Kategoriler
Gündem Manşet

Cengiz Kahraman hakaret suçundan ceza aldı!

SARİYERGAZETESİ.COM- HABER MERKEZİ

Sarıyer Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu, kendisine sosyal medyadan açıkça hakaret eden Sarıyer Belediyesi Basın Danışmanı Cengiz Kahraman hakkında başlattığı hukuk mücadelesini kazandı. Davaya bakan İstanbul 30. Asliye Ceza Mahkemesi sanık Cengiz Kahraman’a ceza yağdırdı.

HAKARET MESAJLARI YARGIYA TAŞINMIŞTI

Her şey aralarında Cengiz Kahraman’ın da bulunduğu sol görüşlü bazı gazetecilere CHP’li Ataşehir ve Kadıköy Belediyeleri’nin kelepir fiyattan daireler hediye ettiği yönünde ulusal basında çıkan haberlerle başladı. Ulusal basında yayınlanan haberler alıntı yapılarak sariyergazetesi.com‘da da yayınlandı. Basın camiasında tartışma konusu olan listede ismi geçen Kahraman, konuyla ilgili açıklama yapmak yerine haberi ulusal basından alıp yayınlayan gazetemiz sahibi hakkında hakaret içeren paylaşımlarda bulundu. Sarıyer Gazetesi’nin kurucusu ve Genel Yayın Yönetmenimiz 25 yıllık deneyimli Gazeteci Bekir Batu’ya yönelik hakaret mesajları yazan Kahraman’ın paylaşımları savcılığa taşındı. Uzun yıllar ulusal basında adliye ve hukuk muhabirliği yapan Gazeteci Batu, sanık Kahraman’ın cezalandırılması için savcılığa suç duyurusunda bulundu.

KAHRAMAN’A 81 GÜN İDARİ PARA CEZASI KESİLDİ

Suç duyurusu üzerine harekete geçen İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, ifadesine başvurduğu sanık Cengiz Kahraman hakkında, TCK’nin 125. maddesini içeren hakaret suçlarından iddianame düzenledi. Dava İstanbul 30. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açıldı. Davanın karar duruşması da 21 Eylül’de yapıldı. Sanık Cengiz Kahraman, hakime verdiği ifadede söz konusu paylaşımları hakaret amacıyla yapmadığını ve mesajları 1 saat sonra sildiğini söyledi. Ancak mahkeme, sanık Cengiz Kahraman’a ceza yağdırdı. Mahkeme, Kahraman’ın duruşmadaki iyi halini dikkate alarak tutuklanması yönünde karar vermezken sanığa TCK’nın 125. maddesinin ilgili bentleri uyarınca 81 gün adli para cezası verdi.

5 YIL DENETİM SERBESTLİK UYGULANACAK

İstanbul 30. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Serkan Yoğurtçu, sanık Kahraman’ın suç mesajlarının alenen yapılması nedeniyle 1/6 oranında, peş peşe zincir şeklinde devam etmesi nedeniyle de 1/4 oranında arttırılması yönünde karar verdi. Kahraman’a verilen adli para cezası günlüğü 20 liradan hesaplanarak 1.620 TL olarak hesaplandı.

5 yıl boyunca denetimli serbestlik uygulamasına tabii tutulmasına karar verilen sanık Cengiz Kahraman, bu süre zarfında bir suç işlemesi durumunda tutuklanıp cezaevine gönderilebilecek. Mahkeme, 81 gün adli para cezası karşılığı olarak 1620 TL ceza kestiği sanık Kahraman’ın 3 bin 400 TL vekalet ücreti ile 213 TL yargılama gideri ödemesine de hükmetti.

İŞTE O MAHKEME KARARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir