Kategoriler
Köşe Yazıları Manşet

Çaya karbonat katmayın!

SARİYERGAZETESİ.COM – BEKİR BATU – KÖŞE YAZISI

Boğazın en güzel semtlerinden biri şüphesiz Sarıyer… Öyle ki Sarıyer için “Boğazın incisi” diyoruz. Sarıyer sadece balığı, böreği ile değil aynı zamanda çayı ile de ünlü… Boğaz kenarındaki yüzlerce mekanda içilen çaylar unutulmaz, öyle ki Emirgan gibi bazı semtlerde çay içmek İstanbullular için vazgeçilmez bir keyiftir.

Ancak ne acı ki son dönemde Sarıyer’de bazı mekanlar çay üzerinden insan sağlığı ile oynamaya başladı. Çaya karbonat koymak gibi kötü bir alışkanlık ortaya çıktı. Amaç çayın erken demlenmesi ve fazla çay koymadan çayın tavşan kanı misali demli görünmesi. Maksat çaydan tasarruf ederek biraz daha fazla para kazanmak. Sarıyer’de ne yazık ki kimi mekanlar karbonat konusunda işin suyunu kaçırdı. Sarıyer’de kahvehaneler hariç bir bardak çayın fiyatı 3 liradan başlayıp 7 liraya kadar çıkıyor. Genelde ortalama 4-5 lira. Halkımızın alım gücüne göre hiç de ucuz sayılmaz. Oysa buna rağmen gözünü para hırsı bürümüş bazı mekanlar, biraz daha fazla para kazanmak adına insanları karbonatlı çay ile adeta zehirliyor. Kaldı ki adam gibi çay demleyip satsalar insanlar, daha fazla çay içmek isteyecekler, onlar da yine çok para kazanacaklar. Ancak koy karbonatı, ver çayı gitsin alışkanlığından vazgeçilmiyor. Sarıyer’de işini düzgün yapan, gerçekten de çay konusunda halk sağlığına önem veren diğer mekanların da bu durumdan rahatsız olduğunu düşünüyorum. Boğazda çayı güzel olan ve orijinal çay kullanan mekanlar kalıcı olmaya devam edecek, ancak karbonatlı çay satan mekanlar zamanla iflas etmekten kurtulamayacaktır.

Peki karbonatlı çay insan sağlığına ne kadar zararlı…

Uzmanlara göre; çok fazla karbonat tüketimi vücudun asit-baz dengesini bozarak bulantı, kusma ve karın ağrısına neden olabilir. Sodyum açısından zengin olan karbonatın yüksek dozlarda tüketimi kan basıncını artıracağından şişkinliğe neden olabilir. Yüksek kan basıncı aynı zamanda kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir. Yüksek miktarda karbonat tüketimi potasyum eksikliğine sebep olabilir. Ödem, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı veya yüksek tansiyon problemleriniz varsa karbonatı besin olarak tüketmekten kaçınmalısınız. Ayrıca doktor tavsiyesi olmadan hamile ve emziren kadınların da karbonat tüketmemesi önerilir. 6 yaşın altındaki çocukların karbonat tüketmesi önerilmez. Kullandığınız reçeteli ilaçlarla etkileşim oluşturabileceğinden doktorunuza danışmadan karbonat kullanmayın.

İşte karbonatlı çayın bünyemize verebileceği zararlardan bazıları böyle. Peki ne yapmalı… Çaya karbonat attığını anladığınız mekanlarda bu durumu yetkililere bildirmeli ve o mekanlardan çay içmeyi bırakmalı. Çaya karbonat atıldığı için artık o mekandan çay içmeyeceğinizi söylerseniz, çay bahçeleri kısa sürede kendilerine çeki düzen vermek zorunda kalacaklardır. Aksi halde zamanla batmaya başlayacaklarını göreceklerdir.

Tüm bunların yanı sıra Sarıyer Belediyesi’nin de ilçe genelinde gerekli denetimleri yapması gerekiyor. Sarıyer Belediyesi, çay bahçelerine sıkı denetim yapmalı, karbonatlı çay satan mekanları belirleyip yasal işlem yapmalıdır. Kimse bu olayı kanıksamamalı ve kabullenmemeli. Halkın sağlığını hiçe sayıp karbonatlı çay satanlara gerekli cezai işlemler mutlaka yapılmalıdır. 1-2 lira daha fazla kazanmak için insanların sağlıklarını riske atmaktan çekinmeyenlere tolerans gösterilmemelidir. Hem böylece Sarıyer’de tüm mekanları ruhsat üzerinden denetime sokup yeni kaynak yaratmaya çalışan belediyeye de ek gelir olmuş olur. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir