Kategoriler
Gündem Manşet

Gümrükçü İshak Ağa Camii “tadilat” bahanesiyle ranta mı açılıyor? Cumhurbaşkanı’ndan olaya el koyması isteniyor!

SARİYERGAZETESİ.COM- BEKİR BATU/ ÖZEL HABER

Sarıyer’in en sakin ve huzurlu semtlerinden Kireçburnu’da vatandaşlar tepkili. Kireçburnu sahildeki Gümrükçü İshak Ağa Camii’nin “depreme dayanıksız olduğu” bahanesiyle yıkılıp, cami arazisinin çevredeki bazı kişilere otopark olarak tahsis edileceği iddiası ortalığı karıştırdı. Camiyle ilgili kimlerin nasıl bir rapor hazırladığı bilinmezken, caminin 2 ay içinde boşaltılması yönünde camiye resmi yazı gönderildi. Caminin boşaltılması için gönderilen yazıya cemaat ve mahalle halkı tepki gösterirken, mahalle muhtarı Çağlar Coşkun önderliğinde toplanan 200 imza ilgili kurumlara teslim edildi.

YEŞİL ALANDAKİ CAMİİ YIKTIRILINCA YENİDEN YAPILABİLECEK Mİ?

Caminin ana binasının depremle dayanıklı olduğunu belirleten vatandaşlar, imarda yeşil alan olarak görünen caminin yıktırılması halinde sonradan imar mevzuatı nedeniyle yeniden yaptırılmasının mümkün olmayacağını belirtiyor. Vatandaşlar, caminin deprem tadilatı bahanesiyle yıktırılması halinde 316 metrekarelik arazisinin bölgedeki bazı balık lokantaları için otoparka çevrileceği konusunda endişe taşıyor.

 

“GÜVENİLİR VE GÜNCEL BİR RİSK RAPORU HAZIRLANMALI”

Mahalle halkının sesi olan ve konuyla ilgili olarak Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu‘ya açıklamalarda bulunan Kireçburnu Muhtarı Çağlar Coşkun, ” Biz mahalle halkı olarak camiyle ilgili İTÜ ekiplerince güncel bir risk raporu hazırlanmasını istiyoruz. Caminin bulunduğu arazi yeşil alanda, dolayısıyla yıkılınca yerine yeniden yapılmama durumu var. Allah’ın evini ticari ranta çevirmek isteyenlere dur denilmeli. Sayın Cumhurbaşkanımız bu olaya el atmalı, Kireçburnu halkının sesini duymalı” diye konuştu.

MUHTAR ÇAĞLAR COŞKUN’DAN CUMHURBAŞKANI’NA MEKTUP

Caminin deprem tadilatı bahanesiyle, bir oldu bittiye getirilerek yıktırılmamasını isteyen Kireçburnu Muhtarı Çağlar Coşkun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir mektup yazarak yardım istedi. İşte Muhtar Çağlar Coşkun’un o mektubu;

“Sayın Cumhurbaşkanım, İstanbul ili Sarıyer ilçesi Kireçburnu mahallesi muhtarıyım. Mahallemizde bulunan Kireçburnu Gümrükçü İshakağa Camii ile ilgili bir hususu arz etmek istiyorum. Efendim, mahallemizin camisinin mülkiyeti vakıflar bölge müdürlüğüne ait olup camimiz 1951 yılında camimizin minaresi ise 1975 yılında yapılmıştır.1999 depreminden sonra 2001 yılında yapılan risk analizinde camii minaresinin riskli olduğu, ana binanın riskli olmadığı hususunda teknik rapor mevcuttur. Minarenin riskli olmasına rağmen 19 yıldır ne diyanet ne de mal sahibi vakıflar bölge müdürlüğü hiçbir çalışma (yıkım ve güçlendirme) yapmamışlardır. Caminin bulunduğu yer sahil yoluna cepheli olup, arsa değeri çok yüksek bir konumdadır. Cami arsasının bir bölümünün vakıflar tarafından bir vatandaşa kiralandığı, daha önce de birkaç defa caminin diğer alanlarının ve müştemilatının bazı bölümlerinin kiralanmak istenmesi rant çevrelerinin iştahını kabartmaktadır. Bundan dolayı, birileri camiyi yıktırıp bu rantı paylaşmak için girişimde bulunmuş olmalı ki, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Sarıyer Belediyesi’nin 20.10.2020 tarihli ve 14626 sayılı Kireçburnu Mahallesi 488 ada 2. Parselde bulunan camii ve minaresinin riskli yapı olduğu gerekçesiyle yıkım kararı aldığını öğrenmiş bulunmaktayım. Alınan bu yıkım kararı için camiide hiçbir risk analizi yapılmamıştır. Mahallemiz için çok önemli olan bu mabedin gerekli inceleme ve yetkililer tarafından risk analizi yapılmadan oldu bittiye getirilerek yıkılması bu rant çevrelerinin işine yarayacağı gibi, 3194 sayılı Boğaziçi İmar Kanunu gereği yeşil alan kapsamında kalacağından dolayı, yeniden camii yapmak mümkün olmayacaktır. Caminin ana yapısı ile ilgili risk analizi yapılmadığı halde, caminin tamamının yıkılması kararı hukuka uygun değildir.

ALLAHIN EVİ TİCARİ RANTA DÖNÜŞTÜRÜLMESİN!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin teknik ekiplerince yapılacak analizin sonucuna göre bu kararın uygulanması gerekmektedir. Mahallemize en yakın cami 3 km uzaklıkta olup cami bölgesinde oturan vatandaşların genelde yaşlı ve emekli olmaları, başka camiye gitmelerini imkansız hale getirecek ve din hizmeti alma noktasında mağdur ve mahrum edileceği muhakkaktır. Konuyla ilgili bizzat tarafımdan yapılan girişimlerde sorumlu olan Sarıyer Belediyesi, Sarıyer Müftülüğü ve mal sahibi Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün konuya gerekli duyarlılığı göstermediği gibi adeta rant çevreleriyle ortak hareket ederek yıkılmasına taraf gibi davrandıkları tarafımdan müşahade edilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanım, hukuka ve adalete olan yüksek inancımla, sizlerden istirhamım şudur: Vereceğiniz talimatla uygun gördüğünüz yetkili makamlarca, camimizin riskli yapı analizinin yeniden yapılmasını, yıkım için verilen 2 aylık sürenin bu analizden sonra değerlendirilmesini, Allah’ın evinin birileri için ticari ranta dönüşmesine engel olmanızı mahalle sakinlerimiz adına istirham eder, gereğini yüksek makamınıza saygılarımla sunarım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir