Kategoriler
Manşet Röportaj

Kilyos Muhtar Adayı Yüksel Dalmış: “KİLYOS’A HAK ETTİĞİ DEĞERİ VERECEĞİM”

Sarıyer’in sevilen mahallelerinden Kilyos’a muhtar adayı olan Yüksel Dalmış, Sarıyer Gazetesi’ne projelerini anlattı. Dalmış, “Mart seçimlerinde Kilyoslu halkımızın karşısına daha güçlü, donanımlı bir ekiple ve halkın sevgisini almış kazanmış bir şekilde çıkacağız. Tabi takdir yine halkımızındır. Uygun gördükleri takdirde inşallah seçilirim” diye konuştu.

Dalmış İnşaat’ın sahibi olarak Kilyos’ta uzun yıllardır tanınan bir isimsiniz. Peki, muhtar adayı olmaya nasıl karar verdiniz?

Özellikle Kilyos halkının şahsıma yöneltmiş olduğu yoğun talep ve isteklerine duyarsız kalamazdım. Böyle bir talebim yoktu ancak vatandaşın yoğun talebi ve isteği üzerine aday olmaya karar verdim. Kilyos bence hak ettiği değeri bugüne kadar alamamış bir mahallemiz. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin “Kilyos” dediğiniz zaman gerek turizm gerek güzellikler anlamında adından bahsettiren bir mahallemiz olmasına rağmen hak ettiği değeri ne yazık ki alamadığını görüyoruz. Kilyos’a hak ettiği değeri vereceğim.

Sarıyer’in plajlarıyla dikkat çeken mahallelerinden birisi olan Kilyos’a ne gibi çalışmalarınız olacak?

Plajlarımız mavi bayrak alabilecek düzeyde bulunmaktadır. Ancak şu anda plajlarımıza giremiyoruz. Bununla ilgili olarak önümüzdeki süreçte biz bir AR-GE birimi oluşturduk. Kilyos halkının rahat bir şekilde denize girmesine imkan sağlamak amacıyla akıllı kart dediğimiz kartlara benzer şekilde ani manyetik kart tanımlaması yaparak Kilyoslu vatandaşlarımızın plaj işletme sahipleriyle de gerekli koordineyi kurduktan sonra girişlerine imkan sağlayacak bir çalışmamız var. Bu çalışmamızın da sonlanması durumunda bunu paylaşacağız. Kilyoslular denize girememekten çok şikayetçiler ve bu birinci talebi kesinlikle karşılayacağız.

Kuzey Marmara Otoyolu’nun açılmasından sonra Kilyos’ta neler değişti?

Kuzey Marmara Otoyolu’nun açılmasından sonra bölge bir cazibe merkezi haline geldi diyebilirim. İstanbul’un neresinden gelirseniz gelin 10-15 dakika içerisinde Kilyos gişelerden hemen Kilyos’tasınız. Bu durum beraberinde çeşitli sorunlar getirmeye başladı. Bölgemizde özellikle geçen seneye kadar çok miktarda evden hırsızlıklar oluyordu. Jandarmamız özellikle bu dönem içerisinde karakol komutanlığının değişmesiyle yaptığı çalışmalar ve mücadeleler sonucunda ciddi anlamda hırsızlık olaylarını azalttılar. Ancak bizim onlara destek olmamız gerektiğini düşünüyorum.

Kilyos’a mobese kamera sistemi kurulacak mı? Bununla ilgili neler söylersiniz?

Kilyos’ta mobese kamera sistemi bulunmamakta. Yan tarafımızda bulunan Demirciköy Mahallesi’nde vatandaşların birlikteliği, muhtarın ve Çevre Derneği’nin öncülüğü sayesinde orada plaka tanıma sistemi taktırılmak suretiyle oradaki olayların büyük bir bölümünün önüne geçilmiş vaziyettedir. Komuta sistemi de jandarma tarafından izleniyor. Bu sistemin aynısını Kilyos’a da getirmeyi hedefliyoruz. Plaka tanıma sistemi ve mobese sistemini getireceğiz. Kilyos’un içerisine 24 saat içerisinde kim giriyor kim çıkıyor herhangi bir olay olduğu zaman kolluk güçlerimize yardımcı olabilecek şekilde, insanların kendisini emniyetli bir bölgede hissedebilecekleri bir alan yaratmaya çalışacağız. Bu da projelerimden en önemlisidir.

Kilyos yaz aylarında plajlarıyla da yoğunluk yaşanan bir ilçe oluyor. Peki, sağlık açısından yaşanabilecek sorunlar için neler yapacaksınız?

Bakanlık ve müsteşarlık nezdinde sağ olsunlar bizi seven büyüklerimiz ve girmiş olduğumuz koordine neticesinde çalışmalarımız olacak. Yazın Kilyos’un turizm bölgesi olması sebebiyle özellikle beach clublarda çeşitli darp diğer olaylar, evde rahatsızlanmalar (kalp krizi geçirme) tansiyonun ölçülmesi gibi sağlıkla ilgili sorunlara müdahale etmede ani bir müdahale etme ekibi Kilyos’ta bulunmamakta. Halbuki Kilyos sahil kesimindeki mahallelerin merkezi konumunda bulunuyor. İnsanlarımız buradan Sarıyer’e kadar gidip gelmeleri ciddi bir zaman kaybına neden oluyor. Hele bir de trafiğe takılırsanız daha da bir mağduriyet söz konusu oluyor. Bu anlamda Kilyos Sağlık Ocağı’nı 24 saat esasına göre çalıştırabilecek bir düzeni ve yapıyı bakanlık nezdindeki büyüklerimizle paylaştık. Bu teklifimize sıcak da baktılar. 112 komuta birimini de yine aynı şekilde buraya getirip en ufak bir sağlık talebinde 112’lerin bu merkezden yönlenmesini önümüzdeki süreçte gerçekleştireceğiz.

Kilyos’ta yaşayan halkın plajları kullanmakta sıkıntılar yaşadıklarını duyuyoruz. Bu anlamda muhtar olursanız ne yapmayı planlıyorsunuz?

Evet, Kilyos’ta yazın özellikle insanlar denize girmek için piknik yapmak için bu bölgelerimizi tercih ediyorlar. Ancak plaja girmek istediğiniz zaman dışarıdan herhangi bir malzeme getiremezsiniz. Giriş ücretleri özellikle çok yüksek miktarda aileniz ve çocuklarınızla birlikte piknik yapmak istediğiniz zaman bir alan bulunmamakta. Hem burada yaşayan halk hem de dışarıdan gelen vatandaşların bunun sıkıntısını yaşadığını görüyorum. Her yerde bir ticaret kastı oluşmaya başlamış. Bunun önüne geçmek için de Kilyos’un üst tarafında belirlemiş ve planlı projesini tamamlamış olduğumuz bir mesire alanının yapılarak vatandaşımızın hizmetine sunulmasını amaçlamaktayım. Buraya vatandaşımız 24 saat esasına göre gelecek piknik masalarını açarak mangalını yapabileceği alanları yaratacağız. Hem kışlık hem de yazlık olacak şekilde bir dizayn etmek suretiyle denizi görecek bir alanda bir mesire alanı yaratmayı hedefliyoruz. Bu şekilde vatandaşımıza bir nefes alma fırsatı yaratmayı hedefliyoruz. Doğa yürüyüş alanları da yapacağız. Ormanlık bir bölgede bulunmaktayız. Ancak sadece sahil bandında yürüyüş alanları mevcut. Ormanlık kesimlerde yürüyüş alanları yaratıp ormanlık bölgelerde gezintilerine imkan sağlayacak bir parkuru da burada oluşturacağız. Bununla ilgili de çalışmalarımız sürüyor. Bisikletle gezintiye de imkan sağlamak maksadıyla yine belediyemizle gerekli irtibatı sağlayıp akıllı kartlarla tanımlatarak vatandaşın bisiklete binme ihtiyacını karşılamak istiyorum. Böyle bir parkuru da Kilyos’un içerisinde hizmete sunmayı planlıyoruz.

Kilyos’un en büyük sorunlarının başında ne geliyor?

Bizim en büyük sorunlarımızdan bir tanesi güvenlik sorunudur. Kilyos karakolumuz daha önceden burada faaldi. Bu karakol geçmişten kaynaklı olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi. Bununla ilgili olarak yapmış olduğum girişimler sonucu Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan İçişleri Bakanlığı’na devrini sağladık. Bunu da gururla ifade etmek istiyorum. Karakolun fizibilite çalışması yapıldı. Tadilat sürecinde nelerin yapılması gerektiğiyle ilgili olarak fikirlerimizi ve düşüncelerimizi ilgili birimlerle paylaştık. Önümüzdeki sezon içerisinde büyük bir ihtimalle ihale süreci sonlanmış ve karakolumuz da Kilyosluların kullanabileceği bir pozisyona gelmiş olacak.

Kilyos sokaklarında oldukça fazla sokak hayvanı var. Bunun için de bir çalışmanız olacak mı?

Evet, vatandaşlarımız sabahları sahil bandında veya Kilyos’un içerisinde yürümek istediği zaman sokak hayvanlarımızın saldırısına maruz kalıyor. Biz hayvan sever vatandaşlarımızı da rencide etmeden sokak hayvanlarına güvenli yaşam alanları yaratmak suretiyle beslenmesini sağlayarak kontrollü bir bölgede bakmayı hedefliyoruz. Aç olan hayvanlarımız bu şekilde mahallenin içerisine inmemiş ve insanlarımıza saldırmamış olacak. Hayvan sever vatandaşlarımız da hayvanların bakımını veya görmek istedikleri hayvanları da o bölgede serbest bir alanda görebilme, besleyebilme, sevebilme imkanına sahip olacaklar. O hayvanlarımıza da hak ettiği değeri bu şekilde verebileceğimizi düşünüyorum. Hem hayvan sever vatandaşlarımızı incitmemiş olacağız hem de hayvanlardan korkan vatandaşımızı da bir nevi daha güvenli daha hayvan sever bir hale sokabilmek amacıyla böyle bir de çalışmamız var. Bunu da önümüzdeki süreçte inşallah İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Sarıyer Belediyesi’yle koordineli bir şekilde yürüteceğiz.

Kilyos Spor Kulübü’nü uzun yıllardır maddi ve manevi olarak destekliyorsunuz. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Kilyos Spor Kulübü, Kilyos’un önemli değerleri arasında yer alıyor. Gençlerimizin spora yönelmesi beni mutlu ediyor. Kilyos’ta uzun yıllardır sürdürdüğüm Dalmış İnşaat firmamla tanınıyorum. Spora ve sanata değer veriyorum. Bu anlamda Kilyos Spor Kulübü’ne desteklerim sürecektir.

Mahallenizde yaşayan işsiz vatandaşlara yönelik ne gibi çalışmalarınız olacak?

İş arayan üniversite ya da lise mezunu olan evlatlarımıza iş imkanı yaratabilmek amacıyla farklı çalışmalarımız olacak. Gerek işletmelerle görüşmek gerek İstanbul’un çeşitli yerlerinde organize sanayi bölgelerindeki yönetimlerle istişareye girerek bölgemizdeki gençlerimizin de iş sahibi olabilmelerine imkan sağlamak için bir çalışma yapmayı önümüzdeki süreçte hedefliyorum.

Kilyos’un turizm açısından en değerli yapısı olan Kilyos Kalesi için neler söylersiniz?

Kilyos Kalesi, Kilyos’un turizm anlamında en büyük servetlerimizden bir tanesidir. Ancak ne yazık ki burası atıl bir vaziyette duruyor. Hem dışarıdan hem de köyümüzün gençleri olsun akşamları orada kontrolsüz bir şekilde gidip eğlenmekteler. Ancak buraya yapacağımız müracaatlarla Kültür ve Turizm Bakanlığı ile gerekli koordineyi kurduktan sonra restorasyon çalışması yapıp daha güzel bir yer haline getirmeyi amaçlıyorum. İnsanların daha rahat gidip oturup dinlenip manzarayı izleyip mekansal bir yapıya dönüştürmek istiyoruz. Yanında da karakolumuz olacağından dolayı emniyetli bir bölge oluşmuş olacak. Kilyos Kalesi’ni önümüzdeki süreçte canlandırmayı düşünüyoruz. Ayrıca köyümüzün iptal olan ve kullanılamayan çeşmelerinin tadilatlarının yapılarak tekrar kullanıma açılmasını sağlayacağım.

Eğer Kilyos’ta muhtar olarak seçilirseniz şimdiden neler söylemek istersiniz?

Önümüzdeki süreçte anlattığım gibi güzel çalışmalar yapabilmek için hedeflerim ve girişimlerim var. AR-GE birimi kurduk. Bu birim tarafından Kilyoslu vatandaşlarımızın kapıları çalınmak suretiyle talepleri istekleri doğrultusunda biz bu adaylık sürecini iyi bir şekilde şekillendireceğiz. Mart seçimlerinde Kilyoslu halkımızın karşısına daha güçlü, donanımlı bir ekiple ve halkın sevgisini almış kazanmış bir şekilde çıkacağız. Tabi takdir yine halkımızındır. Uygun gördükleri takdirde inşallah seçilirim. Ben şimdiden muhtarlığa adaylığını koyan tüm arkadaşlarıma bu süreçte canı gönülden başarılar diliyorum. Netice itibariyle bu bir yarıştır. Hak eden kazansın diyorum.

YÜKSEL DALMIŞ KİMDİR?

1965 yılında Ordu’da doğdu. Aslen Ordulu olan Yüksel Dalmış 38 yıldır Kilyos’ta yaşıyor. Dalmış İnşaat olarak inşaat sektöründe 15 yıldır başarılı çalışmalarını yürütüyor. 3 çocuk babası olan Dalmış’ın bir oğlu ve iki kızı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir