Kategoriler
Eğitim Manşet

MEK’ten tercih döneminde ücretsiz destek

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER: RUKİYE AY

Öğrencilerin eğitim hayatının önemli noktalarından biri olan tercih dönemi 14 Ağustos Cuma günü saat 23:59’a kadar devam ediyor. Sarıyer’in köklü ve başarılı eğitim kurumlarından Meridyen Eğitim Kurumları Kurucularından Abdullah Alp, Sarıyer Gazetesi’ne konuştu. Sarıyer Merkez’deki tercih çadırında gün boyu öğrencilerle bir arada olan Alp, tercihlerini son güne bırakmamalarını ve en geç 2 gün önce tercih işlemini bitirmelerini tavsiye ediyor. Meridyen Eğitim Kurumları, kuruldukları günden bu yana olduğu gibi yine öğrencilere ücretsiz destek oluyor.

“Tercih döneminde öğrencilerin yanındayız”

Meridyen Eğitim Kurumları olarak hem Sarıyer’deki kurumlarında hem de Sarıyer Meydanı’ndaki tercih çadırında öğrencilere destek olduklarını belirten Abdullah Alp şöyle konuştu; “MEK olarak bizler 8 yıldır Sarıyer’in tercihlerini yapma gibi bir misyon edindik. Kuruluşumuzdan beri her zaman dışarıdan gelen öğrencilere de tercih yapıyoruz. Bu yıl bunu iki gruba ayırdık, kendi öğrencilerimize Sarıyer Merkez’deki kursumuzda tercih yaptırıyoruz. Dışarıdan gelen öğrencileri ise Sarıyer Meydan’da yer alan kurumumuz çadırında tercih yaptırıyoruz. Sarıyer de buna olumlu bir tepki gösterdi. Çok fazla dışarıdan gelen öğrencilerimiz var. Bizim hedefimiz eğitimde Sarıyer’e hizmettir. Üniversite tercihleri de çok hassas bir konu. Sarıyer’de de bunu yapan bir eğitim kurumu olmadığı için Sarıyer öğrencilerine elimizden geldiği kadar yardımcı oluyoruz.”

Tercih yapılırken nelere dikkat edilmeli?

Alp, tercih yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ise şöyle anlattı, “Tercih yapılırken dikkat edilecek en temel şey tercih yapılacak alandır. Sayısal, eşit ağırlık ve sözel öğrencinin kendi alanına göre tercih yapması gerekiyor. Alan dışı tercih yapacaksa bunun mutlaka farkında olması gerekiyor. Tercih yaparken sıralamalara dikkat edilmesi gerekiyor. 4 yıllık bölümlerde sıralamaların baz alınması gerekiyor. 2 yıllık bölümler tercih edilirken sıralama ve puanın beraber düşünülmesi gerekiyor. Yine tercihlerde dikkat edilmesi gereken bulunulan il, okul, okul türü, özel okul, devlet okulu, eğer özel okulsa ücret şartları burs kesilme şartları üniversitenin sağladığı burs imkanları bunlara dikkat edilmesi gerekiyor.”

“Tercihler mutlaka profesyonellere bırakılmalıdır”

Meridyen Eğitim Kurumları kurucularından Abdullah Alp, kendisinin de yer aldığı tercih süreciyle ilgili şunları söyledi; “Tercihlerin biteceği güne kadar sabah 09:00’dan akşam 20:00’ye kadar tercih hizmetine devam ediyoruz. Öğrenciler kurumumuzu arayıp randevu alarak gelirlerse öncelik sağlarlar ama onun dışında da yine tercihe gelip buradan faydalanabilirler. Tercihlerin mutlaka profesyonellere bırakılması gerekiyor. Buraya gelen pek çok öğrenci ya bir özel üniversite danışmanlığıyla yapmış veya okulundaki öğretmenleriyle yapmış. Açıkta kalma ihtimali çok yüksek olan tercihler yapılmış. Biz bunlarla ilgili öğrencilerimizi bilgilendiriyoruz. Yüzde 70 şurası, yüzde 30 şurası gelir, yüzde 10 açıkta kalırsın ya da yüzde 5 açıkta kalırsın diye şeffaf bir şekilde tercihlerini yapıyoruz. Herhangi bir ücret talep etmiyoruz. Amacımız burada öğrencilerimize faydalı olabilmek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir