Kategoriler
Manşet Röportaj

Kadın esnafların başarı yolculuğu

SARİYERGAZETESİ.COM – RÖPORTAJ

Her biri kendi alanlarında çıktıkları mücadele dolu yolculukta hiç yılmadan adım adım ilerleyip emek vererek seslerini duyurdular. Yaşamlarını kendi emekleriyle kazanan ve hayatlarına yön veren bu üretken kadınlar başarılı olmak isteyen herkese örnek olacaklar…

ESRA GÜR

“Şimdi en sevdiğim işi yapıyorum”

12 yaşında baklava açarak başladım, mutfak aşkı öyle başladı… Tam 12 yıldır da evimden çalıştım. Şimdi Rumelikavağı’ndaki kendi dükkanım Alaçatı Cafe’de lezzetlerimi sunmaya devam etmekteyim. “Yapamazsın” diyenlere karşı büyük başarı!… Benim için olmaz diye bir şey yok. Bana çok engel oldular. Hatta moralimi bozanlar da oldu “yapamazsın beceremezsin” diye ama ben kimseyi dinlemedim. Şimdi en sevdiğim işi yapıyorum.

SEVDA KARABUNAR

“Mücadelemden hiç vazgeçmedim”

Çalışma hayatına 11 yaşında başlamak zorunda kaldım. İlk tekstil firmalarıyla başladım. Erken yaşta evlenip 3 çocuk büyütürken aynı zamanda ev ekonomisine yardımcı olmak için temizlik işlerinde de çalıştı. Çocukluk hayalim olan aşçı olabilmek için çok çaba sarf ettim. Ama yılmadım ve hiç vazgeçmedim.  2018 yılında Onur Topçu’nun TV 8’de sunmuş olduğu “Yemekteyiz” programına katılıp birincilik aldım. Bu benim için büyük bir başarıydı. Artık Atatürk Oto Sanayi Sitesi’nde otomobil sektörünün en tanınan firmalarından biri olan MTC – Magic Toouch Center’da yaklaşık 100 kişilik bir ekibe şef aşçı olarak her gün yemek hazırlıyorum. Mücadelemden hiç vazgeçmedim.

ESİN AKYÜZ

“Kendimi birçok alanda geliştirdim”

1970 yılında İstanbul’da doğdum. Evli ve iki çocuk sahibiyim. İlkokulu Almanya’da, liseyi İstanbul Fatih Vatan Lisesi’nde okudum. Anadolu Üniversitesi’nde 2 yıl yönetim ve organizasyon okudum. Çalışma hayatım liseyi bitirdikten hemen sonra başladı. Bir reklam şirketinde 4 yıl medya yardımcısı olarak çalıştım. Daha sonra bir hayvan sağlığı merkezinde yine yönetici olarak çalıştım. Burada eşimle tanışıp kendi işyerimizi kurduk ve orada da yönetici olarak çalıştım. 2002 yılında ilk kez anne oldum ve çocuklarımı büyüttükten sonra kişisel gelişim kurslarına katılarak kendimi birçok alanda geliştirdim. Bunlar İngilizce, tiyatro, stilistlik ve piyano kurslarıydı. “Boğaziçimalikaneleri” sitesinin yönetimine seçilerek borçta olan siteyi kara geçirdim. Aralık 2018’de emekli oldum. Fakat 2012 yılında kendi işimi kurmam gerektiğini düşündüm ve halen devam eden Omaş Es Gayrimenkul şirketini kurdum profesyonel şeklinde çalışmaya devam etmekteyim. Ayrıca eşimin Tarabya’da devraldığı hayvan sağlığı polikliniğinde yöneticiyim. İyi Parti Zekeriyaköy mahalle başkanlığını da sürdürüyorum.

TEZGÜL GÖKTAŞ – TÜRKAN ÖCALAN

“Çalışan kadınlar mutludur ve etrafına mutluluk verir”

İkimiz de tekstil sektöründen emekliyiz. Ailelerimiz için mücadele ederek hayata tutunan iki Sarıyerli kadınız. Uzun süredir Sarıyerli kadınlara çok keyifli gezi turları düzenliyoruz. Bu gezileri Türkan’ın kayınvalidesi sevgili Leyla Öcalan’dan devraldık. Mahallenin sevilen isimlerinden “Leyla teyzeyi” Sarıyerli kadınlar çok iyi tanırlardı. Çalışan ve üreten kadınlar mutludur ve etrafına da mutluluk verir. Sloganımız #yaşadığınyerisev

GÜLDEHEN KAHYAOĞLU

“Sigortacılıkta güven en önemli noktadır”

1998 yılında Halk Yaşam Şirketi’nde iş hayatına başladım. Aynı şirkette 21 yıldan beri görev yapıyorum. 21 yıl boyunca şirketimizde isim değişikliği oldu. En son Yapıkredi Sigorta Allianz ile birleşti. Şirkette yönetici olarak görev yaptım. 2004 yılında da kendi Allianz Sigorta acenteliği kurdum. Doğma büyüme Sarıyer miyim. Sigorta sektörü kendi içinde çok dinamiktir. Dolayısıyla bu sektörde kendinizi değişen şartlara göre yenilemeniz gerekir. Risk satın alıyorsunuz ve buna karşılık olarak da iyi hizmet vermeniz çok önemli. Güven en önemli noktadır. Risk anında satın alamayacağınız tek şey sigortadır.

GÜLHAN KARATAŞ

“Mesleğime aşığım ve hayatımı adadım”

9 Şubat 1974’te Malatya’da doğdum. Babam memurdu dolayısıyla tayinleri sebebiyle il değiştiriyorduk. Malatya’da başladığım orta öğrenimimi tamamlayamadan okulu bıraktığım için mesleki kariyerimdeki ilk adımımı da 13 yaşında attım. Kuaförlükte ustalarımız oldukça sert ve disiplinliydiler. Öğrenmek için oldukça çaba sarf etmek gerekiyordu. Farkı şehirlerde bir kaç yıl çalıştıktan sonra ailemle beraber İstanbul’a geldim ve Sarıyer’e yerleştik. Sarıyer’de bir kuaförde yaklaşık 15 yıl çalıştıktan kısa bir süre sonra 2005’te kurucusu olduğum Belizza Güzellik Salonu’nu açtım.  Bu yıl 14. yılımızı kutluyoruz. Ben ise aşık olduğum ve hayatımı adadığım mesleğimdeki 32.yılımı doldurmanın ayrı bir sevinci içindeyim.

YASEMİN KAYMAKÇI

“Kendimle gurur duyuyorum”

Lise mezuniyetinden sonra evlenip iki çocuk sahibi oldum. 51 yıldır Sarıyer Boğaziçi Yufkacısı olarak var olan baba mesleği dükkanımızda ev ekonomisine katkıda bulunmak için çalışmaya başladım. Tabi ki bu iş benim için bir aşktı. Bir değişiklik yapmak istedim. Herkesin karşı çıkması ve olmaz demelerine rağmen inatla vazgeçmedim. Artık tam 10 yıldır aktif olarak babadan kalma işyerimize de yenilikler getirerek Yasemin’in ev börekleriyle ve leziz dolmalarımızla tüm Sarıyer’in özel gün davetlerine hizmet ediyorum. İşimizi büyüttüm ve iki yeni yer daha açarak daha iyi hizmet ediyoruz. Bunu başarmak zor oldu ama yılmadım ve kendimle gurur duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir