Kategoriler
Manşet Altı Yaşam

İSTANBUL’UN EN YAŞLI AĞACINA ZİYARET

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Orman Fakültesi’nde bulunan İstanbul’un en yaşlı ağacı Londra Çınarı’nı ziyaret etti. Burada Dünya Çevre Günü ile ilgili mesaj veren Vali Yerlikaya, “Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü. Hayatı paylaştığımız bütün canlıları anlamak, onların hak ve hukukunu gözetmek için farkındalık günü. Bizler büyüklerimize hürmetimizi göstermek için her fırsatta onları ziyaret ederiz. Bu anlamlı günde İstanbul’daki en yaşlımızı ziyarete geldik. Bu çınar toprakla buluştuğundan beri tam 1377 yıl geçmiş, dile kolay 14 asır. Hemen yanı başında 600 yıllık komşusu da var. Bu çınarların gölgesinde serinlemek ne güzel.” ifadelerini kullandı.

Vali Yerlikaya, “Yaşadığımız pandemi sürecinde gördük ki doğaya ne kadar saygılı olursak çevre de o kadar güzelleşiyor. Tertemiz havaya, masmavi denize, Boğaz’da ve Haliç’te yunuslara yeniden kavuştuk” dedi.

“Başka Bir Dünya, Başka Bir Türkiye, Başka Bir İstanbul Yok”

İstanbul’un çok zengin bir biyoçeşitliliğe sahip olduğunu belirten Vali Yerlikaya, “İstanbul’umuz tek tek sayamayacak kadar canlıya ev sahipliği yapıyor. Yeni normale geçtiğimiz şu günlerde ‘Sıfır Atık’ parolasıyla başta maske ve eldiven atıklarımız olmak üzere doğaya zararlı hiçbir atık bırakmayalım. Çevremizdeki ve doğadaki bütün canlıların kıymetini bilelim. Gözlerimizin aydınlığı, yarınlarımızın teminatı çocuklarımız için daha güzel bir dünya bırakalım. Başka bir dünya, başka bir Türkiye, başka bir İstanbul yok. Çevre Günü’müz kutlu olsun.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir