Kategoriler
Manşet Sağlık

Bilinçli Sedasyon nedir?

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Diş hekimliği tedavilerinden korkan kişiler diş hekimi koltuğunda genellikle gergin, korkulu ve aşırı derecede endişelidirler. Bu durum hem onlar hem de tedaviyi yapacak diş hekimi için bir dezavantajdır. Tüm dünyada endişeli ve korkan hastalar için uygulanmakta olan “Bilinçli Sedasyon” etkin bir yöntemdir.

Bilinçli Sedasyon nedir?

Bilinçli Sedasyon, Nitroz Oksit gazının solunmasıyla sakinleştirici etki veren, korku ve kaygıyı ortadan kaldıran bir sistemdir. Bu sistem genel anestezi değildir. Hasta hekimden aldığı komutları yerine getirir. Diş hekimi hastadan ağzını açması istediğinde hasta bunu kolaylıkla yapar.

Kullanım alanları;

– Diş Hekimi korkusu bulunan yetişkinler

– Bulantı/kusma refleksi olan hastalar

– Fiziksel, zihinsel engelli hastalar

Nitroz Oksit solunmaya başladıktan kısa bir süre sonra hastanın endişeleri hızla ortadan kalkar. Stresi bir anda rahatlamaya dönüşür. Nitroz Oksit akışı kesildikten sonra sadece 3 ile 5 dakika içinde vücuttan yine solunum yoluyla uzaklaşır ve hasta günlük aktivitelerine aynen devam edebilir. Çalışanlar için öğle tatilinde bile uygulanabilir. Refakatçi gerektirmez. Uygulamadan sonra araç kullanılmasında sakınca yoktur.

Nitroz Oksit nedir?

Solunduğunda korku ve kaygıları ortadan kaldıran, sakinleştirici etki yaratan bir gazdır. Gülme gazı olarak bilinen bu gaz, dünyada özellikle ABD ve Avrupa’da başta diş hekimliği olmak üzere birçok medikal alanda yaygın olarak uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Nitroz Oksit güvenli midir?

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda KESİNLİKLE güvenilirdir. Toksik etkisi yoktur ve kullanımdan sonra çok kısa bir sürede hiçbir etki bırakmadan vücuttan uzaklaşır.

Bilinçli Sedasyonun avantajları nelerdir?

  1.  Hasta açısından rahat ve güvenli bir ortam yaratması yanında, korku hissini tamamen giderir, anksiyeteyi ortadan kaldırır.
  1. Ağrı eşiğini yükselterek ağrıyı hissetmemenizi sağlar.
  2. Diş hekimi stresinin ortadan kaldırılması ve istenmeyen reflekslerin önlenmesi ile hekim açısından son derece rahat bir çalışma ortamı sağlar.
  3. Bazı kalp hastaları ve yüksek tansiyonlu hastalarda lokal anestezi ortamının daha rahat tolere edilmesini sağlar.

Uygulama esnasında kendinizi nasıl hissedeceksiniz?

“Azot-Protoksit” uygulanırken hoş güzel aromalı bir koku hissedecek ve nefes almaya devam ettikçe rahatlamaya başlayacaksınız. Bu rahatlama kişiden kişiye değişiklik gösterse de genel olarak; parmak uçlarınızda, ellerinizde ve bacaklarınızda karıncalanma, ağız çevresinde uyuşukluk ve tüm bedeninizde genel bir rahatlama hissedeceksiniz. Hissedeceğiniz bu olumlu değişim, diş tedavilerini daha kolay yaptırmanızı ve tedavi süresince diş hekimine yardımcı olmanızı sağlayacaktır.

Sedasyon güvenli midir?

Sedasyon, hem erişkinlerde hem de çocuklarda son derece güvenli olarak kullanılabilmektedir. Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Diş tedavisi işleminin süresine göre ek dozlar verilebilir. Tek seansta birçok diş tedavisini yapmak mümkündür (çekimler, dolgular gibi) işlem bittikten yarım saat sonra hasta evine gidebilecek duruma gelir. Uygun hastalara yapılan sedasyon, hastaya ve hekime sağladığı avantajlar düşünüldüğünde, harcanan emek ve zamanın buna değer olduğu görülmektedir.

Sedasyon ile neler sağlanır?

  1. Hasta açısından rahat ve güvenli bir ortam yaratması yanında, korku hissini tamamen giderir, anksiyeteyi ortadan kaldırır.
  2. Ağrı eşiğini yükselterek ağrıyı hissetmemenizi sağlar.
  3. Diş hekimi stresinin ortadan kaldırılması ve istenmeyen reflekslerin önlenmesi ile hekim açısından son derece rahat bir çalışma ortamı sağlar.
  4. Özellikle korkuya eğilimli çocukların belleklerinde derin izler bırakacak psikolojik travmaları engeller.
  5. Bazı kalp hastaları ve yüksek tansiyonlu hastalarda lokal anestezi ortamının daha rahat tolere edilmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir