Kategoriler
Manşet Sağlık

Uluslar arası Rotary’den Çocuk Felci Farkındalık gününe destek

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

24 Ekim Dünya Çocuk Felci (Polio Plus) farkındalık günüdür. Türkiye’nin de içinde bulunduğu Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi, 21 Haziran 2002 tarihinde Türkiye’yi “Çocuk Felcinden Arınmış Bölge” ilan etmiştir. Bundan 35 yıl önce dünya üzerindeki en önemli hastalıklardan biri olan ve her yıl 300.000 in üzerinde çocuğun sakat kalmasına sebep olan bu amansız hastalık, bugün dünya üzerinden silinme ve yok olma aşamasında.

Bundan tam 34 yıl önce, 24 Ekim 1985 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü, Unicef, Uluslararası Rotary ve ABD Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezi işbirliği ile hayata geçen proje kapsamında, Çocuk Felci Hastalığının dünya üzerinden silinmesi için bir aşılama kampanyası projesi başlatılmıştır, çünkü bulaşıcı bir hastalık olan Çocuk Felcinin tedavisi yoktur. 1985 yılından bu güne değin Uluslararası Rotary, 122 ülkede 2,3 Milyondan fazla çocuğun Çocuk Felci Hastalığından korunması için, binlerce gönüllü ile 2,4 Milyar dolar katkıda bulundu. Çocuk Felci hastalığı bugün dünya üzerinde sadece Afganistan ve Pakistan’da çok az sayıda vaka olarak kaldı.

Dünyanın en acil insani sorunlarını çözmeye adanmış bir gönüllü ağını bir araya getiren Uluslararası Rotary, 218 ülkede 36.000 den fazla Rotary Kulübünün 1,2 Milyondan fazla üyesi ile Çocuk Felci Hastalığı’nı dünya üzerinden silmek için savaşıyor. Bu ulvi çalışmalarının Polio Plus ( Çocuk Felci ) hastalığı dünya üzerinden tamamen silinene kadar devam edeceğini ifade ediyorlar. İlk aşılama kampanyasının başladığı ilk günden, Çocuk Felcinin ülkemizden tamamı ile arınmasına kadar geçen sürede ve halen devam eden korunma çalışmalarında görev yapan Sağlık Bakanları ile Bakanlığın her kademedeki görevlileri, özverili, etkin ve başarılı çalışmaları dolayısıyla minnet ve şükran ile anılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir