Kategoriler
Köşe Yazıları Manşet

Seçim sürecinde gazetecilik

SARİYERGAZETESİ.COM – RUKİYE AY – KÖŞE YAZISI

14 yıldır Sarıyer’in gündemini yakından takip eden Sarıyer Gazetesi de seçim sürecindeki haber akışını hızla sürdürüyor. Her gün internet sitemizde haberlerimiz sıcağı sıcağına okuyucuya ulaşıyor. Sarıyer Gazetesi de aylık olarak yayınlanıyor ve içinde yok yok.

Peki, nedir bu gazetecilik? Bir haber okuyucuya nasıl ulaşır? Haberin mutfağında neler var…

Öncelikle habere konu olacak kişi ya da kişilerle telefon ya da yüz yüze olmak üzere iletişime geçilir. Haberde yer alacak tüm detaylar ses kaydı ya da notlar halinde alınır. Ardından uygun açı, ışık ve kompozisyona dikkat edilerek fotoğraf çekimi yapılır. Sonra masa başında bilgisayara geçilir ve fotoğrafla ses kaydı aktarılır. Haber kişisinden alınan bilgiler kayıt dinlenerek yazıya aktarılır ve konuşma dilindeki aksaklıkların yazı dilinde devrik anlatımlara sebep olmaması için düzenleme yapılır. Çekilen fotoğraflardan net ve konuya en uygun olanı seçilerek haber için hazırlanır. İnternet sitesinde yayınlamak için tüm düzenlemeler de yapıldıktan sonra haber artık okuyucuyla buluşmaya hazırdır. Herhangi konuda bir haberin okuyucuya ulaşma serüvenini çok kısaca böyle anlatabiliriz. Bu süreçte teknolojik anlamda haberciye donanım sağlayan araçlar arıza yapabilir. Bunların çözüme kavuşması için çaba sarf edilebilir… Bu da süreci olumsuz olarak etkileyebilir.

Evet sevgili okuyucu!… İşte gazetede ya da internette bazen sadece bir göz gezdirilip geçilen ya da çoğu zaman detaylıca okunan tüm haberlerin okuyucuya ulaşma serüveni bu kadar meşakkatli bir süreçtir.

Elbette her mesleğe gönül vermek gerekiyor ama gazetecilik hem “gönül” hem de “ömür” vermek istiyor. Gazeteci günü 24 saat yaşayıp bitirmez. Günün devamında yani gece de sürdürdüğü çalışmalar çalışma saatlerini neredeyse 48 saate çıkarır. Yani 1 gün sanki 2 günün toplamı kadar yoğun yaşanır. Yerel seçim sürecinde ise bu işleyiş daha da hızlanır.

Tüm bu yoğun süreç içerisinde çevrenizdeki insanlarla olan diyaloglarınızı da güçlü ve güler yüzlü tutmak durumundasınızdır. Çünkü gazetecilik hayatın içinde bir meslektir hatta meslekten öte bir yaşam şeklidir. Uzun lafın kısası, gazetecilik yoğun mesai harcanan bir meslektir. Özellikle seçim süreci aylar öncesinden başlar ve gün yaklaştıkça yoğunluk daha da artar. Siyasette de 24 saatte bile birçok şey değişebileceği için dikkat ve tecrübe gerekir. Tecrübe demişken… İnsan yaş aldıkça edindiği bilgilerden kendisine pay biçerek tecrübe elde eder. Örneğin bir insan iki kere ikinin dört ettiğini biliyorsa beşi boşuna aramamalıdır. Her zaman söylerim tecrübe iyi bir dosttur. Dolayısıyla yaşadığı çevre için en iyisine ve en güzeline yine Sarıyerli karar verecektir.

Keyifli günler sizinle olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir