Kategoriler
Manşet Röportaj

“Sarıyer’e gönül verdik”

SARİYERGAZETESİ.COM – RÖPORTAJ – RUKİYE AY

Ne kadar süredir genel sekreterlik görevindesiniz?

Sarıyer Kent Konseyi’nin 2012 tarihli seçimli genel kurulunda, Kent Konseyi genel sekreterliğine STK’lar tarafından önerilerek oybirliği ile göreve geldim. Bundan sonraki seçimlerde Kent Konseyi Başkanımızın önerisi ve yürütme kurulumuzun oybirliği ile göreve devam ettim. 7 senedir görevime ilk günkü heyecan ve üretme sevdası ile devam ediyorum. Bunda tabii ki Kent Konseyi Başkanımızın etkisi de çok büyük. Hiçbir faaliyet ya da proje yok ki kendisi olur vermesin. Çalışmalarımıza desteği yadsınamaz.

Sarıyer Kent Konseyi olarak neler yapıyorsunuz?

Sarıyer Kent Konseyi, diğer kent konseylerde de olduğu gibi İlçenin önceliklerine göre çalışmalar yapmaktadır. Nedir bu öncelikler derseniz? O İlçenin sorunları, ya da geliştirilmesi gereken tarafları,  sivil bir inisiyatif ile yani her görüşten bireyi çatısı altında toplayan Kent Konseyi bileşenleri ile, çözüm odaklı sonuçlar ortaya çıkarmak üzere çalışmaktadır. Öncelikle yerele, sonrasında toplumun geneline dokunmaya çalışıyoruz. Toplum için faydalı işler yapmaya çalışan, kendinden feragat ederek zamanını bu işlere ayıran, gönüllü insanların bir araya geldiği emek ve sabır isteyen bir yer aslında burası. Sabır ister diyorum çünkü öyle bir çalışma oluyor ki bazen onun sonucunu beklemek yıllar sürüyor. Örneğin; Balıkçılık ve Su Ürünleri Çalışma Grubumuz, uzun süredir ilçemizde balık pazarının açılması için yer gösterilmesi hususunda konuyla ilgili kurum ve kuruluşlarla birçok resmi yazışma ve görüşme yaptı. Sonucunu hala sabırla beklemekteyiz.

Gerçekleştirdiğiniz etkinlikler neler?

İlçemizin önceliklerine göre genel kurul kararı ile oluşturulan 13 çalışma grubumuz var. Her çalışma grubumuzun Başkanı öncülüğünde, çalışma grubunun altında üyelikler oluşturuluyor ve bu çalışma grubu kendi üyeleri ile kendi çalışma alanında bazen de diğer çalışma grupları ile ortak çalışmalar yürütüyorlar. Birçok etkinlik gerçekleştiriyoruz ve uzun zamandır görevde olduğum için burada tek tek faaliyetleri anlatmaya çalışırsam siz yazmaktan, okuyucu okumaktan sıkılacaktır eminim. Ben özetle son birkaçından bahsedeceğim. Çevre, Sağlık ve Hayvan Hakları Çalışma Grubumuz 3 yıldır Mahalle Muhtarlarımızın çağrısı ile o mahalleye giderek Alzheimer Hastalığı konusunda farkındalık semineri düzenliyor. Bu semineri tabii ki konusunda uzman doktorlarımız ve konu üzerinde faaliyet gösteren ilgili dernek ortaklığında gerçekleştiriyorlar. Senelerdir özellikle kadın ve genç girişimcileri destekleyici bilgilendirme toplantıları ve eğitimler düzenliyoruz. Geçen yıl ilk defa Yerel Kalkınma ve Girişimcilik Çalışma Grubumuz ile Sarıyer Girişimcilik Zirvesi’ni gerçekleştirdik. Tarihî Doku, Kentsel Dönüşüm, Turizm, Kültür ve Sanat ve Çalışma Grubumuz Sarıyer’in Tarihî Mahalleleri ile Buluşuyoruz – 7’den 77’ye toplantılarını düzenliyor. Mahalle sakinleri bu toplantılara yoğun ilgi gösteriyor. Her toplantıda bir mahallemizin tarihi, o mahalle içindeki bir toplantı salonunda konu hakkındaki bilgili kişiler tarafından anlatılıyor. Engelli Çalışma Grubu Başkanımızın öncülüğünde Basın Çalışma Grubumuz ortaklığında kazıklı yol balıkçı çarşısı ışıklarından karşıdan karşıya geçiş alanında özellikle görme engellilerin ve yaşlıların denize düşme tehlikesine karşı bu bölüme demir kenar korumalık yapımı için sosyal medya üzerinden bir çağrıda bulunduk. Kısa sürede sosyal medyada paylaşım arttı ve bu sayede bu alan güvenilir bir hale getirildi. Sivil Toplum Kuruluşlarımızın kurumsal kapasitelerini geliştirmek için Proje Döngüsü Yönetimi ve Paramı Yönetebiliyorum gibi birçok eğitim düzenliyoruz. 2018 yılında Avrupa Konseyi’nin 12 yıldızlı şehirler yani insan haklarına saygılı ve demokratik şehir unvanını Sarıyer’e kazandırmak üzere Fransa’da düzenlenen toplantılara katılım sağladık. Avrupa’dan birçok yerel yönetim ve STK temsilcisi katılırken, Türkiye’den de birçok Belediye katılım göstermişti. İlgili toplantıda tek Kent Konseyi katılımcısı bizdik çok mutlu ve gururluyuz Sarıyer’i, Kent Konseylerinin işleyişini hem orada tanıttık hem de 12 yıldızı ilçemize kazandırdık.

Sarıyer Kent Konseyi’nin kuruluş süreci nasıl gerçekleşti? Amaçları nelerdir?

Sarıyer Kent Konseyi 2006 yılında Kent Konseyleri yönetmeliğine uygun olarak 5393 sayılı Belediye Kanununun 76.ncı maddesine dayanılarak kuruldu. Kuruluşu sırasında benden önceki Genel Sekreterimiz vardı. Bu sürece kendisi daha hakim ancak tüm kent konseylerinde olduğu gibi kentin hak ve hukukunu koruyan, çevreye duyarlı, katılımcı, demokratik ve şeffaf çalışma esaslarına uygun şekilde faaliyetler göstermek üzere kurulmuştur. Kent Konseyleri, merkezi yönetimin, yerel yönetimin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve sivil toplumun ortaklık anlayışıyla, hemşerilik hukuku çerçevesinde buluştuğu; kentin kalkınma önceliklerinin, sorunlarının, vizyonlarının sürdürülebilir kalkınma ilkeleri temelinde belirlendiği, tartışıldığı, çözümlerin geliştirildiği ortak aklın esas olduğu demokratik yapılardır.

Sarıyer ilçe olarak sizce İstanbul’da nasıl bir yere sahiptir?

Sarıyer herkesin tabiri ile Boğazın incisidir. Çok renkli ve çok sesli ve bir o kadar da hoşgörü ve barış ortamının hakim olduğu insanların dayanışma içinde olduğu huzur veren bir semt. Turizm açısından da önemli bir konuma sahip. İstanbul’da hala nefes alan yerler var dedirtecek kadar değerli ormanlara sahip. Toprağı kıymetli çünkü hala o topraklara emek veren çiftçilerimiz var ve üretime devam ediliyor. Neden İstanbullunun gıda beklentisi Sarıyer’den karşılanmasın? Şüphesiz buradaki çiftçilerin desteklenmesi ve iyi uygulamalı tarım alanlarının da arttırılması gerekmekte. 15 km. kıyı şeridine sahip Sarıyer’de balıkçılık da önemlidir ve İstanbul’un balık ihtiyacının yüzde 40’ını ve Türkiye balıkçılığında balık üretiminin yüzde 30’unu sağlayan av filosuna sahip tek ilçe. Aynı zamanda, bildiğim kadarıyla 8 Su Ürünleri Kooperatifi ve 2 Balıkçı Derneğine sahip Türkiye’de tek ilçe.

Komisyonlarınız ve komisyon çalışmalarınız neler?        

Genel kurul ile belirlenen 13 çalışma grubumuz var. Bunlar;

BALIKÇILIK ve SU ÜRÜNLERİ ÇALIŞMA GRUBU

BASIN ve İLETİŞİM ÇALIŞMA GRUBU

ÇEVRE, SAĞLIK ve HAYVAN HAKLARI ÇALIŞMA GRUBU

DEMOKRASİ, İNSAN HAKLARI, TÜKETİCİ HAKLARI ve AZINLIKLAR, FARKLI İNANÇLAR ÇALIŞMA GRUBU

DOĞAL AFETLER, DEPREM ve ARAMA KURTARMA ÇALIŞMA GRUBU

EĞİTİM ÇALIŞMA GRUBU

ENGELLİLER ÇALIŞMA GRUBU

GECEKONDU, MÜLKİYET ve BARINMA HAKLARI, GÖÇ ve GÖÇMEN SORUNLARI ÇALIŞMA GRUBU

GENÇLİK ve SPOR ÇALIŞMA GRUBU

TARIM, HAYVANCILIK ÇALIŞMA GRUBU

TARİHİ DOKU, KENTSEL DÖNÜŞÜM, TURİZM, KÜLTÜR ve SANAT ÇALIŞMA

TRAFİK ve ULAŞIM ÇALIŞMA GRUBU

YEREL KALKINMA ve GİRİŞİMCİLİK ÇALIŞMA GRUBU

 

KÜBRA KÜÇÜKERDEN KOÇAN KİMDİR?

Orta ve lise öğrenimimi Bilfen Koleji’nde tamamladıktan sonra, 2005 yılında Yeditepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Siyaset Bilimi konusunda Galatasaray Üniversitesi’nden yüksek lisans derecemi aldım. İstanbul Üniversitesi’nde Sosyoloji Bölümü’nde okumaya devam ediyorum. 2010 yılında Sarıyer Belediyesi’nde Dış İlişkiler ve Protokol Uzmanı olarak başladığım görevime 2012 yılında AB ve DIŞ İlişkiler Koordinatörü olarak devam ederken aynı zamanda da STK’ların talebi üzerine Sarıyer Kent Konseyi’ne Genel Sekreter olarak önerildim. Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’nin, çeşitli Konsoloslukların ve Ulusal Ajansın duyurmuş olduğu ulusal ve uluslararası hibe çağrılarına projelerim ile başvuruda bulundum. Özellikle kadın, genç, tarım, girişimcilik, kardeş kent ilişkilerinin oluşturulması ve geliştirilmesi ve kooperatiflerin kurulumu temalarında projeler geliştirdim ve bunları başarı ile yürüttüm. Sosyal sorumluluk bilinci ile birçok dernek ve vakıfta üyeliklerimi ve çalışmalarımı sürdürmekteyim.  Bunlardan birinde 2009 yılında, “Siyaset Okulu Sertifika Programının” koordinatörlüğünü üstlenerek, üniversite öğrencisi gençleri akademisyenler, siyasiler ve bürokratlarla bir araya getirdim. Ayrıca, AB ve Stratejisi ve girişimcilik konularında birçok STK ve kamu kurum ve kuruluşlarına gönüllü danışmanlık vermekteyim.

Kent Konseyi Çalışma Gruplarında çalışmak isteyenler Sekretaryamızla kentkonseyisariyer@gmail.com üzerinden iletişime geçebilirler.

““Sarıyer’e gönül verdik”” için bir yanıt

Kübra Hanım 2010 yılında göreve başlamış fakat adını 2019 da duyduk. Sizlerin aracılıyla sormak istiyorum 9 yıldır Sarıyer için ne katma değer üretmiş ? Keşke kendini övmek yerine bunları anlatsaydı da halkımız da kendisine bi teşekkür etseydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir