Kategoriler
Köşe Yazıları Manşet

Nedir bu nefret ve şiddet?

SARİYERGAZETESİ.COM – BEKİR BATU – KÖŞE YAZISI

Sarıyer geçtiğimiz günlerde ülke gündemine de oturan acı bir cinayet olayı yaşadı. Baltalimanı Kemik Hastanesi’nde görevli bir doktor, aynı hastanede çalışan bir meslektaşını 30-40 yerinden bıçaklayarak öldürdü. Bir ailenin tek çocuğu olan 26 yaşında bir genç, daha hayatının bağrında vahşi bir cinayet sonucu aramızdan ayrıldı. Ailesinin yıllarca okutup büyüttüğü, nice emekler harcayıp doktor yaptığı bir kişinin hayatı kendini bilmez cani ruhlu bir kişi tarafından acımasızca solduruldu. Hiçbir kelime ve mazeret bu vahşeti izah etmeye yetmez.

Toplum olarak biz nereye sürükleniyoruz dedirten bu olay, aslında ülkemizde şiddet kavramının hangi ölçülere vardığını göstermesi bakımından son derece önemli. Aile içi şiddet, kadına şiddet derken şimdi de iyi eğitimli insanların bile bir birine karşı gösterdiği kontrolsüz şiddet hepimizi korkutmalı. Düşünün ülkemizin en iyi eğitim almış, toplumda en saygın konumlarda yer almış bir meslek sahibi, başka bir doktor arkadaşını 30-40 yerinden bıçaklayıp vahşice öldürebiliyor. Bu bir istisna mı yoksa toplumsal bir sinyal mi? Nedir bu kin, nedir bu nefret, nedir bu vahşilik? Sebep ve gerekçe ne olursa olsun bir insanın hayatı bu kadar ucuz olmamalı. Her insanın hayatı kutsaldır, gerek yasalarımız gerekse dinimiz böyle bir vahşeti asla onaylamaz. Elbette bu olayın sorumlusu en ağır şekilde hukuk önünde cezasını çekecektir. Fakat sönen hayatlar asla geri gelmeyecek. Devlet olarak şiddete karşı asla hoşgörülü davranmamalıyız, en ağır önlemleri almalıyız. İnsanlarımızın birbirini acımasızca öldürmesine son vermeliyiz. Adı ne olursa olsun hiç kimse diğerinin canını almaya cesaret edememeli. İçimizdeki şiddeti ve nefreti durdurmasını bilmeli, kalplerimizi sevgiyle doldurmalıyız. Bir anlık kızgınlıkla hareket edip, sonradan yıllarca pişmanlık duyacağımız yanlışlardan uzak durmalıyız.

Maide Suresi 32. Ayet’te Allah-u Teala şöyle buyuruyor;

“Bir cana kıymaya veya yeryüzünde fesat çıkarmaya karşılık olması dışında, kim bir kimseyi öldürürse bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir can kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur.”

Masum insanları öldürmenin cezası Allah katında işte bu kadar ağır, insanları yaşatmak ise bir o kadar yüce. Biraz sabır, biraz anlayış, biraz empati… Bakın o zaman her şey nasıl daha güzel olacak?

Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir