Kategoriler
Manşet Spor

Yiğithan Hantal: “Sarıyer’de sutopunun miladı olacağız”

SARİYERGAZETESİ.COM – SPOR

Yüzme ve sutopu konusundaki deneyimiyle Sarıyer’de başarıya koşacaklarını ifade eden Hantal, “Sarıyer’de sutopunda bir ilk olarak büyük takımlara rakip olacak şekilde gümbür gümbür geliyoruz” dedi.

Sarıyer Yüzme & Sutopu İhtisas Kulübü’nü kısaca tanıyabilir miyiz? Amacı nedir?

Sutopu ve yüzmede aktif olan kulübümüzü Sarıyer Yüzme & Sutopu İhtisas Kulübü’ne dönüştürdük. Kurucusu olarak benim de başında bulunduğum ve A Milli Takım Sporcuları’ndan oluşan 8 kişilik kadromuzla kulübümüzde 350’ye yakın lisanslı sporcu var. Her sene milli takımlara 20’den fazla oyuncu veriyoruz. Kulübümüz para amaçlı değil başarı amaçlıdır. Sutopu branşında daha önceden Sarıyer’in bir takımı yoktu. Sarıyer Yüzme & Sutopu İhtisas Kulübü olarak ilk kez bizimle birlikte artık güçlü rakiplere karşı mücadele edecek bir sutopu takımı var. Yarı olimpik kapalı havuza ve kendi tesisine sahip bir kulübüz. Sarıyer’de sutopunda bir ilk olarak büyük takımlara rakip olacak şekilde gümbür gümbür geliyoruz.

Kulübünüzün sutopu ve yüzmede neler amaçlıyor?

Amacımız sutopu ve yüzmede Sarıyer’den Türkiye şampiyonluğunda yarışacak isimler çıkarmaktır. Kulübümüzde A Milli Takım sporcularından yetişkin bayan bireysel özel yüzme dersi, yetişkin bay-bayan özel grup yüzme dersleri, su topu bay-bayan her yaş takım çalışmaları, yüzme takımları bay-bayan her yaş takım çalışmaları yapılmaktadır. Yüzme ve su topu branşında kadın-erkek olmak üzere 2-15 yaş grubunda derslerimiz var. Hedefimiz bütün sporcularımıza lisans çıkarıp birer burslu öğrenci olabilmelerini sağlamaktır. Çünkü günümüzde burslu ve lisanslı birer sporcu olan öğrenciler okudukları okullarında burs ve indirim fırsatı yakalayabiliyorlar. Öte yandan lisanlı bir sporcu olmak Amerika, Avusturya ve Kanada gibi ülkelerde de direk burslu okuma imkanı sağlıyor. Fenerbahçe, Galatasaray ve Enka gibi güçlü isimlerin sutopu takımlarına rakip geliyoruz. Sarıyer tarihinde ilk defa yüzme ve su topuyla Sarıyer halkını temsil edecek bir takıma sahip oluyor. Bir çocuk doğar, büyür, yetişir ve spor da böyle nesilden nesile geçerek sonsuz olur. Bu nedenle bir şehrin ve ülkenin en büyük reklamı spordur. Sarıyer Yüzme & Sutopu İhtisas Kulübü olarak, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’ten manevi destek istiyoruz. Sarıyer büyük bir ailedir ve başkanımız bu aileye sahip çıkmalıdır.

Yüzme ve sutopu sporunu diğerlerinden ayıran özellik nedir?

Her yaş grubunda çok önemlidir. Özellikle çocukken büyüme hormonları ve vücudu hızlı gelişiyor. Dolayısıyla yüzme ve sutopu branşında aktif olan çocuklar sağlık ve kemik yapısı açısından çok ciddi ilerleme gösteriyor. Yüzmeden sonra sutopu erkekler inanılmaz bir fiziğe sahip oluyorlar. Takım sporlarına bakarsak sutopu çok önde geliyor diyebiliriz.  Kulübümüzde ilk önce sevgiyi, saygıyı, takım olmayı ve arkadaşlığı öğretiyoruz

Peki, sutopuna kaç yaşında başlanıyor?

Yüzme alt yapısı aldıktan sonra sutopuna 7 yaşında başlatıyoruz. Seçmelerden sonra takıma girme hakkı kazanıyor. Büyük kulüplere transfer yapıyoruz ve karşılığında da yüzde 100 ya da yüzde 75 burs alabiliyor. Okul masraflarının karşılanması ailenin yükünü almış oluyor.

Başarılı bir antrenör olarak sizce sutopunu çekici kılan nedir?

Sutopunda tamamen fizik özelliği ve takım mücadelesi gerekiyor. Sutopu takım sporu olduğu için kocaman bir aile oluşuyor. Sutopu çok elit ve aynı zamanda sert bir spordur. Sert ifadesinden çıkarılacak anlam asla kavga dövüş değildir. Ama kendini koruma ve mücadele etme yeteneğini de içgüdüsel olarak verir. Sutopu kızlarda da çok popüler ama erkeklerden daha fazla talep oluyor.

Eğitimde okul saatleri ve sporda antrenman saatlerinin çakışacağı düşünülerek spor bırakılabiliyor. Neler söylersiniz?

Bizim kulübümüzde kesinlikle böyle bir durum oluşmuyor. Çünkü sporun yaşamdaki öneminin verdiği bilinçle çocukları kazanabilmek adına antrenman saatlerimiz çok esnektir. Kulübümüzde yüzme ve sutopu branşında ilerleyerek başarı elde çocuklar ileride sporcu olarak çok daha iyi kazanıp hayatını çok daha iyi yaşıyor. Sporu hayatının bir parçası yapan çocuğun arkadaş çevresi de değişiyor ve temiz bir ortamda büyüyor. Turnuva ve kamplarla sporcunun sosyal ortam artıyor günümüzdeki teknoloji ve internet bağımlılığına da engel

Sporcunun başarılı olarak bunu sürdürebilmesi için ne gerekiyor?

Sporda aile desteği çok önemlidir. Çocukları küçük yaşta aldığımız için ailelerin de kesinlikle spora itmek zorundadır. Bizler de sevgiyi ve saygıyı öğretip sporun hayatta ne kadar önemli olduğunu gösteriyoruz. Beslenmesinden tutun da her şeyi kontrol altına alıyoruz. Özel hayatına kadar müdahale ediyoruz. Bir çocuk profesyonel bir sporcu olur ama arkadaş çevresi buna engel olabilir. Bu nedenle okul ortamı ve arkadaş çevresi de çok önemlidir.

YİĞİTHAN HANTAL KİMDİR?

Sarıyer Yüzme & Sutopu İhtisas Kulübü kurucusu Yiğithan Hantal 15 Şubat 1982’de doğdu. Belgrad Spor Akademisi’nden mezun oldu. Türkiye’de sutopu ve yüzme takım kaptanlığı yaptı. Branşında 6 kere dünya, 4 kere Avrupa ve 13 kere de Türkiye gol kralı oldu. 12 defa Türkiye süper lig şampiyonluğunu kazandı. 7 kez dünya şampiyonası, 12 kez Avrupa şampiyonası ve 18 kez şampiyonlar liginde yarı final oynadı. 15 kez UEFA turnuvası yarı finalleri turnuvalarına katıldı. Hantal’ın sutopu ve yüzme kariyerinde oynadığı takımlar ENKA, İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü, Barcelona, Brecia ve Olympiakos’tur. 600 kere A Milli Takım kaptanlığı yaptı. 5 kez Akdeniz oyunları, 13 kez Balkan Şampiyonası ve 3 kez üniversiyat oyunları oynadı.

Sarıyer Yüzme & Sutopu İhtisas Kulübü

KAYIT İÇİN: 0532 460 68 93

“Yiğithan Hantal: “Sarıyer’de sutopunun miladı olacağız”” için bir yanıt

Sizleri şahsen tanımaktan.İtalya Roma ikamet harici ikinci resmi adresim Sarıyer Perihan Evleri sitesinde azim ve
fedakarlikla işletmiş olduğunuz Sosyal tesislerimizde her gelişimde fırsat bularak fitnes yaparken çalışmalarımızı izliyorum..
Bu çalışmalarınızin Sarıyer Belediyesi,Federasyon tarafından resmi ve maddi destek alması gerekir.
Temennilerim her ihtiyaciniz için
Ömer Engin As

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir