Kategoriler
Manşet Siyaset

DSP İstanbul’da Çiğdem Mercan’la yola devam

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Point Hotel Barbaros’ta gerçekleşen İstanbul İl Örgütü 11. Olağan Kongresi konuşan DSP lideri Önder Aksakal, partinin kurucusu ve onursal başkanı eski Başbakanlardan Bülent Ecevit’e duydukları saygı ve özlemi dile getirdi.

DSP lideri Aksakal, siyaseti Ecevit’ten öğrendiklerini ifade ederek, halkın refahını tesis etmek için siyasi öğretilerle siyaset hayatını devam ettireceklerini ve gerçek Atatürkçü olan DSP’lilerin bu siyasi düstur neticesinde seçimlerde büyük başarılar elde ettiğini ve edeceğini vurguladı.

DSP lideri Önder Aksakal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Halk artık gerçeği görmüş, tercih ve kararlarını değiştirmeye başlamıştır. İnsanlarımız bu ortamdan kurtulabilmek için tutunacak bir dal, sığınacak güvenli bir liman aramaktadır. İşte o sağlam liman DSP’nin ak güvercinli bayrağının altıdır. İstanbul, diğer illerden farklı olarak tek başına bir ülke boyutunda devasa bir metropoldür. Burada siyasi altyapının devam etmesi ve sürdürülebilmesi, diğer 80 vilayette harcanan emeğe eş değer sayılırsa abartmış olmayız. Dolayısıyla İl Başkanımız Çiğdem Mercan nezdinde, İstanbul örgütümüzün tüm yöneticilerine şükranlarımı sunuyorum.”

“Yüzde 10 seçim barajı kaldırılmalı”

Aksakal, yüzde 10 seçim barajının kaldırılması gerektiğini söyleyerek, toplumun tüm kesimlerinin Meclis’te temsil edildiği bir sisteme ihtiyaç olduğunu ifade etti ve siyasi partilere dağıtılan Hazine yardımının adil bir şekilde yeniden düzenlenmesinin önemli olduğunu kaydetti.

“Varlığımızı yeniden kabul ettirdik”

DSP lideri Önder Aksakal’dan sonra kürsüye gelen DSP İstanbul İl Başkanı Çiğdem Mercan, “Son kongremizden bu yana 36 ay geçti. Sizlerden üç yıl daha görev istiyorum” dedi.

DSP İstanbul İl Başkanı Çiğdem Mercan: “Sayın Genel  başkanım, başkanlarım, kıymetli misafirler ve değerli basın mensupları İstanbul İl Örgütü 11. Olağan Kongremize hoş geldiniz.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bize gösterdiği yolda hiç sapmadan yürüyen, ebedi genel Başkanımız Ecevit’in halkçılık temelinde demokratik ve sol ideolojisinden hiç taviz vermeden kararlı adımlarla yürüyen değerli örgütüm,

Neferi olmaktan onur duyduğum Demokratik Sol ailem,

Hepinize saygılarımı sunuyor ve sevgi ile selamlıyorum.

Oylarınızla seçeceğiniz yönetim, denetim ve disiplin kurullarında görev alacak değerli üyelerimiz bu günden başlayarak yarın ülkeyi yönetecek  kadroların ana nüvesi olacaktır.

Ülkemizde siyasette gelinen kutuplaştırmanın, ayrıştırılmış yaşamlara sebep olduğunu  gözlemlemekteyiz.

Giderek daha da kirlenen ekonomik ve politik ilişkiler, toplum üzerinde kurdukları etkiyi arttırmanın yeni yollarını aramış, toplum mühendisliğini yaratmışlardır. Toplumu dönüştürme gücü haline gelen bu Pozitif bilimin son dönemlerdeki hedef ve sonucu ötekileştirmedir.

Yani;

Bu yeni düzen siyaset iki seçenek sunmaktadır

Ya o’cusun ya bu’cu.

2 kutup içinde olmazsan yaşatmayız

Bu yeni düzenin şekillendirdiği partilerin gün geçtikçe çöküşlerini izliyoruz.

Taraf değilsen bertaraf olursun zihniyetine prim vermeden, kendi ilkeleri ile yürüyen partimiz, mücadele ile kurulmuştur. Bu yeni düzene teslim olmadığı için kaybettiği de olmuştur.

Ama her şeye rağmen 3 kez iktidar olmuş, kaybettikçe yok olmak yerine, her seferinde küllerinden yeniden doğmuştur.

Ezildikçe, dirilmiş,

Dirildikçe, kenetlenmiş,

Kenetlendikçe, güçlenmiş,

Ağladıkça, yüzüne o gülümse yerleşmiştir.…

Son kongremizden bu yana geçen, 36 ay boyunca, bir referandum, bir yerel seçim yaşadık.

İstanbul bir metropol, 39 ilçesinde, neredeyse kayıtlı 16 milyon olan nüfusu ile Türkiye’nin en büyük ili ve birçok ülkeden fazla nüfusa sahip.

Kongre sonrası, geçen süre içinde il binamızı taşıdık. 21 aktif ilçemize ek olarak 6 ilçe ataması yapılmış ve atama aşamasında 3 ilçemiz bulunmaktadır.

Son yerel seçimlerde, 39 ilçenin tamamında kendi adaylarımızla seçime girdik.

Ancak, Demokratik Sol Parti’nin her seçimde halkın umudu olmasından korkan kirli ittifaklar ve yarattıkları algı sonucu istediğimiz hedeflere ulaşamasak da, bugüne kadar halk ile aramıza duvarlar ören ve hatta yok gösterme çabasında olanlar, varlığımızı yeniden kabul ettirdik.

Bugünden itibaren olası her baskın seçime şimdiden hazırız.

Doğrular gerçekler ve yapılması gerekenler belli iken, büyüklerin neyi beklediğini anlayamayan,

Müdahale edilen, istismar edilen, çekiştirilen, aşağılanan ve en nihayetinde ezilen.

Ezilmek istemeyen, içimde ağlayan kırılmış  küçük bir çocuk var.

İçimizdeki küçük çocuk ve tüm çocuklar için, şiddet gören, öldürülen, taciz edilen, töre kurbanı kadınlar, hak ettiği şekilde yaşayamayan insanlar ve hayal ettiğimiz özgür toplum için…

Bekle bizi Meclis, seçilenlerin değil halkın iktidarı için geliyoruz.” diye konuştu.

DSP İlçe başkanlarının konuşmasının ardından seçime geçildi.

Yapılan seçimin ardından İstanbul İl Başkanlığı’na, Çiğdem Mercan tekrar İl Başkanı olarak seçildi.

Programa, DSP Genel Başkanlarından Masum Türker, Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Avcılar eski Belediye Başkanı Handan Toprak, DSP İl-İlçe başkanları, teşkilat mensupları ve STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir