Kategoriler
Gündem Manşet

Reşitpaşa -İstinye arasında takas planları reddedildi!

SARİYERGAZETESİ.COM- BEKİR BATU -ÖZEL HABER

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Aralık ayı toplantısında Reşitpaşa ve İstinye’yi yakından ilgilendiren önemli kararlar aldı. İBB, mülkiyeti Sarıyer Belediyesi’ne ait olan eski Meyyali Restoran şimdi ki Atakoru Restoranın bulunduğu arazisinin içinde kalan 3 bin 200 metrelik kısmıyla ilgili imar planı değişikliği yapılmasına izin vermedi.

Arazi Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü binasının hemen karşısında yer alıyor. İstinye Mahallesi 1352 ada 11 parselde yer alan ve imarda “İstinye Turizm Merkezi” olarak görünen arazinin Anaokulu ve Kreş yapılması için istenilen plan değişikliği reddedildi. Böylece araziyle ilgili aylardır beklenen anaokulu-kreş yapılabilme umudu başka bahara kalmış oldu.

Halen emniyet otoparkı olarak kullanılan yerle ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün, Sarıyer Emniyet Müdürlüğü Ek Hizmet Binası yapılması için arazinin “emniyet hizmet alanı” olarak imar planlarına tasdik edilmesini istediği öğrenildi. Bu arada mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait olan Reşitpaşa’daki 616 ada 33 parselde yer alan 3 bin 203 metrekarelik araziyle ilgili istenen plan değişikliği de reddedildi.

AĞAÇLIK BÖLGE DİYE PLAN DEĞİŞTİRİLECEKTİ

Emirgan Korusu girişinde Emirgan Koru Caddesi üzerinde yer alan arazi ağaçlık bir bölgede yer alıyor. İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından reddedilen karara göre, eğitim alanı olarak belirtilen arazinin sık ağaçlık olması nedeniyle park – otopark alanına çevrilmesi ve buna karşılık 125 metre uzaklıktaki 11 parselin ise eğitim alanına alınması isteniyordu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Reşitpaşa’daki bu takas operasyonuna izin vermedi.

Böylece söz konusu parsellerle ilgili mevcut plan durumları korunmuş, Anaokulu ve Kreş yapılmasına ise izin çıkmamış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir