Kategoriler
Manşet Spor

Arıköy Tenis Akademisi antrenörü Gökhan Çiftçi: “Hedefimiz herkese tenisi ulaştırabilmektir”

SARİYERGAZETESİ.COM – RÖPORTAJ

Tenis branşındaki başarılarıyla dikkat çeken genç antrenör Çiftçi, “Arıköy Tenis Akademisi olarak hedefimiz herkese tenisi ulaştırabilmektir. Tenis çok keyif verici olmasının yanı sıra disiplin de gerektiren bir spordur” dedi.

Sizi tanıyabilir miyiz?

5 yaşından bu yana aktif sporun içerisindeyim. Tenis, Karete-do, badminton, masa tenisi, futbol gibi branşlarla ilgilendim. Haliç Üniversitesi beden eğitimi Spor yüksek okulu antrenörlük bölümü tenis uzmanlık mezunuyum. 3 kademe kıdemli antrenörüm. 5 yıl Ted’de çalıştım. Burada yaz okulu, kış okulu, performans tenisi, altyapı ve son senemde yaz okulu tenis sorumlusu olarak çalıştım.

Arıköy Tenis Akademisi hakkında bilgi verir misiniz?

Tesisimizde 4 adet kort bulunmaktadır. 1 tanesi kapalı ( ısıtmalı ) çelik konstrüksiyon, 3 tanesi açık korttur. Tesisimiz konum itibari ile araç ve yapay seslerden uzak doğayla iç içedir. Ekibimiz BESYO mezunu 3 antrenörden oluşmaktadır. Performans grupları, kış okulu ve akademi grupları mevcuttur. Sporcularımız genelde kış okulu ile başlarlar ve gelişimini tamamladıkça önce akademi daha sonra performans gruplarına yükselirler. Yaklaşık 55-60 civarında öğrencimiz bulunmaktadır. Bunların yanı sıra yetişkin ve çocuklar için özel derslerimiz mevcuttur. Çocuklarını antrenmanlara getiren velilerimizin ücretsiz çay kahve servisi alabileceği bir bekleme alanımız da mevcuttur. Bizim hedefimiz herkese ulaşmak olduğu için fiyatlarımız diğer rakiplerimize oranlar % 40-45 daha uygundur.

Tenise başlamak için bir yaş var mıdır?

Genel anlamda konuşacak olursak 5-7 yaş arası başlama yaşıdır. Dünyaca ünlü tenisçilerden örnek verecek olursak Roger Federer 8 yaşında, Rafeal Nadal 4 yaşında başlamıştır. Tabi burada çocuğun motorik özellikleri ve algı açıklığı da çok önemlidir. Örneğin motor becerileri ve algısı ileri düzeyde iyi olan 3 yaşında bir çocukta oyun formatı ile tenise başlayabilir. Hatta akademimizde şu an 3 yaşında öğrencimiz de mevcuttur.

Öğrencileri sınava tabi tutuyor musunuz?

Hayır, herhangi bir sınava tabi tutmuyoruz. Biz buraya gelen her çocuk sporcu olacak gözüyle bakmıyoruz. Önemli olan korta giren bir çocuğun tenisi sevmesi ve hayatının bir parçası olarak görmesini sağlamak. Günümüz çocuklarının elinden tablet, telefon ve bilgisayarlar eksik olmuyor. Biz çocuklarımızı bu tür elektronik kelepçelerden kurtarmak, fiziksel ve zihinsel olarak geliştirmek istiyoruz.

Birçok branşla uğraşmanıza rağmen neden tenis?

Ever birçok branşla uğraştım, hatta bir tanesinde oldukça profesyonelleştim. 60-70 civarı madalya kazandım. Fakat tenis benim için bir tutkudur. Ben hep zoru sevmişimdir. Ulaşılması güç olduğu için daha çok emek ister bende bunu seviyorum. Tenis teknik açıdan dünyanın en zor branşlarından biridir. Tüm spor bileşenlerini içinde barındırır. Çeviklik-çabukluk, el-göz koordinasyonu, denge, sürat, hızlı düşünme ve uygulama becerisi. Bu da tenisin zorluğunu gözler önüne sermektedir. Tenisi seçmemdeki en büyük etkende bunlar sanırım. Çocuklarla ilgilenmeyi ve işimi çok seviyorum.

Tenis neler kazandırır?

Tenis bireysel bir spor olduğu için öncelikle sorumluluk ve özgüveni artırır. Her puan kendi içerisinde kazanma-kaybetme duygusunu yaşatır ve bununla başa çıkmayı öğrenir. Hayatın her yerinde olduğu gibi disiplin ön plandadır. Tenisin kendine özgü bir kültürü vardır. Rakibe saygı önceliğimizdir. Başarı için ise önce istemek devamında ise disiplin ve çalışmak gelir. Bunları önceliği olarak gören her sporcu başarıya ulaşır. Her şeyden önce bizim önceliğimiz çocuklarımızı iyi bir birey olarak yetiştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir