Kategoriler
Kültür-Sanat Röportaj

“Korku türünde kendimi buluyorum”

SARİYERGAZETESİ.COM – RÖPORTAJ – RUKİYE AY

Yazdığı 18 hikayesinin 8’i Türkiye’de film olurken 10 çalışması da yurt dışına satılan Kaya; “Yazdığım çok sayıda aşk, dram ve komedi türü hikaye ve senaryolarım da var tabi. Fakat ben kendimi hep korku türünün içinde büyütüyorum. Kendimi bulduğum tür bu” dedi.

Neden aşk ve birçok konu varken korku yazmayı tercih ediyorsunuz?

Bu çok farklı bir konu… Kendimi hep bu ve bunun gibi hikayelerin içinde buluyorum. İçinden çıkmak istediğim ve bir türlü çıkamadığım bir rüya gibi. Yazdığım çok sayıda aşk, dram ve komedi türü hikaye ve senaryolarım da var tabi. Fakat ben kendimi hep korku türünün içinde büyütüyorum. Kendimi bulduğum tür bu. Hani insanlar hep nerede eksikse veya neyi eksikse hep ona yönelirmiş ya, belki de hayatımdaki tek eksik yön korkudur!

Sinema filmi yazarken nelerden etkileniyorsunuz?

Beni bazen eski bir düğün videosu etkileyebiliyor, bazen de kimsesiz kalmış bir çocuk ya da gotik bir mezarlık veya mekruh bir ev. Bunlar bir yana genel olarak hep gerçek yaşanmış hikayeleri ele almaya çalışıyorum. Ninelerin dedelerin anlattığı efsaneler. Bazen kilometrelerce yol gidebiliyorum. Şehirler arası seyahatlerimin yoğunluğu genelde hep bu tarz hikayeleri dinlemek için olabiliyor. Önce dinliyorum. Korkmadığım ya da gerçekten hissetmediğim bir hikayeyi kaleme almamaya özen gösteriyorum.

Korku filmi yazmak ya da senaristlik farklı bir ruh hali gerektiriyor mu?

Bu sadece korku filmi için değil, türü ne olursa olsun film veya diyalog yazmak için öncelikle eğitiminizin olması şart. Teknik biliyor olmanız ilk kural. Hayal gücünüzün zirvede olması ve yaratıcı olmanız şart. Yaşantınızda sizi yavaşlatacak hiçbir etkinin olmaması gerekiyor. Bir kere bir işe başladıysanız o iş bitene kadar hayatla olan iletişiminizi kesmiş olmanız gerekiyor. Fakat illa bir korku yazarını soruyorsanız… Biraz akıl hastası olması şart. Bazen bana deli diyen meslektaşlarım var. Bu beni mutlu ediyor. Zira başarılı bir korku yazarının zaten çok da akıllı bir yaşantısı olamaz. Bu yüzden zaten bu konsepte tercih ediliyorum.

Yazdığınız filmde oynamasını istediğiniz star isimler kimler?

Bu çok mühim bir konu. Ukalalık olarak adlandırılsın istemem. Yazdığım her iş her proje benim evladım gibi. Bu yüzden çok mühim. Yazdığım karaktere uymadığı veya yazdığım karakteri yaşatmadığı sürece kim olursa olsun fark etmez olmasını istemem. Fakat Vahide GÖRDÜM, Beren SAAT, Barış ARDUÇ ve Salih BADEMCİ ile bir korku filmi içinde çalışıyor olmak beni çok heyecanlandırır.

Kendi filmlerini yanında birçok yapımda oyuncu olarak boy gösterdiniz. Peki,  oyunculuk sizin için ne ifade ediyor?

Oyunculuk başka bir dünya. Beni çok mutlu ediyor. Canlandıracağım karakter ve onun hayatı. Düşünsenize insanlar karakterini hiçbir zaman değiştiremiyor. Ben buyum diyor. Oysaki biz oyuncular sayısız karaktere bürünüyoruz. Bazen çok duygusal bir adamken, birden bire bir mafyanın sağ kolu veya ta kendisi olabiliyoruz. Bazen acımasız bir seri katil bazen de merhamet dolu bir kalbe sahip olabiliyoruz. Çok şanslı olduğumu düşünüyorum bu konuda.

Tercih etmek zorunda kalsanız oyunculuğu mu, yazmayı mı tercih edersiniz?

Ben yazdığım projelerde muhakkak kendime bir rol geçiyorum. Hikaye ve senaryo yazmak veya yazabilmek ya da yazdığınız bir işin hayata geçiyor olması inanılmaz bir duygu. Asla vazgeçmeyeceğim bir şey. Fakat illa bir seçim yapacaksam bu tabiî ki oyunculuk olurdu.

Mustafa Miraç Kaya’nın yeni projeleri hem yazar olarak hem oyuncu olarak neler?

Sürpriz yapalım o zaman çok yakında KEBAP THEORY isimli bir komedi dizisi ile karşınızda olacağım. Daha sonra senaryosu bana ait olan GELDİLER isimli korku komedi türündeki filmde hem yazan hem oynayan olmaktan gurur duyacağım. Daha sonra ON SANİYE isimli gerilim dram ve arkasından CİN ÇEŞMESİ KAFİRUN 2 isimli korku filmleri ile sevenlerimle buluşmaya devam edeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir