Kategoriler
Gündem Manşet

İstinye Semtevi ve Muhtarlık Binası, emniyete tahsis edildi!

SARİYERGAZETESİ.COM- BEKİR BATU 

Sarıyer Belediye Meclisi, İstinye Muhtarlığı ile İstinye Semtevi olarak kullanılan İbn-i Sina Parkı içindeki prefabrik binanın İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne tahsis edilmesi yönünde karar aldı. Eylül ayı meclis toplantısında alınan karara göre, İbn-i Sina Parkı ve içindeki Sağlık Ocağı ise yine vatandaşların kullanımına devam edecek, ancak buraya gelecek vatandaşlar için ayrı bir giriş bölümü yapılacak. Emniyete tahsis edilen bina ise polis birimi olarak hizmet verecek.

İSTANBUL VALİLİĞİ İSTEDİ, SARIYER KABUL ETTİ

Konuyla ilgili karar geçtiğimiz aylarda gündeme gelmiş ancak karar meclisten geçmemişti. Ancak İstanbul Valiliği’nin talebi üzerine karar bir kez daha meclise getirilince bu kez oy çokluğu ile kabul edilerek resmiyet kazandı. Sarıyer Belediyesi’nin, gerek muhtarlık gerekse bölge halkının tepkileri nedeniyle karara sıcak bakmadığı ancak valilikten gelen ikinci talep üzerine kararı meclisten geçirtmek durumunda kaldığı ifade ediliyor.

PARK VE SAĞLIK OCAĞI HİZMETE DEVAM EDECEK

İmar, Hukuk, Kültür ve Turizm Komisyonu Müşterek raporunda konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi; ” Sarıyer İlçesi, İstinye Mahallesi, 1565 ada 1 parselin tescil harici park alanında bulunan 580 m2 kısmın içindeki bina ile birlikte polis merkezi amirliği hizmet binası olarak kullanılmak üzere İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğüne tahsis edilmesi ile ilgili teklifimiz 02.03.2020 tarih ve 2020/16 sayılı Meclis Kararı ile Müdürlüğüne iade edilmiş olup, Emniyet Müdürlüğü nün ihtiyaç talebi doğrultusunda, konunun tekrar görüşülmek üzere Belediye Meclisine havale edilmiştir.”

Komisyon görüşü bölümünde ise ; “…İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğüne tahsisi ve ayrıca aynı alan içinde yer alan Sağlık Ocağı, Çocuk Parkı ve Basket Sahası sınırlarının ayrılarak giriş çıkışlarının tek tek belirlenmesi, yan sokak veya üst caddeye bağlantısının ayrı ayrı sağlanarak tahsis edilmesi komisyonlarımızca uygun görülmüştür” denildi.

MUHTARLIK VE SEMT EVİ İÇİN YENİ YER BULUNACAK

Sarıyer Belediye Meclisi’nin aldığı karar nedeniyle taşınmasına karar verilen İstinye Muhtarlığı ve İstinye Semtevi için de yeni bir yer tahsis edilmesi için çalışmalar yapıldığı öğrenildi. İstinye Muhtarı Recep Alkan ve mahalle sakinlerinin bu durumdan rahatsız oldukları ve bu konudaki tepkilerini ilgili makamlara ilettikleri ifade edildi.

Hatırlanacağı üzere İbn-i Sina Parkı 2 Kasım 2011 yılında Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç tarafından hizmete açılmış, parkın içindeki sağlık ocağının yapımını da Muhteşem Yüzyıl dizisinin yapımcısı Timur Savcı karşılamıştı. İbn-i Sina Parkı’ndaki açılış; sağlık ocağı, semt evi ve park olmak üzere 3’ü birden olarak gerçekleşmişti.

İŞTE KONUYLA İLGİLİ MECLİSTEN GEÇEN KARAR

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir