkalarıyla kıyaslamayın. Herkesin metabolizması farklıdır.

-Çok sık tartılmayın. Diyet yaparken hepimiz tartıda kısa sürede güzel sonuçlar görmek isteriz. Ancak bazen kıyafetler, ödem, açlık-tokluk gibi durumlar tartıda doğru ölçüm almamanıza neden olabilir. Bu durum da motivasyonunuz düşürerek diyet sürecini olumsuz etkiler. Haftada 1, aynı gün ve saatte tartılmak yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir