Kategoriler
Manşet Sektörel

Yoyoland Zekeriyaköy’de açıldı

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Yoyoland ile yolunuz nasıl kesişti?

Ben voleybol ve jimnastik üzerine güçlü altyapıya sahip bir sporcuyum. Yoyoland Çocuk Denge ve Koordinasyon Oyun Merkezi, İzmir’de yer alan bir markadır. Ben de İzmirliyim, Yoyoland’i kızımla ziyaret ederek tanıştım ve çok beğendim. Bu merkezi İstanbul’a getirme isteğim böyle ortaya çıktı ve Zekeriyaköy’de franchise şubemi açtım. Yoyoland Zekeriyaköy’de eğitmen olarak da çocuklarla bir aradayım.

Yoyoland nedir?

Yoyoland Çocuk Denge ve Koordinasyon Oyun Merkezi, çocukların kaba ve ince motor becerilerinin doğal yollardan gelişimlerini sağlayacak bir ortam yaratıyor. Oyun merkezimizde, tamamıyla sportif hareketlerin içinde olduğu oyun programları sayesinde çocuklarımızın denge ve el, göz, ayak koordinasyonlarının doğal olarak gelişmelerine yardımcı oluyoruz. Bunun dışında, çocuklar ileriki zamanlarda değişik spor kollarında daha aktif olabilmeleri için reaksiyon, oryantasyon, ritim ve ayrım yapma becerilerini de oynattığımız oyunlar ile geliştirebiliyorlar. Vücut dengesi bir insanın hayatında çok büyük bir rol oynuyor. Gerek profesyonel bir sporcu olmak için gerek daha sağlıklı bir beyine sahip olmak için denge becerisinin çocuk yaşta geliştirilmesi lazım. Günümüzde yapılan araştırmalar doğrultusun birçok bilim insanı insanların 5 duyu organının dışında vestibüler duyunun (denge ve koordinasyonun) da bir duyu olduğunu öne sürüyor.

Yoyoland Zekeriyaköy şubenizde çalışma sistemi nasıl?

Haftanın her günü açığız ve 09:00-18:00 saatleri arasında hizmet veriyoruz. Programlarımızı maksimum 8 çocuktan oluşan gruplarla 1 saat süreyle yapıyoruz. Her yaş grubunu ayrı ayrı gruplar halinde alıyoruz. Yaş sınırımız ise 6-12 aylık bebeklerimizle başlıyor ve 5-12 yaşa kadar da hizmet veriyoruz. Tanışma için gelen çocuklarla ilk deneme dersimizi ücretsiz olarak gerçekleştiriyoruz.

Çocukların spora başlama ve branşlaşma yaşı kaç olmalıdır?

Çocuklara 6 yaşa kadar branş eğitimi vermenin yanlış olduğunu düşünüyorum. Çünkü bazı aileler çocukları kendi istedikleri dalda branşlaştırmak istiyorlar. Ama çocuk belki o spor dalını istemeyebiliyor ya da yeteneğiyle vücut yapısı o spora uygun olmayabiliyor. O nedenle 6 yaşa kadar çocukların temel bir branş eğitimi almaktansa her branştan çalışma yapmasını uygun görüyoruz.

Peki, Yoyoland’in branşlaşmaya katkıları neler?

Yoyoland’de branşlaşmaya katkı sağlamak üzere kurulmuş bir sistemimiz var. Burada tenis, badminton, basketbol, voleybol ve jimnastik gibi her spor dalını kattığımız birer saatlik oyunlar ve parkurlar düzenliyoruz. Ailelere çocuklarının ileriki yaşlarda branşlaşmalarına katkı sağlayacak gözlem ve değerlendirmelerimizi sunuyoruz.  Örneğin bir çocuk voleybola gidiyor ama burada gösterdiği performanslarıyla tenise çok daha yatkın olduğunu görüyoruz. Yani ailelere geri bildirimler de yapabildiğimiz bir sistemimiz var.

Yoyoland, gelişim çağındaki çocuklara neler katıyor?

Günümüzde çocuklarımızı oyun oynamaları için maalesef sokağa rahatlıkla bırakamıyoruz. Bizler sokakta sek sek, birdirbir, yakar top, beş taş gibi birçok oyunu oynama imkânı bulmuş şanslı çocuklarız. Böylece kaba ve ince motor becerilerini geliştiriyorduk. Fakat devrimizde, çocuklarımız küçük yaşta bu tarz hareket kabiliyeti geliştirici oyunları sokaklarda oynama imkanları bulamamakla beraber teknolojinin esiri olmuş durumda. Çoğu ebeveynler çocuklarının saatlerce, i-pad veya bilgisayar gibi teknolojik araç ve gereçlerin başında hiç hareket etmeden zaman harcamalarına izin veriyor. Hareketsiz geçen tüm zaman bir çocuğun fiziksel yeteneklerinin ve becerilerinin körelmesine ve yok olmasına neden oluyor. Böyle bir sistemin içerisinde ne yazık ki çocuklar bizim jenerasyonumuzdaki kadar vücutlarını kullanamıyorlar ve fiziksel aktivite anlamında çok kısıtlılar. Yoyoland olarak biz de buradan yola çıktık. Çocuklarımıza burada hem oyun oynatıyoruz hem de onların fiziksel gelişimlerini destekliyoruz. Göz, ayak hedef koordinasyonlarını güçlendiriyoruz. Yoyoland çocuklara fiziksel anlamda bir katkısı olduğu gibi sosyalleşmelerini de sağlıyor. Ayrıca fiziksel anlamda gelişim sağlamaları özgüvenlerini de besliyor.

Çocuklarını sporda doğru destekleyebilmeleri için ebeveynlere neler tavsiye edersiniz?

Çocuklarını spora yönlendirecek ebeveynler için Yoyoland Çocuk Denge ve Koordinasyon Oyun Merkezi doğru adrestir. Çünkü çocuklar burada kendilerini keşfedebiliyorlar. Yönelecekleri spor branşını kesinlikle çocukların kendisinin seçmesi gerektiğine inanıyoruz. Çünkü sporcu bir çocuk yetiştirmek istiyorsak temelinde kesinlikle hareket eğitimi alınması gerekir. Spor dalını ailesinin yönlendirmesiyle yapan çocuk başarılı olsa dahi hep mutsuz olacaktır. Örneğin basketbolcu olup da aslında bale yapmak isteyen ve mutsuz olan çocuklar görüyoruz. Biz kendi istediğini daha severek yapan özgüvenli sporculara güçlü bir temel vermeyi istiyoruz. Kısacası Yoyoland Zekeriyaköy şubemizde çocukların kendilerini ve yeteneklerini keşfetmeleri, hareket edip kendilerini özgür hissetmeleri, sosyalleşmeleri ve aktivite yapabilmeleri için çok büyük bir fırsat sağlıyor.

Adres: Zekeriyaköy Garanti Koza Alışveriş Blok: 12 Çarşı Zekeriyaköy / Sarıyer

Tel: 0533 020 85 58

istanbulzekeriyakoy@yoyoland.com.tr

facebook & instagram: yoyoland_zekeriyakoy

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir