Kategoriler
Manşet Röportaj

Altay Unan: “Mecliste spor camiasının temsilcisi olacağım”

SARİYERGAZETESİ.COM – RUKİYE AY – RÖPORTAJ

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

2 Nisan 1961 senesinde Sarıyer’de doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Sarıyer’de yaptım. Lise eğitimimi Özel Şişli Terakki Lisesi’nden 1978 senesinde mezun olarak tamamladım. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’nü 1984 senesinde bitirdim. Spora ilk olarak atletizmle başladım. İlkokullar arası engelli ve uzun atlama İstanbul şampiyonluğum var.  1977 senesinde Sarıyer Genç Futbol Takımı’nda futbola başladım. 3 defa genç milli oldum. 1981-1982 sezonunda Sarıyer Futbol takımını Süper Lig’e çıkaran kadroda da görev aldım. Daha sonra Süper Lig’te uzun yıllar oynadım. Sırasıyla 1.Lig’te Eyüp ve Kasımpaşa’da da spor hayatıma devam ettim. Kasımpaşa’yı da 1989’da bir üst lige çıkaran kadroda da vardım. Hem alaylı hem mektepli spora gönül vermiş birisi olarak çocuklarımızın sosyal sorumluluk projelerinde futbol ve spor eğitiminin yanında pedagojik eğitime de çok önem veren biriyim. Fenerbahçe Spor Okulları’nın Sarıyer Bölge Koordinatörlüğü’nü yapıyorum. Yıldız Kanaryalar Spor Kulübü nün Derneği’nin de kurucusuyum. Liglerde oynayan çok sayıda lisanslı çocuğumuz var.

Siyasete girmeye nasıl karar verdiniz?

Ben siyaseti birinci planda düşünen bir insan değildim. Çünkü spor adamıydım ve siyasetçi olur muydum olamaz mıydım… Ama sevgili çocukluk arkadaşım AK Parti Sarıyer Belediye Başkan Adayı Salih Bayraktar’ın bir akşam beni arayıp konuşmak istemesiyle meclis üyeliği sürecim başladı. Spor projelerinin çok olduğunu söyledi. Sarıyer için olan tüm projeleri çok çok beğendim ve projelerin içinde olmak için kendisiyle konuştum. Kendisine son derece güvendiğim, iyi tanıdığım ve projelerinin de Sarıyer’in geleceği için buradayım. Burada amaç sadece şu; Sarıyer’in huzurlu bir ortamı oluşturan artı bütün problemleri çözülmüş bir ilçe haline getirmek istiyoruz. Amaç budur.

Meclis üyesi olduğunuzda Sarıyer için ne gibi çalışmalar yapacaksınız?

Sarıyer için buradayız. Sarıyer için sporla ilgili çok sayıda proje var. Bu projelerin 5 sene içerisinde gerçekleşmesi için inşallah belediye seçimini AK Parti olarak alırız. Bu projeleri sırasıyla da sayabilirim. Sarıyer Stat Projesi, FSM-Baltalimanı-Emirgan Spor Tesisleri, İstinye-Yeniköy-Reşitpaşa Spor Tesisleri. Sadece futbol sahası değil orada dinlenme salonları, voleybol ve basketbol sahaları olan tesislerden bahsediliyor. Çocukların okuldan çıktıktan sonra rahat ve güvenli bir ortamda vakit geçirebilecekler. Ferahevler’de Yüzme Havuzu, Ayazağa’da Kapalı Spor Salonu Tesisi ve Stadyum Projesi, Zekeriyaköy’de Buz Pateni Tesisi, Su Sporları Tesisleri ve mahallelerin merkezinde kültür merkezleri. Spor Kültür Merkezleri’nde voleybol, basketbol, jimnastik ve eskrim dallarına kadar birçok alanda iş görecek tesisler olacak. Bunların gerçekleşmesi ve inşası, Sarıyerli gençlerimiz için çok önemlidir. Ben de bunun içerisinde olmak için buradayım. AK Parti Sarıyer Belediye Başkan Adayımız Salih Bayraktar’a son derece güveniyorum. Bunların oluşması ve yapılmasında da güçlü bir şekilde bu projelerin gerçekleşeceğine inanıyorum.

Sporun içinden gelen bir isim olarak sizce Sarıyer’de amatör spor kulüplerinin sorunları nelerdir?

Sarıyer’de amatör spor kulüplerinin maddi problemleri var. Belediyelerin verdiği katılım paralarıyla bu işler tabi ki zor döner. Sarıyer’de 30’a yakın amatör ve 1 tane profesyonel takımımız var. Amatör kulüplerden 22 si faaliyetlerini sürdürüyor. Amatör kulüplerin, soğutucuları, su giderleri, ulaşımları, malzeme ve maddi problemleri en başta gelenlerdir. Tesis ve antrenman sahaları çok önemlidir. Ne kadar çok antrenman sahası yapılırsa o kadar sporcumuz hem ulaşımları hem de çalışmaları kriterlere daha uygun olacaktır. Şöyle düşünün takımlar bir sahayı ikiye üçe bölüyorlar. Yani takımlar burada futbol antrenmanı, çeşitli spor dallarında çalışmalar yapıyor. Bunların sporcularımıza getirisini düşünün. Yani sahaya tam yayılmamak, sahada tam parselleyememek, bunlar birçok negatif pozisyonlar doğuruyor. Tabi ki saha fazlalaşınca çocuklarımız daha iyi çalışacak. Ne kadar çok yerde olursa da ulaşımlarıyla da daha kaliteli alanlarda, daha kaliteli tesislerde antrenman yapacaklar. Geleceğimiz daha aydınlık pozisyonlara bürünmüş olacak.

Peki; Sarıyer’de bir sporcu olarak siyasete girmenizin artıları ve eksileri neler oldu bu süreçte?

Artısı olacağı gibi eksisi olacağını da düşündüm fakat gördüğüm kadarıyla şu ana kadar bana 2-3 bine yakın tebrik geldi. Şaşıranlar da oldu tebrik edenler de oldu. Çok sevinenler de oldu. Çok az bir kesimden tepki geldi. Biz Sarıyer’in çocuğu olarak bu iş için elimizi taşın altına sokarız. Sen yapmayacaksın, ben yapmayacağım peki kim yapacak… Kim taşın altına elini sokacak. Tabi ki bu işi bilenlerin işin içinde olması gerektiğini düşündüğüm için böyle bir karar aldım. Salih Bayraktar’a güvendiğim için buradayım. İnsanların görüşleri ve ideolojileri farklı olabilir. Sarıyer’deki bu seçimin önemli konusu ana maddesi şu; ideolojiyi, kişileri, partiyi bir kenara bırakacaksın ve Sarıyer için hayırlısı neyse onu yapacaksın. Sarıyer’e hizmet yapacak bir partiyi ve kişiyi seçmek gerektiğini düşünüyorum. Salih Bayraktar spor adına işi iyi bilenlerle yola çıktı. Tevazu göstermeye gerek yok. Her şeyi zamanla göreceğiz.

Sizce Sarıyer’in genel olarak sorunları nelerdir?

Sarıyer’de şimdiye kadar verilen vaatler hiç yerine gelmedi. Sarıyer’in en önemli sorunları ulaşımdır. Bence Sarıyer metro, metrobüs ve tünel projeleriyle bunları kısmen de olsa belediye başkanı olmadan Salih Bayraktar bu projelerde çok etkin oldu. Tabi ki sağlık çok önemli bir konudur. Sarıyer’de donanımlı bir hastanemiz yoktu. Salih Bayraktar AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı döneminde Çayırbaşı’nda Sarıyer Hamidiye Etfal Hastanesi ve Cumhuriyet Mahallesi’nde Ağız Diş Sağlığı Merkezi projelerini hayata geçirdi. Sarıyer’de ticaret ve balıkçılık çok önemlidir. Çayırbaşı-Büyükdere arasında balıkçılar için çok önemli bir Pazar yapılacak. Sarıyer’deki balıkçılık canlanacak. Rumelikavağı’nda açılacak olan denizcilik müzesiyle Sarıyer’in kültürel yapısına da bir değer katılmış olacak. Sarıyer balık, börek ve muhallebisiyle meşhurdur. Sarıyer’de AK Parti Sarıyer Belediye Başkan Adayı Salih Bayraktar’ın projeleri gerçekleştiğinde ticaret canlanacak. Ticaretin canlanmasıyla birlikte ekonomi de hızlanacak. Böylece Sarıyer’de işsizlik de ortadan kalkmış olacak. Özellikle spor projeleri çok önemlidir. Sarıyer’i bilim ve teknoloji merkezi haline getireceğiz. Sarıyer’de eğitim, turizm ve kültür sanat alanında çok ciddi adımlar atılacak. Tüm projeler sistemli bir şekilde hayata geçirilerek gerçekleştirilecek. Düşünün ki bir tarafta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bir tarafta AK Parti Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Sayın Binali Yıldırım ve bir tarafta da AK Parti Sarıyer Belediye Başkanı Adayı Salih Bayraktar var. Bu üç ismin bir araya gelmesiyle projeler nasıl gerçekleşir düşünebiliyor musunuz? Sarıyer müthiş bir ilçe olur. Sarıyer İstanbul’un ve Türkiye’nin en önemli ilçelerinden birisidir. Ama geriye dönüp geçen son 10 seneye baktığımızda hizmet alamadığımızı herkes görebilir. Biz Sarıyerli olarak artık hizmet almak istiyoruz. Ben ya da bir başkası meclis üyesi olmuş hiç önemli değil ama taşın altına elini sokarak hizmeti buraya getirecek güçlerle birlikte doğru yolda olmak gerekiyor.

AK Parti’nin Sarıyer için yaptığı en önemli proje nedir?

AK Parti’nin Sarıyer için yaptığı en önemli proje İmar Barışı Kanunu’nun çıkmasıdır. Bu Sarıyerliler için çok önemli bir projedir. İmar Barışı Kanunu’nun yasalaşması hepimizin bildiği gibi Salih Bayraktar’ın girişimleriyle oldu. Binali Yıldırım’ın da Sarıyer’e gelip bunu açıklamasıyla da projeler çok güzel taçlanmış oldu. İnsan mantığını kullanmalıdır. Evlerimizde tapularımız yok. İnsanlar ideoloji, kişi ve parti gözetmeksizin Sarıyer için oy vermelidir. Biz Sarıyer’in öz çocuğuyuz ve 4 kuşaktır burada yaşıyorum. Salih Bayraktar da Sarıyer’in öz çocuğudur hatta biz birlikte büyüdük. Bizim Sarıyer’e yanlış yapma lüksümüz yok. Daha önce de belirttiğim gibi Sarıyer’in öz çocuğu olmak Sarıyer sevdalısı olmaktır. Yani belediye olarak Sarıyer’de herhangi bir projede ve hizmette yanlış yapma lüksümüz yok. Çünkü biz öz Sarıyerliyiz. Yönetimler görevlerini yapıp buradan çekip gidiyorlar. Bizim evimiz de, mezarlığımız da her şeyimiz de burada… Bizim burayı terk edip gitme gibi bir lüksümüz yok.

31 Mart yerel seçimlerinde Sarıyer için nasıl bir sonuç bekliyorsunuz?

Sarıyer’e gönül vermiş ve Sarıyer’de hizmet bekleyen 250 bin seçmenin oyuna talibiz. Allah’ın izniyle ve hayırlısıyla AK Parti Sarıyer’de seçimi alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir