Kategoriler
Gündem Manşet

Türenç’ten Dünya Gazeteciler Günü mesajı

SARİYERGAZETESİ.COM – RUKİYE AY

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Dünya Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Türenç, günün önemini belirten mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Bugün Dünya Gazeteciler Günü’nü idrak ederken, maalesef olumlu şeyler söyleme olanağına sahip değiliz.

Medyamız tarihinin en karanlık dönemini yaşamaktadır. Halkın haber alma hakkı ile basın ve ifade özgürlüğü tarihinde hiç olmadığı kadar kısıtlıdır. Medyanın yüzde 90- 95’ini kontrol eden iktidar, eleştirel yayın yapan gazete ve televizyonları susturmak için, özerk olması gereken kurumları ve yargıyı aparat olarak kullanmaktadır.

Türkiye maalesef dünyada en fazla gazetecinin cezaevinde olduğu ülke konumundadır. Yargının durumu içler acısıdır. Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararlar ile yerel mahkemelerce tanınmamakta, gazeteciler cezaevlerinde çile doldurmaktadır.

Özerk olması gereken kurumlar medya üzerinde ‘iktidar sopası’ gibi kullanılmaktadır.
Herkesin bildiği gibi Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) iktidar yanlısı kanalların ihlallerini göz yumarken, eleştirel yayın yapan televizyonlara bir bahane bulup ağır idari para cezaları, yayın durdurma hatta ekran karartma cezaları vermektedir. Basın İlan Kurumu, eleştirel yayın yapan gazetelere tarihinde olmadığı kadar uzun sürelerle ilan kesme cezaları vererek onları ekonomik yönden kuşatmaktadır. Yılların gazetecilerinin basın kartları, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından iptal edilmektedir.

İşte, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nde bunları yaşıyoruz ama umutsuz değiliz. Elbette bu günler geçecektir.

Bize düşen, bu ülkede demokrasinin tüm kural ve kurumlarıyla yerleştirmek, halkın haber alma hakkının önündeki tüm engelleri kaldırmak, basın ve ifade özgürlüğünü demokrasiyle yönetilen ülkelerdeki standartlara kavuşturmak için tüm çabalarımızı ortaya koymaktır. Basın Konseyi olarak biz de bunu yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir