Kategoriler
Gündem Manşet

Galatasaraylı Serhat Özalemdar’a “duvar” işkencesi!

SARIYERGAZETESİ.COM – ÖZEL HABER

Büyükdere Topçu Karakol Sokak’ta yaşayan Galatasaray Divan Kurulu Üyesi Serhat Özyardımcı’nın evinin bahçesindeki kameriyenin ve duvarın Sarıyer Belediyesi ekiplerince yıkılması yargıya taşındı. Boğaziçi İmar Müdürlüğü yetki alanında kalan ve Yapı Kayıt Belgesi bulunan bir kameriyenin yıkılması sırasında Özalemdar’ın belediye ekiplerince darp edildiği iddiasıyla savcılık soruşturma başlattı. Özalemdar’ın bahçesindeki duvarın belediye ekiplerince yıktırılması nedeniyle de çevrede yaşayan vatandaşların can güvenliği de tehdit altında… Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Sarıakçalı‘nın, Boğaziçi İmar Müdürlüğü sorumluluk alanında olmasına rağmen duvar ve kameriye yıktırarak olayı şahsi bir mesele haline getirdiği ve Özalemdar ailesini kasıtlı olarak mağdur ettiği ileri sürülüyor.

DUVAR ÖNCE YAPTIRILDI SONRA YIKTIRILDI

Büyükdere’de yaşanan akıl almaz duvar ve kameriye yıkım hadisesi, Galatasaraylı Serhat Özalemdar ve ailesi için adeta işkenceye döndü. Her şey 2017 yılında Sarıyer Belediyesi’ne istinat duvarı yapımı başvurusuyla başladı. Yapılan müracaat sonrası belediye ekipleri Özalemdar’ın evinin bahçesindeki eski duvarın üzerine istinat duvarı çıkıyor. Ancak bir süre sonra Sarıyer Belediyesi ekipleri kendi yaptığı istinat duvarının sağlam olmadığı bahanesiyle, bu bölgeden sorumlu imar yetkilileri bu duvarın yıkılıp düzgün yapılmasını istiyor.

YAPI KAYIT BELGELİ KAMERİYE NASIL YIKILIR?

Olayın şikayet konusu olması nedeniyle bir süre sonra belediye ekipleri, duvarı kendilerinin değil bahçenin kullanıcısı Serhat Özalemdar’ın yaptırdığını belirterek sorumluluğu Özalemdar’a atıyor. Konuyla ilgisi olmayan sadece ricacı olan mal sahibine belediyenin yeni fen işleri müdürü burada çok dosya kabarık bunu kapatmak istiyoruz siz yıkıp yapar mısınız diyor ve gereken izinleri veriyor. Öte yandan Özalemdar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen Yapı Kayıt Belgesi’ne müracaat ederek, bahçedeki duvar ile kameriye için Yapı Kayıt Belgesi alıyor. Ancak belediye ekiplerinin ricası üzerine Özalemdar, kendi kiralık arazisi üzerindeki bu duvarı cebinden yüklü para ödeyerek yıktırıyor. Daha sonra yeniden yaptırılması için söz verilen duvarın bir daha yapılmasına izin verilmiyor. Belediye ekipleri bir süre sonra söz konusu bahçedeki kameriyenin yıkılması için harekete geçiyor. Bunun üzerine kaymakamlık devreye girdi ve resmi tutanaklar tutuldu. Bütün bu olaylardan rahatsız olan şahit komşular da buraların 50 senedir yol olarak kullanıldığını kadastral boşluk olarak adlandırılan yere 18-20 ev olduğunu belirtiyor. Kaymakamlık da duvar için gerekli kararı imar müdürlüğüne bıraktı. Fakat ağustosun son haftasında Sarıyer Belediyesi hiçbir tutanak olmadan yıkım kararı alarak kararı sözde aileye tebliğ ettiklerini ileri sürdüler.

AİLE YIKIM SIRASINDA YAŞANANLARDAN ŞİKAYETÇİ OLDU

Fakat teslim alındığı söylenen 2 Aralık 2019 tarihli evrakta yıkım bildirimi yapılmadan ve bu bildirim de kameriyenin yıkılmasına dair bir yazı bulunmamasına rağmen gelen ekipler bahçedeki kameriyeyi yıktırdı. Yaşanan yıkım sırasında aile darp edildiği gerekçesiyle şikayetçi oldu. Karakola gidilip tutanaklar tutuldu taraflar şikayetçi oldu. Ama 2 gün sonra aynı kararla polis gücüyle geri gelindi. Yapı kayıt belgelerine belediyenin 1999 yılında kullanılmayan kadastrol boşluktaki irtifak hakkı için aldığı işgaliye bedeli görmezden gelindi, ailenin ifadesine göre tutanağı tutmayıp avukatların hiçbirini dinlemeden, hiçbir evrak göstermeden yıkıma geçildi. Söz konusu bu tutanakları ne yıkım sırasında ne de sonrasında avukatlara teslim edilmedi.

ÖZALEMDAR; “BELEDİYE BİZİ ÇOK MAĞDUR ETTİ”

Bahçesindeki duvarın ve kameriyenin hukuksuz bir şekilde yıkıldığını anlatan Serhat Özalemdar, konuyla ilgili olarak Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu‘ya şunları söyledi; “Belediyenin esas görevi vatandaşların rahatlığı için alternatif yollar ve güzergahlar arayıp bunu imarla birlik içinde yapabilirler. Önce kendi kafalarına göre duvara başladılar. Hiçbir imar yetkilisinden izin almadan ben yaparım ben yıkarım demek hukuka aykırı işlemleri imar müdürlüğü tarafından durdurulmuş bu durum düzeltilmeye çalışılmaktadır. Bu durumdan dolayı 9 aydır mağdur durumdayız. Bu duvar açık sel ve deprem, insan hayatı tehlikesi olup hem aile mahremiyetine girip ihlal eden davranışlar evin içinden bir metre mesafeden yol geçirmek istemek nasıl bir planlama şeklidir. İnanılır gibi değil, hem maddi hem manevi zararlar gördük. Bu yüzden Sarıyer Belediyesi’ne davalar açtık. Hukuk süreci devam ediyor” diye konuştu.

OLASI CAN KAYBINDAN SARIYER BELEDİYESİ SORUMLU!

Öte yandan Serhat Özalemdar’ın Sarıyer Belediyesi ekiplerince yıktırılan duvarı, çevredekiler ve Özalemdar ailesi için tehlike arz ediyor. Zira duvarsız olan bahçede yaklaşan kış aylarıyla birlikte toprak kayması ve heyelan oluşma riski bulunuyor. Özalemdar ailesi olası bir heyelan ya da toprak kaymasında yaşanan ölüm veya yaralanma nedeniyle Sarıyer Belediyesi’nin sorumlu olacağını belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir