Kategoriler
Gündem Manşet

Cengiz Kahraman’ın ballı maaşı Sarıyer meclisi gündeminde!

SARİYERGAZETESİ.COM- ÖZEL DOSYA /VARAN 3 

700 milyonu aşan borçlarıyla İstanbul’un en borçlu belediyelerinin başında yer alan CHP’li Sarıyer Belediyesi’nde işçiler aylardır sosyal haklarının kendilerine verilmesini beklerken; hemşehri ve yakın akrabalara ise ballı maaşlar ödenmeye devam ediyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun, bir süre önce partili belediye başkanlarına yaptığı “belediyelerdeki akraba ayrıcalıklarına” son verilmesi uyarısının Sarıyer’de hiç bir şekilde ciddiye alınmadığı bir kez daha görüldü. Zira Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yaklaşık 10 yıldır Basın Danışmanlığı görevini yürüten Giresun Şebinkarahisar’dan yakın köylüsü ve uzaktan akrabası Cengiz Kahraman‘ın belediyeden tam 18 bin + KDV maaş aldığı ortaya çıktı.

İSTANBUL VALİSİ’NDEN BİLE FAZLA MAAŞ ALIYOR!

Cengiz Kahraman’ın Sarıyer Belediyesi’nden her ay danışmanlık hizmeti adı altında 3 bin 240 TL KDV ile birlikte toplam 21 bin 240 TL maaş aldığı anlaşıldı. Yaklaşık 14 bin lira maaş alan İstanbul Valisi’nden bile fazla maaş alan Cengiz Kahraman’a verilen kıyak maaş, Sarıyer Belediye Meclisi gündeminde de tartışmalara neden oldu. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’i, bir kaç yerel kanal dışında ulusal televizyon kanallarına dahi çıkartamayan basın danışmanına, 2011 yıldan beri belediye kasasından milyonlarca lira danışmanlık maaşı verilmesine AK Parti Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Engin Durdu meclis kürsüsünden tepki gösterdi. Kahraman’ın oğlunun işe gitmeden belediyeden yaklaşık 7 bin TL maaş alması da geçtiğimiz dönem yine mecliste tartışmalara neden olmuştu. Dönemin Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem de iddiaları doğrulayarak Kahraman’ın oğlunun kendine bağlı çalıştığını, işin gereği olarak da her zaman belediyeye gelmesine gerek olmadığını savunmuştu.

ENGİN DURDU; “KİM KİME NE DANIŞIYOR ANLAMIŞ DEĞİLİZ”

Cengiz Kahraman’a verilen ballı maaşa tepki gösteren AK Partili Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Engin Durdu meclis kürsüsünden şunları söyledi; “Bütçemiz içinde bir danışmanlık hizmeti bedeli var, 18 bin lira. Senede 300 bine yakın basın danışmanlığı yapan kişiye hangi konuların danışıldığını bir türlü çözmüş değiliz. Basın yayın danışmanlığı içinde aynı arkadaşımızın çocuğunun da burada görev yaptığını ve kimin kime ne danıştığını bir türlü anlamadık! Ya oğlunu yetiştirecek, kendi bırakacak veya bu şekilde çalışmaya devam edecekler diye düşünüyoruz. Burada belediyenin borçları daha fazla artsın diye mi danışmanlık hizmeti veriyoruz?  Yoksa daha fazla hizmet alalım diye mi, bunu da çözmüş değiliz. İleri ki zamanlarda göreceğiz.”

KAHRAMAN BU İHALEYİ 10 YILDIR NASIL ALIYOR?

Öte yandan Sarıyer Belediyesi Basın Danışmanı Cengiz Kahraman’a, belediyenin kadrolu çalışanı olması durumunda daha az maaş alacağı için “danışmanlık hizmeti” adı altında ballı ihaleler verildiği belirtiliyor. Sarıyer Belediyesi’nin Cengiz Kahraman’dan nasıl, hangi ihale ve hangi şartlarla danışmanlık hizmeti aldığı, yıllardır bu ihaleleri nasıl bu kişiye verilebildiği kafaları karıştırdı. Sarıyer Gazetesi’ne konuşan kaynaklar; “Bu kişinin bu danışmanlık hizmeti alımını nasıl gerçekleştirdiği, bu ihalenin nasıl ne şekilde yapıldığı İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturulmalıdır. Dışarıda milyonlarca okumuş genç işsiz gezerken, köylümüz diye emeklilik yaşındaki bir insana ballı danışmanlık maaşları vermek vicdansızlıktır. Belediye borç batağındayken eşe dosta, akrabaya bu kıyak olmaz. Yazıktır, günahtır. Nerede kaldı hak, hukuk, adalet. Sarıyer Belediyesi bu ayıbı artık sürdüremez. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sarıyer’deki bu ayıba ve torpile el koymalı. Belediye başkanlarına yaptığı uyarıların dikkate alınıp alınmadığını da kontrol etmeli.” yorumunda bulundular.

AK PARTİLİ ENGİN DURDU’NUN SARIYER MECLİSİ’NDEKİ KONUŞMASI!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir