Kategoriler
Gündem Manşet

Paşalı Kebap’a Reşitpaşalılar’dan tam destek!

SARİYERGAZETESİ.COM – RUKİYE AY

Tarım ve Orman Bakanlığı, yaptığı denetim sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmaya devam ediyor. Bakanlığın son yayınladığı listede adı yer alan Paşalı Kebap, yaptığı itiraz sonucu adını temize çıkardı. Tarım ve Orman Bakanlığı 2 Mart 2020 tarihinde verdiği raporda, Paşalı Kebap’ın ürünlerinin sağlıklı ve temiz olduğu yönünde Analiz Raporu verdi. Mahalle sakinleri ve esnafı da Paşalı Kebap’a tam destek verdi. Reşitpaşa Muhtarı Engin Manav da Paşalı’ya sahip çıkarak, yanlış algı oluşmasına tepki gösterdi. Paşalı Kebap’ın işletmecileri Tarım Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün verdiği analiz raporunu da basınla paylaştı.

Paşalı Kebap sahiplerinden Ahmet Unutmaz:

Reşitpaşa’da 25 yıldır ikamet ediyoruz, 20 yıldır esnafız. Herkes bilir elimizde büyüyen çocuklar şimdi üniversiteyi bitirmiş ve meslek sahibi olmuşlar. Burada öncelikle bizim yemediğimiz bir malzemeyi kesip çocuklarımıza, arkadaşlarımıza, müşterilerimize kesinlikle yedirmeyiz. Önce kendimiz yeriz, sonra müşterilerimize tattırırız. Bu sonuç çıkınca biz de şaşırdık. Tavuk etinden alınan numuneden çıkan sonuç at eti tespiti. Bir kıymada ya da ette çıksa, bir lahmacun ya da pidede çıksa bir şey diyemeyeceğim. Ama bu işin tavukta çıkması çok enteresan! Bunu insanlarımıza anlatamıyoruz. “Bize at eti mi yediriyorsunuz” diye tepki gösteren insanlar kadar izah edip anlattığımızda olgunluk gösteren insanlar da oldu. Ama bu iki durumu bir türlü insanlara anlatamıyoruz. Bütün sıkıntımız budur.

Reşitpaşa Muhtarı Engin Manav: 

Tarım Bakanlığı’nın yapmış olduğu etlerin kontrolünde şöyle bir şey var ürünün adı “Çiğ kanatlı döner” diyor ama usulsüzlük “At eti tespiti” diyor. Şimdi kanatlı dediği tavuk ama uygunsuzluk görünen at eti. Demek ki bu at eti ile tavuk birbirine değmiş, kontrole götürüyorlar at eti tespit ediliyor. Paşalı Kebap, burada senelerdir bizim mahallemizin esnafıdır. Burada hiç böyle bir şey görmedik duymadık, böyle olacağını da hiç zannetmiyoruz. Her zaman da nezih bir yerdir. Devamlı bir müşterisi vardır. Gönül rahatlığıyla burada herkes yemeğini yiyebilir. Paşalı Kebap’ın sahibi arkadaşlarımız da sosyal medyada paylaştı “yemediğimiz bir şeyi kimseye yedirmeyiz” diye. Biz kendilerine güveniyoruz. Ben bu at eti tespiti durumuna inanmıyorum ve zaten bir yanlış olduğunu da görüyoruz. Çiğ kanatlı dönerde uygunsuzluk at eti tespiti olamaz. Burada bir yanlışlık var. Bunun tekrar bakılıp tespit edilmesi gerekiyor. Burada her şey faturalı yani aldığı kasapları da bellidir. Burada herkes Sarıyer’in esnafıdır. Kasaplardan da böyle bir şey çıkacağını ve bu uygunsuz duruma düşeceklerini zannetmiyorum.

Reşitpaşa Gençlik Taraftarlar Derneği’nden – Faruk Şakar:

39 senedir bu semtte ikamet ediyorum. Paşalı Kebap hakkında çıkan haberlerden sonra böyle bir açıklama yapma gereği duyduk. Ben böyle bir şeyin olduğuna kesinlikle inanmıyorum. Paşalı Kebap’taki insanları 25 senedir tanıyorum. Reşitpaşa’da insanlar yıllardır burada yemek yiyorlar. Bu yanlışın düzeltilmesi açısından gerekli çalışmalar zaten yapılıyor. Muhtarımızın da söylediği gibi herkesin içi rahat olsun. Burada gönül rahatlığıyla da yemek yiyebilir herkes. Bu konuda devamlı paylaşım da yapıyorum. Bizim içimiz rahat. Ağabeylerimiz yabancı insanlar değil. Yıllardır tanıyoruz. Ben bilgi almak için İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nü aradım. “Burada esnaf mağdur olmuyor mu?” diye sordum. Orada telefonu açan kadın bizzat söyledi; “Etten alınan numunede testi yanlış çıktıysa biz ona bakıyoruz. Etin birbiriyle teması halinde; kesimhanede olabilir, mezbahada olabilir ya da tezgah da olabilir at etiyle tavuğun teması olduysa çiğ tavuk alındığı için o numunede çıkmış olabilir. Tavuk etinin içinde tabi ki at eti olmaz” dedi.

Reşitpaşa’da kasap – Yavuz Hati:

Tarım Bakanlığı’nca buradan iki tane numune alınıyor. Bir numune ayrı ayrı iki yere gidiyor. Bir tanesinde temiz çıkıyor. Bir tanesinde “temas halinde at eti” var deniliyor. Biz de bunu anlayamıyoruz. Birinde temiz çıkıyorsa ikincisi neden sıkıntılı? Biz bu mağduriyetin içinden çıkamıyoruz.

Reşitpaşa’da esnaf Salman Sarıtaş:

Paşalı Kebap, Reşitpaşa’da yıllardır hepimizin güvenerek yemek yediği bir yerdir. “Çiğ kanatlı döner” numunesinden “at eti tespiti” edilmesine anlam veremedik. Esnafımızın yanındayız. Gönül rahatlığıyla yemeğimizi burada yemeye devam ediyoruz.

  

  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir