Kategoriler
Köşe Yazıları Manşet

Seçim bitti, şimdi çalışma zamanı…

SARİYERGAZETESİ.COM – KÖŞE YAZISI – METİN AKMAN 

Dostlarım;

İki turlu sistem gibi bir seçim süreci yaşadık. Halbuki böyle bir seçim düşünülmemişti,
İstanbul halkının tanımadığı bir adayı İstanbul halkına lanse eden CHP Genel Başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu tercihinden dolayı tebrik etmek gerekir.
Millet ittifakını meydana getiren CHP ve İYİ Parti’den, İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’i de CHP ile aynı sebatkar tutumundan dolayı tebrik etmek gerekiyor.
Seçimin iptali ve yenilenme kararı ile ilgili bir şey söylemiyorum zaten seçim iptaline sebep olarak gösterilen mesnetlere İstanbul halkı inanmadı, yenilenme seçimine tesir eden faktörlerin başında bu inanmamışlık gelmiştir. Cumhur ittifakının ataleti aktiviteye dönüşememiştir.

Söylemeden geçemeyeceğim en önemli konu CHP İstanbul il başkanlığının süreyi çok iyi yönetmiş olmasıdır. İl başkanlığı ve ilçeler görevlerini maestro eşliğinde orkestra elemanları gibi yerine getirmişlerdir. Bu uyuma millet ittifakının diğer ayağı olan iyi partide aynı şekilde uyum göstermiştir.

Tabi ki bu bir belediye başkanlığı seçimiydi, ama dünyanın gözünün üstünde olduğu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimiydi medeniyetlerin birleşme noktası bu güzel ve tarihi şehrin başkanının seçimiydi ve onun için çok önemliydi. Netice olarak İBB başkanlığı seçimini Sayın Ekrem İmamoğlu büyük bir oy farkıyla kazanmıştır. İşi çok kolay değildir.

İBB meclisindeki AKP üstünlüğü yapılacak akıllı ve meselelere çözüm getirecek halkın yaşamını kolaylaştıracak işlerde engel olmaya çalışmayacaktır, bu benim görüşüm Ekrem beyin ılımlı ama kararlı tutumu devam ettiği müddetçe İstanbul’da çok iyi işlerin yapılabileceğini hep birlikte göreceğiz. Artık seçim geride kalmıştır şimdi çalışma zamanıdır.

Ekrem başkana kolay gelsin diyorum. Hepimiz yardımcı olmaya çalışmalıyız.
Mesela çöpleri bilhassa çekirdek yiyip de kabuklarını öbek öbek yollarda bırakanlar için söylüyorum.
Denetleme mekanizması çok güçlü olmalıdır. Halkımızın şikayetçi olduğu birçok şeyin denetleme zafiyetiyle ilgili olduğunu düşünüyorum. Artık Cumhurbaşkanımızın ekonomiyi ele alma vaktidir. Bir an önce ekonomiyi iyileştirecek önemli kararlar alınmalıdır. Japonya’dan iyi haberler geldiğini görüyoruz duyuyoruz.
Cumhurbaşkanımızın Türkiye’nin savunmasıyla ilgili atmış olduğu adımların doğruluğuna inanıyorum. Güçlü bir devlet olma yolunda önemli adımlar atılıyor elbette bizim güçlenmemizi istemez dost gözükenler ama geri adım atmayacağımızı görecekler anlayacaklardır.

Türkiye’mizin birbirini seven insanların yaşadığı sevgi ve huzur dolu bir ülke olması İÇİN fırsatları değerlendirmeliyiz bu yolda adımlar atmalıyız. Atılan adımları siyasi çıkar uğruna heba etmemeliyiz. Çok değerli ve sağlam temellere oturan Cumhuriyetimizi ve demokrasimizi korumamız daha da kuvvetlendirecek tedbirlerimizi almamız dünyaya örnek olacak bir Türkiye’yi yaratacaktır.
Birbirimizi severek birbirimize saygı duyarak güvenerek inanarak bu güzel ülkenin güzelliklerini çok daha iyi görebileceğiz.

Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır. Cumhuriyet ve demokrasimize sahip çıkacağız ve geliştireceğiz.

Hoşça kalın sevgiyle kalın dostlarım.

“Seçim bitti, şimdi çalışma zamanı…” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir