Kategoriler
Köşe Yazıları Manşet

Türkiye’de “havalar” nasıl gidiyor?

SARİYERGAZETESİ.COM – METİN AKMAN – KÖŞE YAZISI

Dostlarım;

Kış yaklaşıyor bu sene yaz sonbaharın iki ayını da içine aldı. Doğal gazdan biraz tasarruf ediyoruz. Ama öyle bir denge kurulmuş ki yağmurlar gecikince su rezervlerimiz azalıyor ve acaba su sıkıntısı başlar mı diye düşünmeden olmuyor. Bu yazıyı yazarken yağmur yağmaya başladı inşallah bereket olur.

5.8’lik depremden sonra eksikler ortaya çıktı dört elle sarıldık eksikleri gidermeye çalışıyoruz. Bu sefer unutmadan ve uyutmadan tedbirleri alacağız, üç aylık sürede mezarlıklar ve hastaneler teyakkuzda olacak şekilde bazı ihalelerin yapıldığını duyuyoruz tatbiki sevinmek değil ama acaba güvenme duyumuz mu artmış oluyor. Depremin olmamasını diliyoruz.

Türkiye’nin misafir edip hayatlarını kurtardığı Suriyelilerin artık ülkelerine dönmeleri gerekiyor. Hala ülkeleri huzura kavuşmuş değil, kolay kolay da kavuşacağa benzemiyor. Türkiye bu çerçevede hem sınırlarını korumak hem de ülkemizde barınan Suriyelilerin yurtlarına dönmelerini sağlayacağını düşündüğü 32 km derinlikteki 444 km uzunluktaki koridoru iskan ederek o bölgeye Suriyelileri yerleştirme projesini geliştirmeye çalışıyor. Bu projenin Suriyelilerin çoğunun yurtlarına dönmelerini sağlayacağı umudu artıyor ama Türkiye’yi yalnız bırakmaması gereken AB ülkelerinin ve konuya duyarlı bütün ülkelerin maddi olarak katkıda bulunmalarını beklemek Türkiye’nin en tabi hakkıdır diye düşünüyorum.

Barış Pınar’ı harekatının Amerika’nın uyutmasına kanmadan yapılması ordumuzun çok iyi hazırlanmış olması sonucunda kısa zamanda çok önemli gelişmelere sebep oldu. Teröristlerin temizlenmesi devam ederken Amerika devreye girip 120 saat içersinde teröristlerin güvenli bölgenin dışına çıkacaklarının teminatını vererek harekata ara vermemize sebep oldu. Teröristlerin bölgeden ayrıldıklarını düşünüyoruz. Aynı şekilde Fırat’ın doğusunun teröristlerden temizlenmesi için Rusya garantör oldu ve 150 saat içerisinde teröristlerin güvenli bölgenin dışına çıkacaklarının teminatını verdi. Teröristlerin bölgeyi terk etmiş olmalarını diliyorum. Teröristlerden boşalan bölgeye Rus askerleri ile Rejim güçlerinin yerleşeceği ve Türkiye’nin sınırlarını teröristlerin geçemeyeceğinin ve herhangi bir taciz durumunun olmayacağının sözünü verdiler.

Bizim ekonomi savaşımız devam ediyor. Alınan tedbirler var bu tedbirlerin çoğu moral yükseltici tedbirler olarak gözüküyor tabi zamanla piyasalara ve halka yansıyacaktır diye düşünüyorum. Türk parasına güven hasıl olduğu ve Türk parasıyla yatırımlar yapıldığı zaman ekonomi düzelmiş olacaktır diye düşünüyorum.

İç siyasette ki dış siyasete bağlı çekişmeler devam ediyor. İktidar ne kadar kuvvetli olsa da muhalefetin düşüncelerini de değerlendirmeli muhalefette sırf karşı çıkmak için muhalefet etmemelidir. Bunu başardığımız zaman Türkiye çok daha güzel çok daha güçlü olacaktır.

Vatandaş Türkiye’nin itibarını her şeyden üstün tutar ama vatandaş evini nasıl geçindireceğini de düşünmek durumundadır.

Baş tacımız ordumuz bizim evlatlarımızdan meydana gelmiştir, vatan uğruna şehit olanlar bizim evlatlarımızdır. Yabancı topraklarda silahlı çatışmadan çok akıllı diplomasi mücadelesi vermeliyiz.

Atatürk ün dediği gibi ilkemiz Yurtta Sulh cihanda Sulh olmalıdır. Ülkemizi savunabilmek için uluslar arası anlaşmaların da bize verdiği haklardan yararlanıyor hamlemizi yapıyoruz.

Şu ana kadar yaptığımız dış harekatlar hem haklı hem başarılı olmuştur. Meskün mahallerde dahi sivil halka zarar vermeden yalnızca teröristlerle çatışılmıştır. Dünyanın en zor askeri mücadelesidir ve çok başarılı olmuştur. Başarılı olmasaydı ne Amerika ne de Rusya teröristlerin istediğimiz derinliğin dışına çıkmasına müsaade etmezlerdi.

Evet ordumuz her zaman bir terörist saldırıya hazır olmalı ama artık bu başarıların ekonomimize de iyi (+) yansıması gerekiyor. Bakanlarımızın yeni sistem içersinde başarıyla çalıştıklarını izliyoruz hata yapanın hemen yaptığı hatayı telafi etmesi gerekiyor onun için gözleri CB’de kulakları halkta olmalı diye düşünüyorum.

Güzel ülkemizde yaşayan insanların yani halkımızın güzel günler yaşaması ve Türkiye’mizin mutluluk huzur dolu refah içerisinde olmasını diliyorum.

Hepinize güzel günler, evlerinizde mutlu ve huzurlu oturabilmenizi işlerinizin de bol kazançlı olmasını dileyerek hoşça kalın demek istiyorum sevgili dostlarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir