Kategoriler
Köşe Yazıları Manşet

Başarıları olumsuzluklarla gölgelemek istemiyorum

SARİYERGAZETESİ.COM – METİN AKMAN – KÖŞE YAZISI

Sevgili dostlarım; 2020’nin ilk sayısında sizlerle beraber olmanın mutluluğunu yaşıyorum, inşallah daha uzun seneler beraberliğimiz devam edecektir. 2020’nin hepimiz için güzel bir sene olması ve istediklerimizin gerçekleşmesi dileğimi tekrarladıktan sonra gündemin bazı konularına göz atalım istiyorum.

Sarıyer’imiz 3. dönemini yaşayan CHP belediyesinin başarılı başkanıyla yoluna devam etmektedir. Halkın belediye başkanı olan kazanır benim görüşüm. Hatalar insanlar içindir hatasız insan olmaz yeter ki hatalarımızı bilerek ve isteyerek insanımıza sıkıntı vermek için yapmayalım.

“Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar” durumuna getiren hareketlerden kaçınıp “dost acı söyler” durumunda dostlarımızı kırmayalım.

Sarıyer’imizin sorunlarının bazıları Sarıyer Belediyesi’nin yetkilerini aşıyordu. Artık İBB de CHP’li olduğuna göre sorunların büyük bir kısmının daha rahat bir şekilde aşılması gerekir. Sadece ihale yapmakla bu işler bitmez ihalelerin şartnameleri çok önemlidir. Belediyenin aktivitesini sadece kutlama ve eğlenceler için kullanmamak lazım, neticede kullanılan halkın parasıdır. Mesuliyet başkana aittir. Onunla beraber yönetici durumunda olan herkes sorumludur. İhale edilen işlerin çok yüksek bedelle ihale edildiği kanaati var. Bu konudaki tecrübelerim beni bu kanaate erdiriyor.

Bilhassa temizlik işlerinde belediyenin hareket kabiliyetini devreye sokmazsan istediğin kaliteye ulaşamazsın. İnşallah Sarıyer’imize layık başarılar olacaktır. Başarıları olumsuzluklarla gölgelemek istemiyorum. Sarıyer halkı kaliteli belediyeciliği hak etmektedir nokta.

Ülke siyasetinde çok zor ve sıkıntılı günler hem içerde hem dışarıda devam ediyor. Dış siyasette olumlu işler oluyor ama sevinemiyoruz. Çünkü kalleş teröristler Mehmetçiklerimizi kalleşçe şehit ediyorlar. Terör belasının sona ermesi için çok önemli çalışmalar yapılmaktadır. Güvenlik güçlerimizin canları pahasına terörle mücadele ettiklerini görüyoruz. Allah devletimize zeval vermesin. Vatan için şehit olanlara rahmet, gazilerimize şifalar diliyorum.

Dış siyasette diplomasi savaşı devam ediyor. Vatanın menfaati için yapılması gerekli olan neyse o yapılmalıdır. Allah vatanımız için çalışan diplomatlarımıza ve yöneticilerimize akıl ve kuvvet versin başarılar versin ki bu güzel ülkede insanlar layık olduk, oldukları şekilde yaşayabilsinler. İç siyasette geçim mücadelesi devam etmekte. Kış mevsiminin masraflarının daha ağır olması sıkıntı yaratmaktadır. Sınırlarımız içerisinde terörle mücadele artık kökünü kurutma hedefine yaklaşmıştır.

Gündemin büyük bir kısmını “Kanal İstanbul” tartışması almaktadır. Ülkeyi yönetenler en başta Cumhurbaşkanımız kanalı yapacağını ve “a dan z”ye incelenmesinin ve fizibilitesinin yapıldığını söylüyor. Karşı tezi savunanlarda kanalın olmaması gerektiğini söylüyorlar. İBB’nin İstanbul’un çok önemli bir sorununu çözmesini bekliyorum. O zaman karar vermek daha kolay olacaktır.

Gelelim finansman kaynaklarına milli bütçenin dışında kaynakla yapılacaksa ekonomimize çok sıkıntı vermeyecektir. Hatta işsizlik konusuna da bir rahatlama getirecektir diye düşünüyorum. Ama milli bütçeden kullanılarak finanse edilecekse sıkıntı yaratabilir neticede benim düşüncem böyle çünkü o parayı harcayabiliyorsak yaşam seviyemizi, geçim endeksimizi yükseltebiliriz.

Türkiye’yi yönetenler başta Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuları elbette incelemişlerdir. Bütün TV kanallarında her gün kanal İstanbul tartışılmakta onun için benim daha fazla konuyu irdelemem gereksiz ama çok büyük bir proje eğer yapılabilirse İstanbul’a ve Türkiye’ye prestij kazandıracak diye düşünebiliriz.

Sevgili dostlar “güzel günler göreceğiz, güneşli günler” diyorum. Hepinizin gönlünüzün istediklerinin olmasını diliyorum.

Hoşça kalın, sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir